Úgy tűnik, csitul a kéknyelv-fertőzés okozta pánikhangulat országszerte. Ez azonban nem kell hogy megtévesszen senkit – a fertőzés még hosszú időre okozhat gazdasági hátrányokat ország- és megyeszerte.
2014. december 16., 18:082014. december 16., 18:08
Az augusztusban megjelent, októberben országos pánikot okozó kéknyelv-betegség, a Culicoides nemzetségbe tartozó szúnyogok által terjesztett vírusos kór, mely iránt csak a kérődző állatok fogékonyak, az emberek egészségére nézve ártalmatlan. A betegségnek nincs élelmiszerhigiéniai vonatkozása, az ilyen állatok húsából előállított élelmiszerek biztonságát nem veszélyezteti. Akár a beteg állat húsa is fogyasztható. Csakhogy. Vannak gazdasági gondokat okozó következményei. Ezekről kérdeztük Nagy Péter Tamást, a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium államtitkárát.
Amint az államtitkár elmondta, ez a kérdés lesz a jövő év nagy problémája a mezőgazdaságban, szűkebb értelemben az állattenyésztési ágazatban. A megbetegedett állatok húsa valóban fogyasztható, az emberre nézve semmilyen káros hatása nincs. Csakhogy, a járvánnyal kapcsolatosan szigorú nemzetközi szabályok vannak érvényben. Ezek egyike, hogy az ország csak az utolsó fertőzési góc felszámolása után három évvel (!) exportálhat élő állatot. „Következésképpen, ha ma felszámoljuk az utolsó fertőzési gócot, csak mához három év vihetünk élő marhát a külpiacra” – magyarázta az államtitkár. Az pedig, hogy „ma felszámoljuk”, csak vágyálom.
Maros megyében október folyamán a Marosvécshez tartozó Erdőidecsen és a Héjjasfalvához tartozó Erkeden azonosítottak fertőző gócokat. Akkor le is záratta valamennyi megyebeli állatvásárt a prefektus, a gócok 20 kilométeres körzetében vesztegzár bevezetését rendelték el. Azóta újra engedélyezték az állatvásárok működését, ám a fertőzés veszélye nem múlt el.
„A betegséget okozó légy lárvája mínusz 10 fokos hőmérséklet alatt pusztul el. Ezek a lárvák általában a trágyadombokban, -rakásokban fészkelnek be, így nagy a valószínűsége annak, hogy megússzák a hideg időszakot, tavasszal kikelnek és viszik a fertőzést az állatokra” – magyarázta a szakember, ám hozzátette, hogy ha a trágyát most kihordják a szántóföldekre és elterítik, akkor ez a valószínűség megfordul: nagy lesz annak a valószínűsége, hogy elpusztulnak a hidegben, mert már nem védi őket a melegítő trágya. Ezért kell ebben az időszakban minden trágyarakást felszámolni, kihordani a földekre és elteríteni, hogy elpusztuljanak a lárvák.
Nagy Tamás elmondta, a védőoltás is számításba jöhetne, de annak olyan magas az ára és annyira nehéz lenne több millió dózist beszerezni, rövid idő alatt alkalmazni, hogy ez az út járhatatlan. A trágyakihordás egyszerűbb, olcsóbb, ráadásul hasznosabb. A kihordott trágya a hó olvadásakor bekerül a talajba, biztosítani fogja a táperő-szükségletet. A kisgazdaságok, ahol csak három-négy-öt szarvasmarhát tartanak nem exportálnak élő állatot. Ám nekik is közvetett érdekük, hogy telephelyeik ne váljanak fertőzési góccá. Ezért ajánlatos ebben az időszakban minden trágyatároló helyet felszámolni, a trágyát kihordani és elteríteni.
Arra a kérdésre, hogy országos szinten hogyan hidalható át az élő állat exporttilalma, az államtitkár elmondta: nemrégiben járt egy küldöttséggel az Egyesült Arab Emirátusban, ahol húskivitelről tárgyaltak. Az emirátus érdekeltnek mutatkozik nagy mennyiségű, Romániából származó szarvasmarha-, juh-, kecskehús vásárlására. És ezt a legrövidebb időn belül, akár még az idén is leszerződnék. Ez előny más partnerekkel szemben, amelyekkel a szerződéskötés hónapokig elhúzódhat. A vágott állatra ugyanis nem vonatkozik a kéknyelv-betegség miatti nemzetközi tiltás. Ez lenne az áthidaló megoldás. De figyelmeztetett: a trágyakihordás ajánlata továbbra is érvényes, hiszen hosszabb távon ez biztosíthatja a betegség teljes felszámolását. És ez egyaránt vonatkozik a nagy, közepes és kisgazdaságokra, hiszen a sajátjuk mellett egymás érdekeit is védik azzal, hogy gátat vetnek a fertőzés terjedésének.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!