
A Hunyadi János utcai terület beépítéséről nem tett le a csendőrség
Fotó: Pinti Attila
Noha több éve ismert, hogy a csendőrség kiképzőközpontot szeretne építeni Csíkszeredában, az ügyben nagy a csend. Mint megtudtuk, a korábban közfelháborodást kiváltó elképzelésről nem tett le rendfenntartó szervezet, de akadályokba ütközött, mert a célra kijelölt terület átadása miatt per kezdődött, és ez még folyamatban van.
2024. február 12., 21:082024. február 12., 21:08
A csíkszeredai Hunyadi János utcában zöldmezős beruházásként kiképzőközpontot tervez létrehozni a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség. Noha maga az elképzelés legalább 15 éves, a Kalász lakótelepi temető szomszédságában fekvő, a belügyminisztérium tulajdonában levő öthektáros terület helyzete és várható rendeltetése akkor került ismét a nyilvánosság elé, amikor 2017-ben kiderült, ez áll a hátterében Csíkszereda általános rendezési terve (PUG) jogerős bírósági döntéssel történt érvénytelenítésének.

Nyomást gyakorol a csendőrség azért, hogy Csíkszeredában a rádióleadó torony közelében levő területet ne a csíksomlyói plébánia, hanem a csendőrség kapja meg, hogy csendőrlaktanya épülhessen oda – ezt állítja Korodi Attila képviselő.
A 2012-ben készült rendezési terv ugyanis nem kapta meg a belügyminisztérium jóváhagyását, a szaktárca ezt a már említett öthektáros telek speciális övezetté történő besorolásától tette függővé. Mivel a PUG-ban a terület zöldövezeti besorolást kapott, és beépítését is megtiltották,
A módosított, 2018-ban újra elfogadott PUG már tartalmazza a speciális övezeti besorolást, amelynek köszönhetően a csendőrség megszorítások nélkül építkezhet.
2018-ban közölt szándékuk szerint többfunkciós beruházás elindítását tervezték, amely irodaépületeket, a gépjárművek számára szükséges garázsokat, fedett lőteret, és különleges, kiképzésre és gyakorlásra alkalmas létesítményeket is magában foglal. Azóta viszont nem történt semmi, de megkeresésünkre a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség jelezte,
Az államosításkor magánszemélyektől elvett terület, amelynek volt tulajdonosait más parcellákkal kártalanítottak, 1996 augusztusáig volt az akkor állami tulajdonban lévő Agroprodcom Rt. kezelésében. Azon év augusztusában jelent meg a 684-es számú kormányhatározat, amelyet Nicolae Văcăroiu miniszterelnök írt alá, és amely a területet állami köztulajdonná nyilvánította,
A pénzügyminisztérium 2014-ből származó 668-as számú rendelete, amely az állami tulajdonú ingatlanok, földterületek leltárba vételéről rendelkezik, mellékleteiben megjelölve a speciális területek besorolását is, azt írja,
Az említett kormányhatározat érvénytelenítése érdekében 2022 nyarán indított pert egy magánszemély a Marosvásárhelyi Ítélőtáblán, ezt követte nem sokkal később a csíksomlyói római katolikus plébánia hasonló tárgyú keresete – ezt a kettőt a bíróság egy ügycsomóvá vonta össze.

A csíkszeredai Hunyadi János utcában zöldmezős beruházásként új székhelyet és kiképzőközpontot tervez létrehozni a Hargita Megyei Csendőr-felügyelőség. A beruházás elkezdése a megyeszékhely általános rendezési tervének módosításától függ.
Tavaly márciusban megszületett az elsőfokú ítélet, amely szerint az ítélőtábla elfogadhatatlannak minősítette mindkét keresetet, elutasítva azokat. A panaszosok a Legfelsőbb Ítélő- és Semmítőszékhez fellebbeztek, amely ezt a folyamodványt idén áprilisban tárgyalja. Amennyiben helybenhagyják az elsőfokú ítéletet, a csendőrségi kiképzőközpont építése elsősorban a szükséges anyagiaktól függ majd.
Komoly digitális biztonsági kockázatokat rejthet a kávézókban, repülőtereken vagy szállodákban elérhető ingyenes wifi használata – figyelmeztetett pénteken az Országos Kiberbiztonsági Igazgatóság (DNSC).
A védelmi minisztérium képviselői pénteken közölték, hogy mielőtt a román légierő F-16-os vadászgépe megsemmisítette a román légtérbe engedély nélkül behatolt drónt, az olasz légierő Eurofighter Typhoon gépe is rakétát indított rá, de nem találta el.
Négy férfi keveredett verekedésbe péntekre virradóra egy marosvásárhelyi vendéglátóegység teraszán, a konfliktus során egyikük fejsérülést szenvedett, ezért kórházba szállították.
Vesztegetés elfogadásának gyanúja miatt őrizetbe vette a DNA a bukaresti fegyvergyár vezérigazgatóját, Mihai Rafiut, valamint a plopeni-i fegyvergyár vezérigazgatóját és kereskedelmi igazgatóját, Alexandru Tiberiu Pîrvut és Liliana Sorescut.
A kiszámíthatóság, a megmaradás és a politikai érdekképviselet kérdései kerültek a középpontba a 35. Tusványos hagyományos nemzetpolitikai kerekasztalán, ahol magyar szervezetek vezetői értékelték közösségeik helyzetét és a jövő kihívásait.
Elfogadták a Barátok kertje és a Fűzhát övezeti rendezési terveit a csíkszeredai önkormányzati képviselők pénteki, rendkívüli ülésén. A városvezetés szerint ezzel hosszú távon új lakóövezetek kialakításának alapjait teremtették meg Csíksomlyón.
Román F–16-os vadászgép semmisített meg pénteken egy drónt, amely behatolt a román légtérbe – jelentette be Nicușor Dan államfő.
Felhőszakadásokra, viharos erejű szélre és jégesőre figyelmeztető sárga jelzésű riasztást adott ki pénteken az Országos Meteorológiai Szolgálat (ANM) Erdély, Moldva és Munténia több térségére, valamint Bukarestre.
Regisztrálniuk kell az idei végzetteknek a Hargita Megyei Munkaügyi Hivatalnál, hogy ingyenes tájékoztatást és szakmai tanácsadást, munkaközvetítést, valamint egyéb foglalkoztatás-ösztönző intézkedéseket kapjanak.
Kisteherautókkal hordták a hulladékot a közterületre, most 70 ezer lejes pénzbírságot kell kifizessenek.
4 hozzászólás