Hirdetés
Hirdetés

Még mindig felemás a lakosság hozzáállása a népszámláláshoz

Segítenek. Az összeíró pontokat minden városban fel lehet keresni az adatfelvétel érdekében •  Fotó: Haáz Vince

Segítenek. Az összeíró pontokat minden városban fel lehet keresni az adatfelvétel érdekében

Fotó: Haáz Vince

Van, ahol a számlálóbiztosok hiánya miatt, máshol a lakosság negatív hozzáállása következtében halad a remélt ütemnél lassabban az egy héttel meghosszabbított, így július 24-ig tartó népszámlálás. Csíkszeredában, Marosvásárhelyen, Székelyudvarhelyen és Gyergyószentmiklóson is van még tennivaló.

Simon Virág

Ferencz Alpár

2022. július 13., 14:082022. július 13., 14:08

2022. július 13., 15:142022. július 13., 15:14

Az Országos Statisztikai Intézet keddi döntésének értelmében egy héttel meghosszabbítják a népszámlálás eredeti határidejét, így július 24-ig tart a személyes lekérdezési időszak. Az városok nagy részében újranyitották az összeíró pontokat, hogy jelentkezhessenek azok, akik nem szeretnék, hogy otthonaikban keressék fel őket, vagy nem sikerült időpontot egyeztetniük a számlálóbiztossal.

Hirdetés

Nem zökkenőmentes

Marosvásárhelyen pénteken nyitottak újra két összeíró pontot, egyet a Tudor lakónegyedben a Gyémánt piac szomszédságában, egyet pedig a Panov téren. Míg pénteken még alig volt érdeklődő, szombaton és vasárnap már a két helyszínen 150-en voltak, hétfőn pedig a számok tovább nőttek. Mint a marosvásárhelyi népszámlálásért felelős Gáspár Botond a Székelyhonnak elmondta, hétköznaponként 8–20 óra között fogadják a marosvásárhelyieket az összeíró pontokon, hétvégén is nyitva lesznek, de egyelőre nem tudni, hogy milyen program szerint. Jelenleg mindkét összeíró pontnál csak egy-egy táblagép van, amelyen fel lehet dolgozni az adatokat, így arra kéri a vásárhelyieket, hogy ne hagyják utolsó percre az adatok lejelentését. Ezzel párhozamosan a számlálóbiztosok egyeztetnek a lakosokkal, hogy minél több mindenkit tudjanak felkeresni és adataikat bevezetni a rendszerbe. Gáspár Botond elmondta, hogy

bár sokan részt vettek a népszámlálás önkitöltős szakaszában, az adatlapok 10 százalékát nem fogadták el, így az érintett személyeket  újra meg kell számlálni. Gondot jelent, hogy vannak, akik nem ellenőrizték le, hogy a bevezetett adatokat elfogadta-e a rendszer, és most arra hivatkoznak, hogy ők már részt vettek a népszámlálásban, és nem fogadják újra a biztosokat.

„Az Országos Statisztikai Hivataltól kapott listák nem voltak pontosak, volt olyan hely, ahol háromszor is volt a biztos, amíg kiderült, hogy ott senki nem lakik. Mindenképp arra kérünk mindenkit, akit még nem kerestek fel a biztosok, és nem ellenőrizte le, hogy pontosan töltötte ki az első szakaszban az adatokat, keresse fel a két összeíró pontot. Egy személy és lakása összeírása legtöbb 15 percbe kerül. Nem szabad az utolsó percre hagyni” – tanácsolta Gáspár Botond.

Nehezebben megy, mint gondolták

Gyergyószentmiklóson, ahogy a városháza jegyzője, Selyem Hideg Norbert a Székelyhonnak elmondta,

részben az emberek bezárkózása, fásultsága miatt megy nehezen a népszámlálás. Hiába üzennek nekik a számlálóbiztosok, hiába próbálják felvenni velük a kapcsolatot, nem jeleznek vissza.

