Vezetékes víz és öblítős angolvécé is lesz a kerti illemhelyeket felváltó szaniterkonténerekben
Fotó: Kristó Róbert
Év végéig minden iskolában korszerű vécéket alakíttatna ki a kormány, a pénzügyi tárca vezetőjének bejelentése szerint e célból nemsokára országos program indul. Az egészségügyi működési engedéllyel nem rendelkező tanintézetekben ez számít a legfőbb és legköltségesebben orvosolható hiányosságnak.
2019. február 13., 12:052019. február 13., 12:05
Eugen Teodorovici pénzügyminiszter bejelentése szerint év végéig minden tanintézetnek angolvécéi és vezetékes vize lesz, ugyanis nemsokára országos programot indítanak, melynek keretében
Az összeg fedezni fogja a beruházás teljes költségét, beleértve a vízvezetékre csatlakozásét, a szeptikus tartályok telepítésével járó kiadásokat vagy az iskolaépület és a szaniterkonténer közti folyosó megépítésének kiadásait. Ezenkívül lesz egy egységes követelményrendszer is, amit a tanintézetek vezetősége alkalmazhat a beszerzés során – jelentette be a tárcavezető.
Ez a legköltségesebben és legkörülményesebben orvosolható probléma a tanintézetekben – tájékoztatott Görbe Péter. A főtanfelügyelő érdeklődésünkre elmondta, hogy
„Más megyékhez viszonyítva Hargita megyében nincs nagyon sok ilyen iskola” – fűzte hozzá, a hiányosságok közt megemlítve a korszerű fűtésrendszereket is. Megjegyezte viszont, hogy utóbbit könnyebb kiépíteni, mint egy előírásszerű illemhelyet, különösen ott, ahol még a faluban sincs vezetékesvíz-rendszer, illetve szennyvízelvezetés, ezért is jelentenek majd nagyobb segítséget az iskoláknak a szaniterkonténerek. Az egységes beruházás ugyanakkor várhatóan az egészségügyi engedélyek megszerzését is gördülékenyebbé teszi majd.
Az oktatási minisztérium múlt év elején tett közzé egy megyékre lebontott kimutatást arról, hogy hány tanintézetben kénytelenek kerti vécét használni a diákok. Akkor még országszerte meghaladta a 2400-at az ilyen iskolák, napközik száma. A székelyföldi megyék jól álltak e tekintetben az országos átlaghoz képest: a kimutatás szerint Hargita megyében egy éve 12, Maros megyében 2, Kovászna megyében pedig 10 oktatási egységben nem volt kiépítve benti illemhely, csak kerti vécékkel rendelkeztek.
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!