A feljegyzések szerint idén 430 hektárnyi mezőgazdasági területen – jelentős részben kukoricásokban – okoztak kárt a terményben a vadak, elsősorban a medvék
Fotó: Pinti Attila
Meghaladja az egymillió lejt az idei vadkárok összértéke Hargita megyében, az év második felében megduplázódott ez az összeg. A nyár vége óta főként a termőföldeken – több száz hektárnyi kukoricaföldön – keletkeztek károk.
2023. október 26., 08:052023. október 26., 08:05
Elérte az 1,2 millió lejt a Hargita megyében idén feljegyzett vadkárok összértéke, ez azonban nem szokatlan, az elmúlt év sem volt más e tekintetben Hargita megyében. Az év első felében jórészt a háziállat-állományban tettek kárt a vadak, többségükben a medvék, nyár vége óta pedig a kukoricaföldeken garázdálkodnak, néhány esetben pedig gyümölcsfákat törtek össze.
Év eleje óta összesen 486 kárról kapott bejelentést a Hargita Megyei Környezetvédelmi Ügynökség – tájékoztatott Domokos László József, az intézmény vezetője. Ez a szám valamivel alacsonyabb a múlt évinél, akkor ugyanis 530 esetről készült feljegyzés, ám utóbbi a teljes 2022-es évi adat, így nem vethető össze az idei, részleges adattal.
hiszen vannak még olyan silókukoricaföldek, amelyeken a gazdák hagyták beérni a termést, az pedig vonzza a vadakat.
A megyei környezetvédelmi ügynökség feljegyzései szerint idén 430 hektárnyi mezőgazdasági területen – jelentős részben kukoricásokban – okoztak kárt a terményben a vadak, elsősorban a medvék. A tavalyi, teljes évre vonatkozó adat 460 hektár volt, nagyjából mind kukoricaföld. Idén ugyanakkor 23, medvék által tönkretett gyümölcsfára is kártérítést kértek a károsultak – mondta el Domokos László József.
Az idei, bejelentett vadkárok közül 321-et hagytak jóvá kifizetésre, ez
„Ezekből 450 ezer lej már ki van fizetve a határozatok alapján, és van még egy 800 ezer lejes hátralék, amire már le voltak téve az igénylések, de még egyelőre nincs kifizetve, mert a minisztériumtól nem kaptunk erre költségvetést” – közölte a megyei környezetvédelmi ügynökség vezetője, megjegyezve, az érintett iratcsomókat lezárták, és várják a szaktárcától a pénzt, hogy ki tudják fizetni a károkat.
A károsult gazdák rendszerint egy hónapon belül megkapják a kártérítést, azaz a kár megállapításától nagyjából egy hónapba telik, amíg folyósítják a számukra megítélt összeget – mondta el kérdésünkre Domokos László József.
Gyorsabban lezajlik a kártérítési folyamat, mint pár évvel ezelőtt, de nagyon sok papírmunka van ezekkel az ügyekkel, és nagyon nagy felelősséggel jár, jól át kell nézni minden iratcsomót, hogy ne történjenek hibák, hiszen pénzről van szó – fűzte hozzá.
Az év első felét egyébként – mint ahogyan az más években is lenni szokott – főként a háziállat-állományban keletkezett károk jellemezték,
A károk akkori összértéke 600 ezer lej volt, ami október végére megkétszereződött, és a káresetek száma is több mint a duplájára nőtt azóta. A károk jellege is megváltozott az év közepe óta, hiszen
Fejenkét 180 ezer lejes juttatásról szóló összeget hozott nyilvánosságra kedden a román központi sajtó, amit annak a három alkotmánybírónak adnának, akiknek most jár le a kilencéves mandátumuk. Köztük van a magyar alkotmánybíró is.
Az áramszolgáltató közlése szerint előre tervezett karbantartási munkálatok miatt a következő napokban több településen is ideiglenes áramszünetre kell számítani.
Az ítélet nem jogerős.
A dicsőszentmártoni ivóvíztisztító-állomás továbbra is zavartalanul biztosítja a háztartási vízellátást a térségben, mivel a Kis-Küküllő sókoncentrációja a legfrissebb mérések szerint még mindig a megengedett 1500 mg/l-es határérték alatt van.
Elindult a jelentkezés a sepsiszentgyörgyi időseknek és rászorulóknak szóló Gondosóra szociális támogatási programra, kedden. Mutatjuk, hogyan jelentkezhetnek az érdekeltek.
Közel négy és fél év után megszűnt a villanyáramra megállapított ársapka, július 1-jétől piaci áron számláznak a szolgáltatók. A kiszolgáltatott fogyasztók számára havi 50 lejes támogatást biztosít az állam.
Többet kell fizetniük idén a román tengerpartra érkező turistáknak, a legtöbb szállodában mintegy 10–20 százalékkal emelték az árakat tavalyhoz képest.
Maros megyében minimálisan nőtt, Hargita és Kovászna megyében pedig nagyon enyhén csökkent, de összességében alig változott a munkanélküliségi arány a székelyföldi megyékben a legutóbbi, májusi összesítés szerint.
Cseke Attila fejlesztési miniszter kedden egy új piatra-neamț-i bölcsőde felavatásán kijelentette, 2025-re biztosított a költségvetés a bölcsődeépítő kormányprogram folytatására.
Benzinkútról akart élelmiszert lopni, dulakodott az alkalmazottal, majd elmenekült a helyszínről két fiatal Szászrégenben, ám nem jutottak messzire: a rendőrök rövid időn belül őrizetbe vették őket.
szóljon hozzá!