Illetve sokan vannak olyanok is, akik tévesen töltötték ki az önkitöltős szakaszban az adatokat, de nem ellenőrizték, hogy a rendszer elfogadta-e és most nem akarnak újból ezzel foglalkozni. De mint a jegyző elmondta, gond volt az Országos Statisztikai Hivataltól kapott listákkal is, nehezen átláthatók, átlagon felüli képességű személyeknek állították össze ezeket. „Jelenleg vannak olyan körzeteink, ahol 400 személy van megszámlálva és olyan is, ahol 100-nál kevesebb, így egyelőre nem állunk nagyon jól. Működnek az összeíró pontok is, kérjük azokat, akiknek így könnyebb lejelenteni az adataikat, keressék fel azokat. Fontos, hogy minél több gyergyószentmiklósi személy részt vegyen a népszámláláson” – mondta az illetékes.

Sok esetben az önkitöltés nem járt sikerrel, meg kell ismételni az összeírást  •  Fotó: Pinti Attila Galéria

Sok esetben az önkitöltés nem járt sikerrel, meg kell ismételni az összeírást 

Fotó: Pinti Attila

Sok van még hátra

Lassan halad a népszámlálás második szakasza Csíkszeredában, és bár a becsült lakosság több mint 70 százalékát már nyilvántartásba vették, az online önkitöltős szakasz után még 13 445 személyt kellett regisztrálni. Egyébként a becsült 36 751 lakos 23 306 érvényesített kérdőívet küldött el a cenzus online önkitöltős szakaszában, 5000 kérdőív viszont érvénytelennek bizonyult. A hargitai megyeszékhelyen ezért újabb két összeírópontot nyitottak meg: az egyiket a városházán, a másikat a csibai iskolában. „Van körülbelül 5000 személy Csíkszeredában, akik részt vettek az online szakaszon, de nem sikerült érvényesíteni a kérdőívüket. Bennük megvolt a hajlandóság a részvételre, így őket szerettük volna megszólítani újabb két összeírópont létesítésével.

Idézet
A számlálóbiztosok ugyanis felkeresik azokat, akiknek nem érvényes a kérdőíve, de aki szeretne elébe menni ennek, és elmegy egy összeírópontra, az a népszámlálóknak is sokat segít

– nyilatkozta megkeresésünkre Kovács Hont Imre, a városháza sajtókapcsolatokért felelős munkatársa. A második szakaszban regisztrálandó 13 445 személy megközelítőleg 30 százalékát vették eddig nyilvántartásba.

Majdnem elégedettek

Bár a népszámlálás önkitöltős szakasza után Székelyudvarhelyen 80 százalékos részvételről szóltak a hírek, mint az ellenőrzések során kiderült, akárcsak a többi településen, a lakosság legalább tíz százaléka nem megfelelően töltötte ki az űrlapot, ezért a rendszer nem fogadta el. A népszámlálásért felelő Veinberger Noémi érdeklődésünkre elmondta, abban a szerencsés helyzetben vannak, hogy jól dolgoznak a számlálóbiztosok, akik lelkiismeretesen járják a várost, és hétfőtől működnek a városházán, a szombatfalvi népházban és a bethlenfalvi kultúrotthonban is az összeíró pontok. A lakosság hozzáállásával nincsenek különösebb gondok, inkább azzal, hogy nem értik, hogy ha már egyszer kitöltötték a nyomtatványt, miért kell újra a biztosokkal is szóba állniuk.

Idézet
Fontos, hogy aki maga töltötte ki az adatokat, ellenőrizze, hogy a rendszer elfogadta-e azokat és ha nem, akkor jelezze nekünk, hogy tudjunk hozzá biztost küldeni, illetve elmehet a héten az összeíró pontokra is.

Jelen állás szerint a székelyudvarhelyiek 85 százaléka bekerült a statisztikai hivatal adatbázisába, hétvégére el fogjuk érni a 90 százalékot és ha hosszabbítás lesz, akkor akár a 93 százalékot is” – vázolta. 

A népszámláláson való részvétel többek között azért fontos, mert az elkövetkező tíz évben az állami támogatásokat ezen adatok alapján nyújtják majd, de a magyarság létszámának pontos ismerete fontos a közösségek fejlesztése, a tervezés szempontjából is.

