A feljegyzések szerint idén 430 hektárnyi mezőgazdasági területen – jelentős részben kukoricásokban – okoztak kárt a terményben a vadak, elsősorban a medvék
Fotó: Pinti Attila
Meghaladja az egymillió lejt az idei vadkárok összértéke Hargita megyében, az év második felében megduplázódott ez az összeg. A nyár vége óta főként a termőföldeken – több száz hektárnyi kukoricaföldön – keletkeztek károk.
2023. október 26., 08:052023. október 26., 08:05
Elérte az 1,2 millió lejt a Hargita megyében idén feljegyzett vadkárok összértéke, ez azonban nem szokatlan, az elmúlt év sem volt más e tekintetben Hargita megyében. Az év első felében jórészt a háziállat-állományban tettek kárt a vadak, többségükben a medvék, nyár vége óta pedig a kukoricaföldeken garázdálkodnak, néhány esetben pedig gyümölcsfákat törtek össze.
Év eleje óta összesen 486 kárról kapott bejelentést a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség – tájékoztatott Domokos László József, az intézmény vezetője. Ez a szám valamivel alacsonyabb a múlt évinél, akkor ugyanis 530 esetről készült feljegyzés, ám utóbbi a teljes 2022-es évi adat, így nem vethető össze az idei, részleges adattal.
hiszen vannak még olyan silókukoricaföldek, amelyeken a gazdák hagyták beérni a termést, az pedig vonzza a vadakat.
A megyei környezetvédelmi ügynökség feljegyzései szerint idén 430 hektárnyi mezőgazdasági területen – jelentős részben kukoricásokban – okoztak kárt a terményben a vadak, elsősorban a medvék. A tavalyi, teljes évre vonatkozó adat 460 hektár volt, nagyjából mind kukoricaföld. Idén ugyanakkor 23, medvék által tönkretett gyümölcsfára is kártérítést kértek a károsultak – mondta el Domokos László József.
Az idei, bejelentett vadkárok közül 321-et hagytak jóvá kifizetésre, ez
„Ezekből 450 ezer lej már ki van fizetve a határozatok alapján, és van még egy 800 ezer lejes hátralék, amire már le voltak téve az igénylések, de még egyelőre nincs kifizetve, mert a minisztériumtól nem kaptunk erre költségvetést” – közölte a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője, megjegyezve, az érintett iratcsomókat lezárták, és várják a szaktárcától a pénzt, hogy ki tudják fizetni a károkat.
A károsult gazdák rendszerint egy hónapon belül megkapják a kártérítést, azaz a kár megállapításától nagyjából egy hónapba telik, amíg folyósítják a számukra megítélt összeget – mondta el kérdésünkre Domokos László József.
Gyorsabban lezajlik a kártérítési folyamat, mint pár évvel ezelőtt, de nagyon sok papírmunka van ezekkel az ügyekkel, és nagyon nagy felelősséggel jár, jól át kell nézni minden iratcsomót, hogy ne történjenek hibák, hiszen pénzről van szó – fűzte hozzá.
Az év első felét egyébként – mint ahogyan az más években is lenni szokott – főként a háziállat-állományban keletkezett károk jellemezték,
A károk akkori összértéke 600 ezer lej volt, ami október végére megkétszereződött, és a káresetek száma is több mint a duplájára nőtt azóta. A károk jellege is megváltozott az év közepe óta, hiszen
A teljesítménykényszertől a testképzavarokig, a válás okozta problémáktól a környezeti változásokból eredő feszültségekig rendkívül széles azoknak a problémáknak a skálája, amellyel a gyermekek az iskolai tanácsadókhoz kerülnek vagy fordulnak.
A Tarisznyás Márton Múzeumban január 15-ig tekinthető meg a Szárhegyi Művésztelep fennállásának 50. évfordulója tiszteletére létrejött kiállítás. Az alkotótábor mára a magyar kultúra szerves részévé vált – hangzott el a szombati megnyitón.
Immár a negyedik éve biztatja a városi önkormányzat a sepsiszentgyörgyi iskolásokat és óvodásokat arra, hogy karácsonyi témájú rajzokat küldjenek be, melyekkel majd „átfestik” a Tamási Áron Színház épületét.
Magyarországi és lengyelországi résztvevőkkel közösen tartanak szakmai napokat a csíkszeredai Angyalkert óvodában november 18-22. között. A programok során új pedagógiai módszereket is megismerhetnek az érdeklődök.
Tűz ütött ki egy rögtönzött faház-komplexumnál szombaton késő este Segesváron, több mint három építményben, mintegy 250 négyzetméteren pusztítottak a lángok, mire megfékezték a tűzoltók.
Az 1944-es átállásról tartott előadást Benkő Levente történész. Előadása fókuszában a magyarellenes intézkedések és megszólalások kaptak hangot, illetve a székelyföldi foglyok sorsát ismertette.
Erdei iskolát hoznának létre, ahol a természet szeretetére nevelhetik a gyerekeket, ezért is szervezte meg a Szentegyházi Közbirtokossági Egyesület és a Szentegyházi Nagycsaládosok Egyesülete a Kárpát-medencei Erdőpedagógiai Konferenciát és Szemlét.
A rendszerváltozás utáni, még mindig zavaros időkben foglalta el a székelyudvarhelyi polgármesteri széket Szász Jenő. Szakács-Paál Istvánnak már könnyebb a dolga – igaz, neki az elmúlt nyolc évnyi karantént kell feloldania.
Búcsút és jubileumi ünnepséget tartottak a gyimesfelsőloki Árpád-házi Szent Erzsébet Római Katolikus Gimnáziumnál. Az iskola védőszentjének ünnepére gyűltek össze a tanintézmény kápolnájában, ahol visszatekintettek az elmúlt 30 esztendőre.
Bicska, valamint kábítószer birtoklása miatt vettek őrizetbe két férfit Csíkszeredában szombaton. A Hargita megyei rendőrség egy átfogó akció során mintegy háromszáz személyt ellenőrzött, 5 bűncselekményt, és 19 kihágást állapított meg.
szóljon hozzá!