Fotó: Boda L. Gergely
Nekifognak az egyéni vízórák felszerelésének, legalábbis ezt ígéri a választások előtt néhány nappal Facebook-oldalán Dorin Florea polgármester. A városvezető szerint a lakók kérését követő hatvan napon belül elkezdhetik a munkálatokat. Igen ám, de egyelőre sem az Aquaserv, sem a lakótársulások nem tudják, hogy milyen költségekkel jár mindez, és a pénzt honnan teremtik elő.
2016. május 26., 15:052016. május 26., 15:05
Az Aquaserv már 2012-ben kidolgozta azt a műszaki követelményrendszert, amelynek betartása esetén a fogyasztók kérhetik, hogy egyéni szerződést kössenek velük, egyéni vízórát szereljenek tömbházlakásuk elé. Erre azért van szükség, hogy az adósságok felhalmozása esetén lakrészenként lehessen elzárni a vízcsapokat, és ne kollektív büntetést alkalmazzanak. Akkor a feltételek között szerepelt, hogy a fogyasztóknak új vízórát kell vásárolniuk, és saját költségükön elvégeztetniük a vezetékhálózat módosítását. Az előírás értelmében az épületen kívül kell létrehozni egy olyan rekeszt, ahová minden új mérőóra kerül, onnan kell bevezetni külön-külön minden lakásba a vízvezetéket. Ugyanakkor az egészet hőszigetelni kell, mert télen elfagyhatnak. A szakemberek számítása szerint egy négyemeletes tömbház esetében a szolgáltató feltételei szerinti műszaki átalakítás akár 100-120 ezer lejbe is kerülhet. Eddig Marosvásárhelyen egyetlen tömbházban sem tudták teljesíteni az Aquaserv feltételeit.
Változott a helyzet
Az Aquaserv közleményben, Dorin Florea polgármesterjelölt Facebook-oldalán jelentette be, megtalálták a megoldást arra, hogy végre elkezdődjön az egyéni vízórák szerelése Marosvásárhelyen. A mostani elképzelés eltér attól, amit eddig az Aquaserv kért. „A polgármesteri hivatal, az Aquaserv és a tulajdonosi társulások együttműködési szerződést kötnek az egyéni vízórák szereléséről. Ennek alapján a hivatal a helyi tanács felhatalmazása alapján kifizeti a lépcsőházakban történő vízszintes hálózat kiépítésének költségeit. Az Aquaserv átveszi a hivataltól a kiépített hálózatot, és gondoskodik a lakások elé felszerelt vízórákról, azok bekötéséről. A lakókra hárul, hogy a belső szereléseket és módosításokat elvégeztessék. A három fél közötti egyezséget megelőzően a tulajdonosi társulások minden lakó írásos beleegyezésével kell hogy rendelkezzenek” – áll a közleményben.
Megkérdeztük az Aquaserv vízszolgáltatót képviselőjét, hogy hogyan született meg ez az javaslat, s mekkora költségre számíthatnak majd a tömbházlakók. Nicu Tomuletiu szóvivő elmondta, hogy a hivatal, a tulajdonosi társulások és a szolgáltató folyamatosan egyeztetett ebben a kérdésben, így született ez a megoldás. „Egyelőre semmiféle számítások nem történtek, nem tudjuk, hogy ezek a szerelések mennyibe fognak kerülni, és ebből mekkora rész terheli majd a lakókat. A lakótársulások képviselőivel való találkozást követően fogjuk a pénzügyi oldalát megvizsgálni. Elképzelhetőnek tartom, hogy uniós pénzalapokat pályázunk meg, vagy saját alapból végezzük el a ránk eső részt” – mondta a sajtószóvivő.
Gál Éva marosvásárhelyi önkormányzati képviselő a kövesdombi 54-es tulajdonosi társulás elnöke, és összesen 144 lakrész lakóival tartja a kapcsolatot. Érdeklődésünkre elmondta, a vízórákkal jelenleg is elég sok gondjuk van, hiszen a lépcsőházak bejáratánál levő aquaserves műszerek sokkal pontosabban mérnek, mint a különböző cégek által felszerelt belső órák. Emiatt fogyasztási különbségek vannak, amit a lakók kifogásolnak. Jelenleg a különböző cégek cserélik a belső vízórákat, a lakók a két órára 260 lejt kell fizessenek (illetve 160 lejt, ha nem digitálist választanak), s ez jelentősen megterheli a családok költségvetését. „Nagyon sok idős nyugdíjas él itt a Kövesdombon, de városszerte is. Vannak olyanok, s nem kevesen, akik havonta 700 lej nyugdíjat kapnak. Elmennek a piacra üres szatyorral, hazajönnek félig üressel. Nekik minden lej számít, így nem hiszem, hogy ki tudják majd fizetni a belső szereléseket, és mindazokat a költségeket, amelyek a legújabb aquaserves és Dorin Floreá-s ötletből származik. Az biztos, hogy mi, tulajdonosi társulásként csak akkor fogunk ebbe beleegyezni, ha minden egyes lakó egyetért vele, és befizetik a szükséges pénzt. A hőszigeteléskor tapasztaltuk, hogy milyen nehezen gyűlt össze a második részlet, sokan nem tudták kifizetni, vagy csak későn. Aki ismeri a város lakóit, az tudja, hogy mennyi pénzből kell megéljenek a nyugdíjasok, és azt is, hogy újabb költségeket már képtelenek kifizetni” – vélekedett Gál Éva.
Ott lehet, ahol nem szükséges
Az egyik, neve elhallgatását kérő Dózsa György úti tulajdonosi társulás adminisztrátora lapunknak elmondta: a külső vízórák felszerelésére ott van a legnagyobb szükség, ahol rosszul fizető lakók vannak, akik miatt évente egyszer-kétszer lezárják a fő vízcsapot, szolgáltatás nélkül hagyva a jól fizető lakókat is. „Nálunk is vannak ilyen lépcsőházak, és mindig nagy a jól fizető lakók felháborodása. Az ötlet jó, csak kérdem én, hogy ha valaki nem tud havonta 40-50 lejt kifizetni vízre, akkor annak honnan lesz pénze, hogy elvégeztesse a belső szereléseket? Sehonnan. Vagyis ezt az ötletet ott lehet majd kivitelezni, ahol kicsit jobb módúak az emberek, rendszeresen fizetnek, de ott nem, ahol a legnagyobb szükség lenne az egyéni, külső vízórákra” – véli az adminisztrátor.
Az Aquaserv és a polgármesteri hivatal vezetősége pénteken délután az egyéni vízórák felszereléséről tart megbeszélést a tulajdonosi társulások vezetőivel a Mihai Eminescu Ifjúsági Házban. A találkozón a lakók képviselőinek véleményét szeretnék kikérni, valamint ismertetik a kivitelezés feltételeit.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!