Főként koraszülötteket hagynak több hétig, hónapokig a kórházban azok az anyák, akik úgy érzik, még nem tudják ellátni a túl korán világra jött gyereküket. Kevesebben vannak, akik „végleg ott felejtik” a kicsiket az újszülött osztályon.
2016. november 03., 19:572016. november 03., 19:57
Sok esetben a nyomor és a betegség kéz a kézben jár, legtöbb „kórházban felejtett” csecsemő mélyszegénységben élő családban fogan meg, amelyben úgy gondolják, nem tudják felnevelni, etetni, ruházni gyereküket, ezért hagyják a kórházban őket.
Szabó Béla, a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház keretében működő Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika vezetője kétféle esetet különböztetett meg: amikor az anya nem tűnik el, csak hazamegy a kórházból, főleg azért, mert otthon várja a többi gyereke, és a koraszülött babáját a kórházra bízza, de amint a baba eléri a kívánt súlyt, és hazaviszik neki a kórházból, befogadja. A másik eset, amikor otthagyja a kórházban, ő lelép, és nem foglalkozik többet vele. Ez utóbbi évente mintegy öt gyereket érint – magyarázta.
Miután az újszülött osztály alkalmazottai megbizonyosodnak arról, hogy az édesanyákat többszöri megkeresésre sem érik el, hívják a Maros Megyei Szociális Gondozási és Gyermekjogvédelmi Főigazgatóságot, ahonnan „átveszik” az ott hagyott gyereket.
„Két-hároméves kor alatti gyerekeket hivatásos nevelőszülőknél helyeznek el, akik akár 26 éves korukig is nevelhetik őket, amennyiben a gyerekek folytatják tanulmányaikat” – tudtuk meg a gyerekjogvédelmi főigazgatóság pszichológusától, Farkas Kingától. Az első évek a legfontosabbak az ember életében, ekkor alakul ki a kötődés, fejlődik mentálisan, fizikailag – legalábbis abban az esetben, ha megfelelő körülmények között él.
„Miután a gyermek nevelőszülőhöz kerül, már családtagként kezelik. Meleg, tiszta lakásban nőhet fel, ennivalót, ruházatot kap, háziorvosa lesz, óvodába, iskolába járhat. Nekünk ez természetes, de sok esetben a biológiai családban nem jutnának hozzá ilyen alapvető szolgáltatásokhoz” – mesélte az intézmény pszichológusa.
Jelenleg mintegy 1200 ilyen gyereket tart nyilván a Maros megyei gyerekjogvédelmi hatóság, ezek közül 450 nevelőszülőknél van elhelyezve, a többi valamilyen családi típusú intézményben, illetve családnál való elhelyezésben nevelkedik – ismertette az adatokat a szakember.
„Mindig örülök, amikor a kórházban hagyják őket, nem pedig a kukában, falusi vécében vagy az utcán, illetve nem a családból kell elhozni tetvesen, betegen és súlyosan alultápláltan. A rendszerben lévő gyerekek nagy része kegyetlen mélyszegénységből származik, például kilencen élnek egy kis, egyszobás agyagházban, ahol még ablak sincs, nemhogy áram, víz és gáz. A szülők analfabéták, nincs háziorvosuk, bizonyos esetben még születési bizonyítványuk sem, tehát hivatalosan nem is léteznek. Természetes, hogy ilyen környezetben nem fejlődik a gyermek. Volt már háromévesünk, aki nem járt és nem beszélt, 18 hónaposunk, aki 4,5 kilogrammos volt, és a fejét sem tudta megemelni” – mesélte a munkája során tapasztaltakat a gyerekjogvédelem pszichológusa, aki tudja, sokszor az a legjobb, ami történhet a babával, ha a kórházban hagyják.
„Ismerem az érem másik oldalát is, és mindennap látom, hogy az, hogy nem vitte magával haza a babát, a lehető legjobb dolog, amit tehetett érte, főleg, hogy lemondási nyilatkozatot is ad, és elindíthatóvá válik az örökbefogadási folyamat” – mondta Farkas Kinga.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!