Fotó: Boda L. Gergely
Több olyan intézkedést kell párhuzamosan meghoznia a marosvásárhelyi Transilvania repülőtér jelenlegi vezetőségének, amelyre évekkel korábban kötelezte az intézményt a civil repülésügyi hatóság, de a vállalat korábbi vezetősége ezeket figyelmen kívül hagyta.
2016. november 26., 21:062016. november 26., 21:06
2016. november 26., 21:072016. november 26., 21:07
A Maros megyei önkormányzat november 23-ai ülésén jóváhagyta a repülőtér költségvetésének módosítását. Eszerint az év végéig számított kihasználtság terén bekövetkezett eltérés miatt ezt a tételt 150 ezer lejjel csökkentették, ezzel egyidejűleg ugyanekkora összeggel emelték a pénzügyi kiadásokat. A jelenlegi, folyamatos tevékenységek közé számítanak a felújítások is, az erre szánt összeget 175 ezer lejjel, 600 ezerről 425 ezerre csökkentették, továbbá visszavonták a reptéri felszerelések karbantartására és felújítására szánt 200 ezer lejes tételt, viszont bekerült 375 ezer lej a kifutópálya szegélyének rendezésére. Emellett a repülésügyi hatóság jelentésének eleget téve a leszállópálya kivilágítási rendszerének felújítására az év elején jóváhagyott 19 ezer lej mellé további 20 ezer lejt különítettek el. A kiegészítésre azért volt szükség, mert a jogosultsági feltételeket teljesítő ajánlatok meghaladják az eredeti összeget, a szükséges összeg áfástól 39 ezer lej.
Az intézmény korábbi vezetőségének mulasztásai közé tartozik, hogy a sürgősségi esetek felügyelőségének jelentése alapján egy esetleges tűzeset eloltásához szükséges tűzoltóautókat sem vásárolták meg, holott az ehhez szükséges pénzt a megyei önkormányzat 2013-tól többször is jóváhagyta. „Ahhoz, hogy a fapados légitársaságok által használt repülőgépeknél is megfelelően tudjunk intézkedni, ha tűz ütne ki, a szakjelentés értelmében két, összesen 12 100 liter folyadékkal felszerelt tűzoltóautóra van szükség, amelyek 60 másodperc alatt beavatkozhatnának. A jelenlegi tűzoltóautók ennek nem felelnek meg” – fogalmazott Peti András reptérigazgató.
A vidrátszegi repülőtéren a jelenleg legsürgősebb teendő a kifutópálya újjáépítése, a fenti munkálatokra rendszeresen szükség van. Az ehhez szükséges műszaki és gazdasági mutatókat és dokumentációt november 23-ai ülésén egyhangúan elfogadta a Maros megyei önkormányzat. Ez azért (is) fontos, mert az 1969-es átadástól egyszer sem építették újjá a kifutópályát, az utóbbi jelentések pedig folyamatos terhelhetőség-csökkentést állapítottak meg. Továbbá azért kiemelt jelentőségű a beruházás, mert a Transilvania repülőtér jelenleg a működési engedély átváltási (konvertálási) fázisában van, amelynek értelmében kötelező eleget tenni az Európai Unió szabályzataiban rögzített repülésügyi biztonsági előírásoknak. A megyei önkormányzat döntése fontos, mert az országos általános szállítási mesterterv (masterplan) értelmében csak 2022–2024-ben finanszírozzák központi szinten a vásárhelyi reptér bővítését, felújítását, azaz addig nem lehet erre a célra uniós alapokat lehívni. A testület által elfogadott beruházás értéke mintegy 77,5 millió lej, a tervező szerint 9 hónap alatt megvalósítható.
A megyei tanás elnöke, Péter Ferenc elmondta, remélhetőleg jövő év végére elkészülnek, és akkor a Wizz Air légitársaság lesz az első, amellyel felveszik a kapcsolatot, hogy ismét járatokat üzemeltessen Marosvásárhelyről, de más légitársaságokkal is tárgyalni akarnak. A határozattervezet elfogadására reagálva a Wizz Air kommunikációs vezetője, Tamara Vallois bizakodónak mutatkozott. „A marosvásárhelyi repülőtér elszánt partnereiként – egy leosztott repülőgéppel és helyi személyzettel – nagyon várjuk a felújított kifutópálya átadását, amely a régiónak hosszú évekig hasznot hoz majd. A járatok működtetésének ideiglenes felfüggesztése hozzájárul a reptér vezetőségének segítéséhez, hogy minél előbb befejezzék a korszerűsítést és az újraaszfaltozást. Nagyon várjuk, hogy a munkálatok befejeztével 2017-től ismét üzemeltessük marosvásárhelyi járatainkat” – ismertette a szóvivő.
Peti András szerint a megyei tanácsi határozat az elmúlt időszak tükrében a reptér jövőjét illetően teljes változásra ad reményt. „A kifutópálya felújítása visszahozza Marosvásárhelyre a Wizz Air társaságot, emellett reális tárgyalási alapot jelent majd az összes légitársasággal való egyeztetésekhez, amelyek tanulmányt készítettek a térségünk lakossága által kedvelt sok európai úti célra vonatkozóan” – mondta a reptérigazgató.
Megyei beruházások
A Maros megyei önkormányzat november 23-ai ülésén elfogadta két másik beruházás, a Kultúrpalota és a Természetrajzi Múzeum felújítási tervének a műszaki és gazdasági mutatóit is, ezeket ugyanis európai uniós alapokból valósítanák meg. Péter Ferenc tanácselnök szerint a már benyújtott pályázatok során az illetékes uniós hatóságok olyan feltételeket szabtak, amelyeket egyetlen pályázó sem tudott teljesíteni – például, hogy a Kultúrpalota telekkönyvében szerepeljen minden helyiség mérete külön-külön –, de lehetőséget kaptak ezt korrigálni, és november 25-én 14 óráig ismét benyújthatják a pályázatokat.
Emellett a tanácsosok a megye költségvetésének módosításáról is szavaztak. Az intézkedés része, hogy a Maros Megyei Kórház 1,8 millió lejt kap az állami költségvetésből az egészségbiztosítási pénztárral kötött szerződés keretében nyújtott egészségügyi szolgáltatásokért. A dicsőszentmártoni Dr. Gheorghe Marinescu Kórház költségvetését 1,17 millió lejjel egészítették ki, amelyből 170 ezer lejt az alkalmazottak bérnövelésére kap a klinika az Országos Egészségbiztosítási Alapból, 1 millió lejt pedig egy komputertomográf vásárlására a radiológiai és imagisztikai laboratórium számára. A berendezés megvásárlásához szükséges pénzt a Romgaz Rt. adta támogatásként a kórháznak.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
szóljon hozzá!