Túl sok szabályhoz kellene alkalmazkodnia annak a hajléktalannak, aki a megfagyás elől menekülne be a marosvásárhelyi Rozmaring utcai hajléktalanszállóba. Az utca törvényeihez szokott emberek nagy része nem képes erre, ennek ellenére jelenleg is több mint 160 személynek nyújt menedéket a szálló.
2017. január 06., 15:332017. január 06., 15:33
Senkit sem hagynak az utcán megfagyni, még akkor sem, ha nem marosvásárhelyi illetőségű az adott személy. A hideg időre való tekintettel Maros Megye Tanácsa, illetve a polgármesteri hivatal rendeletbe foglalta, hogy november közepétől március közepéig minden hajléktalan – aki természetesen igényli – kaphat szállást a marosvásárhelyi Rozmaring utcai intézményben, amely a helyi polgármesteri hivatal alárendeltségébe tartozik.
Jelenleg 162-en tartózkodnak a szállóban, karácsonytól mostanáig 7–8 személy kért menedéket a kinti mínusz fokok miatt – mondta el lapunknak Székely István igazgató. Szükség esetén pótágyakat is elhelyezhetnek, emeletesíthetik a meglévő fekvőhelyeket a szobákban. „Vannak, akik már régóta szerepelnek a nyilvántartásban, akadnak olyanok is, akik a környező falvakból érkeztek, őket is befogadjuk, de felvesszük a kapcsolatot a hatóságokkal, ahonnan érkeztek” – tette hozzá az igazgató. A hideg időszakon kívül csak marosvásárhelyi lakcímmel (vagy legalább az utolsó lakcíme itteni legyen) rendelkező személyeket fogadnak be.
Ha a helyi rendőrség vagy a mentőszolgálat talál az utcán fagyoskodó embereket, akkor a Rozmaring utcai menedékhelyre viszik be őket. A hajléktalanszálló lakóinak több szabályt is be kell tartaniuk ahhoz, hogy ott maradhassanak: többek között őszintének kell lenniük saját identitásukkal, családjukkal, szociális és egészségügyi állapotukkal kapcsolatban. Továbbá az ide kerülő személynek el kell fogadnia szobatársait, alkalmazkodnia kell a szálló napirendjéhez, felvételét követően három napon belül el kell végeztetnie az orvosi vizsgálatokat, be kell vallania betegségeit, szeszes italokat és drogokat nem fogyaszthat, nem is mehet be, ha részegen vagy valamilyen szer hatása alatt áll. Ugyanakkor rendben kell tartania dolgait, segítenie kell a szoba, az épület takarításában, illetve civilizáltan kell viselkednie. Tilos a szexuális kapcsolatok létesítése a szálláshelyen – mindez a polgármesteri hivatal honlapján olvasható.
Sok hajléktalan messziről elkerüli az intézményes szálláshelyeket, ugyanis az utca törvényeihez szokott emberek nehezen alkalmazkodnak egy intézmény szabályaihoz, esetleg idegenekhez. „Legtöbben közülük valamilyen függőségben szenvednek, az alkoholra meg egyéb szerekre gondolok, és nem hajlandók lemondani ezekről, inkább más megoldást találnak. Napközben lehet velük találkozni a bevásárlóközpontokban vagy az utcán, estére pedig találnak valamilyen szállást maguknak, ahol nem fagynak meg, és inkább azt választják, nem a szállót” – tette hozzá Székely István.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!