Marosvásárhelyről indult el a világhírnév felé Grossmann Péter, aki augusztus 29-én, a Marosvásárhelyiek III. Világtalálkozóján, a Kultúrpalotában lép fel. Vele beszélgettünk.
2015. augusztus 27., 16:342015. augusztus 27., 16:34
Grossmann Péter világhírű zongoraművész, dalkísérő 1948. június 6-án született Marosvásárhelyen. Először zenei hajlama mutatkozott meg, négyéves korától zongorázik. Versmondói, színjátszásbeli sikereinek dacára a zenei pálya mellett döntött. Életútja alakulásában mégis tovább él a színészi vágy: dalkísérő lett, mert a dal alapjául szolgáló versben találta meg azt a forrást, ami zongorajátéka kifejező erejét a legjobban elősegíti.
– Az ön életét gyökeresen meghatározta a szavalás, a zongorázás, dalkísérés…
– El kell ismernem, a párhuzam állandóan jelen volt az életemben. Kisgyerekkorom óta zongorázom. Minden egyszerűen kezdődött. Leültem a zongorához, és hallás után próbáltam eljátszani, amit épp az utcán vagy a színházban hallottam. Eleinte ez csak amolyan kétujjas próbálkozás volt, de a kitartásom meghozta az eredményt. Bekerültem a zeneiskolába, és nagyon rövid idő alatt a zongorázás életem szerves részévé vált.
– A szavalásról sem mondott le.
– A zongorázás az életemben faktummá alakul. Érdekes mód, ahogy egyre jobban megtanultam zongorázni, ehhez a tudásomhoz kapcsolódott a szavalás igénye is. Ami a versmondást illeti, ehhez családi indítékaim is voltak. Akarva akaratlan, a nálam pár évvel idősebb unokatestvérem jut eszembe, aki nagyon szépen szavalt. Eleinte ő volt a példaképem. Úgy hiszem, őt utánozva kezdtem el a szavalást. A dilemma: zongorázás, avagy versmondás? Éveken keresztül nem tudtam dönteni. Egyik pillanatban színész, a másikban pedig zongorista akartam lenni. Persze aztán később minden letisztult.
– Mivel foglalatoskodik mostanában, hogyan telnek a napjai?
– Nyugdíjas lévén sokrétűbb a foglalkozásom, mint annak előtte volt. Akkor zongorakísérőként a nürnbergi Zeneművészeti Főiskolán kizárólag zongoráztam, mert rengeteg tanulnivalóm volt. Nem maradt idő semmi másra. Nyugdíjba vonulásom után egyszerre megszűnt a napi kötelességek parancsa. Időm lett arra, amit mindig szívesen csináltam, és az évek folyamán tapasztalatot is szereztem benne: az éneklésre. Két kórusba jelentkeztem, és naponta skáláztam itthon és gyakoroltam a basszus szólamokat. Természetesen továbbra is zongoráztam, de most már csak azt, amire igazán kedvem volt. 2012-ben aztán bezárult egy másik kör is: sok-sok év után újra elkezdtem verseket mondani. Gyerek- és serdülőkoromban nagyon aktív voltam ezen a téren, örömmel vettem újra fel a labdát... Napjaim így telnek most is: zongorázás, éneklés, versmondás. Fellépéseim vannak mindhárom szakban, úgyhogy most konkrét feladatokra készülök.
– Milyen érzésekkel érkezik Marosvásárhelyre? Mit jelképez önnek a város?
– Marosvásárhelyre úgy érkezem, mint a „tiszta forráshoz”. Ennek a városnak köszönhetem mindazt, amit elértem, mert megteremtette bennem az alapot, amire létem, pályafutásom épült. Itt tanultam szüleimtől, tanáraimtól becsületet, kitartást, munkaszeretetet, olyan tulajdonságokat, amelyek később fiatal pályakezdőként és aztán egy új élet küszöbén itt, Nyugaton szilárd talajt jelentettek a lábam alatt, és sikerült megállnom a helyem minden körülmény között. A gyermek- és fiatalkor emlékei szülővárosomban újult erővel felélednek, mesélnek a kövek, az épületek, az utcák.
– Mivel készül a Marosvásárhelyiek III. Világtalálkozójának gálaműsorára?
– Jelenlegi elfoglaltságomat tükrözve zongorázni és szavalni fogok a III. világtalálkozó gálaestjén. Robert Schumann D-dúr Novellette-jét és Reményik Sándor Ahogy lehet... című versét fogom előadni.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
Idén is lesz Civil Cross közösségi szaladás a Civil Szervezetek Vásárán Marosvásárhelyen, amellyel az egészséges életmód mellett a közösségi szellemet, a társadalmi befogadást és az aktív polgári részvételt népszerűsítik.
Ismét lencsevégre kapták, ahogy egy anyamedve és három termetes bocsa sétál a Somostetőn. A marosvásárhelyi városháza elővigyázatosságra inti a lakókat és ígéri, hogy dolgoznak a helyzet megoldásán.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
szóljon hozzá!