Hirdetés
szóljon hozzá! Hozzászólások
Hirdetés
Hirdetés
Hirdetés

A rovat további cikkei

2026. június 21., vasárnap

A mélybe zuhant egy autó a Transzfogarason – videóval

Szakadékba zuhant egy autó a Transzfogarasi útról egy interneten terjedő felvétel szerint. A videót megosztók szerint a járművet nem rögzítették kézifékkel. A súlyosan megrongálódott autóban szerencsére nem ült senki.

A mélybe zuhant egy autó a Transzfogarason – videóval
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

A PNL fél évre szóló megállapodást javasol a kormányválság feloldására

A Nemzeti Liberális Párt (PNL) nem támogatja a Veștea-kabinetet, és azt javasolja a pártoknak és Nicușor Dan államfőnek, hogy kössenek hat hónapra szóló megállapodást egy kisebbségi kormány támogatásáról – jelentette be vasárnap Ilie Bolojan.

A PNL fél évre szóló megállapodást javasol a kormányválság feloldására
2026. június 21., vasárnap

Hivatalos: a PSD belép Adrian Veștea kormányába, kilenc minisztériumot vezetnének

A Szociáldemokrata Párt (PSD) országos politikai tanácsa vasárnap egyhangúlag úgy döntött, hogy a PSD részt vesz a Veștea-kormányban.

Hivatalos: a PSD belép Adrian Veștea kormányába, kilenc minisztériumot vezetnének
2026. június 21., vasárnap

Újraválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé – frissítve

Ilie Bolojant újraválasztották a Nemzeti Liberális Párt (PNL) elnökévé a vasárnapi rendkívüli kongresszuson.

Újraválasztották Ilie Bolojant a PNL elnökévé – frissítve
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Bolojan: aki elárulja a pártot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik, nem maradhat a PNL tagja

Nem maradhat a Nemzeti Liberális Párt (PNL) tagja, aki elárulja az alakulatot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik – jelentette ki Ilie Bolojan a PNL vasárnapi kongresszusán mondott beszédében.

Bolojan: aki elárulja a pártot, és a kulisszák mögött ellene dolgozik, nem maradhat a PNL tagja
2026. június 21., vasárnap

Így vészeljük át a kánikulát – tanácsok az egészségügyi minisztériumtól

Az egészségügyi minisztérium vasárnap orvosi ajánlásokat tett közzé arra vonatkozóan, hogyan lehet biztonságosan átvészelni a hőhullámot.

Így vészeljük át a kánikulát – tanácsok az egészségügyi minisztériumtól
2026. június 21., vasárnap

Megkezdődött a PNL rendkívüli kongresszusa, Bolojan az egyetlen elnökjelölt

Elkezdődött vasárnap a Romexpo kiállítási központban a Nemzeti Liberális Párt (PNL) rendkívüli kongresszusa, amelyen a párt új vezető testületeiről döntenek.

Megkezdődött a PNL rendkívüli kongresszusa, Bolojan az egyetlen elnökjelölt
Hirdetés
2026. június 21., vasárnap

Ittas gépkocsivezetők Hargita megye minden szegletében

Négy ittas járművezetőt szűrtek ki az elmúlt 48 órában végzett ellenőrzések során a rendőrök Hargita megyében.

Ittas gépkocsivezetők Hargita megye minden szegletében
2026. június 21., vasárnap

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke

A Mentsétek meg Romániát Szövetség (USR) volt elnöke, Elena Lasconi szombaton felszólította Nicușor Dan államfőt, hogy vállalja a felelősséget a döntéseiért, és ismerje el a romániaiak előtt, hogy hibázott.

Nicușor Dan lehet Románia történetének első leváltott államfője – véli az USR volt elnöke
2026. június 21., vasárnap

Sofőrvizsga: így alakul az átmenési arány a székelyföldi megyékben

Tíz jelentkezőből csupán háromnak sikerül első nekifutásra megszereznie a jogosítványt Maros megyében. Ez az átmenési arány mind a székelyföldi megyék közt, mind országos szinten gyengének számít. Hargita és Kovászna megyében jobbak az eredmények.

Sofőrvizsga: így alakul az átmenési arány a székelyföldi megyékben
Hirdetés