Kénytelen a saját pénzforrásaihoz nyúlni a Maros megyei önkormányzat, ahhoz befejezze az eredetileg javarészt európai uniós alapokból megálmodott és elkezdett motorversenypálya építését. A tanácsnak nem kevesebb mint 35 millió lejébe és további pereskedésekbe kerül a grandiózus projekt.
2016. január 08., 13:062016. január 08., 13:06
Nagyon sok vagy még annál is több pénzt fog felemészteni a megyei önkormányzat 2016-os költségvetéséből az öt évvel ezelőtt elkezdett motorversenypálya megépítése. A Cserged határában lévő, 346 ezer négyzetméternyi területet foglaló sportlétesítményt december végéig kellett volna „kulcsrakész” állapotban átadnia a versenytárgyalást nyert olasz cégnek. A komolytalannak tűnő vállalkozó, mellyel a megyei tanács már rég szerződést bontott, viszont nem csak hogy nem fejezte be a leszerződtetett munkát, de kivonulni sem volt hajlandó az építőtelepről. Az önkormányzat kénytelen volt kilakoltatási pert indítani, mely mindmáig zajlik.
Amennyiben a tanács át tudja venni a Maros ring telephelyét, és 2016 végéig képes befejezni a munkálatokat, „mindössze” 35 millió lejből megússza a szórakozást. A beruházó szakemberei négy hónappal ezelőtt azt állították, hogy az építkezés mintegy 67 százalékban valósult meg. Újabb felmérés azóta nem történt, de munkálatok sem. Kérdésünkre, hogy mi minden egyebet lehetett volna csinálni a 35 millió lejjel, Szabó Árpád, a megyei testület alelnöke egyszerűen és köntörfalazás nélkül válaszolt: nagyon sok mindent. Elismerte viszont, hogy most már nincs visszaút, a pályát év végéig mielőbb meg kell építeni.
Ellenkező esetben a tanácsnak vissza kell fizetnie azt a 15 millió lejes uniós támogatást is, melyet az eddig elvégzett munkálatokra kapott. Miként lehet tizenkét hónap alatt befejezni egy olyan beruházást egy olyan építőtelepen, amelyről a vállalkozó nem hajlandó kivonulni, egyelőre talány. Szabó csak reménykedni tud az igazságszolgáltatásban és annak malmaiban, melyek eddig rendkívül lassan őröltek. „Egyelőre annyi biztos, hogy mielőbb át kell vennünk az építőtelepet, és év végéig be kell ruháznunk mintegy 35 millió lejt. Még tiszta szerencse, hogy a tanácsosok megértették ennek a fontosságát, és igennel szavaztak, különben az eddig kapott 15 milliót is elveszítettük volna” – magyarázta.
Az önkormányzat háza táján túl nagy gondot jelent a jogi, majd a műszaki eljárás, ahhoz, hogy valaki is aggódjon amiatt, hogy mi történik majd a pályával, ha elkészül. Szabó Árpád úgy véli, két válaszút áll a tanács előtt: vagy haszonbérbe adja egy vállalkozónak, vagy saját céget létesít, és azáltal próbálja működtetni. Az alelnök bízik abban, hogy a csergedi létesítmény – mely egyedülálló lenne az országban – komoly turista- és befektető-csalogató sportbázis lesz, ahol számos rangos versenyfutamot bonyolítanak majd le. A romániai motorsport azonban bő két évtizede hanyatlóban van; egyre kevesebb a versenyző, és egyre ritkább a verseny. Míg a statisztikai adatok szerint hatvan évvel ezelőtt, 1955-ben a Marosvásárhelyi Dinamo színeiben csaknem tizenöt motoros állhatott dobogóra a különböző országos versenyeken – Magyari Erzsébet személyében köztük egy hölgy is –, ma egész Székelyföldön nincs ennyi leigazolt és aktív sportoló.
Hogy egyáltalán miért kellett egy aránylag szűkös költségvetésből gazdálkodó megyei tanácsnak motorversenypálya-építésbe vágnia, Szabó Árpád azzal magyarázza, hogy 2007-ben, amikor megjelent az uniós pályázat, rendkívül csábítónak tűnt a lehetőség. „Turisztikai beruházásként kezeltük a kérdést. Ez egy olyan pálya, amilyen nincs több az országban, és az Unió támogatta az elgondolásunkat. Az előtanulmányok azt igazolják, hogy nagy szükség van az egy ilyenszerű beruházásra” – válaszolta Szabó Árpád, megerősítve Lokodi Edit Emőke volt megyei tanácselnök merész tervének a jogosságát.
A Marosvásárhelytől mintegy 15 kilométerre fekvő csergedi szabadidő- és sportkomplexumtól Lokodi a megye idegenforgalmának fellendítését remélte. A 3,7 km hosszú pálya 11 méter széles lesz, és 17 kanyarból fog állni. A Maros ring használható lesz motor-, autó-, bicikli- és gokartversenyekre egyaránt, de egyes szakemberek szerint itt akár Forma 3-as autóversenyeket is lehet majd szervezni. A tervek szerint a pályán a lelátók és irodák mellett egy egészségügyi sürgősségi pontot illetve egy helikopterleszállót is létrehoznak. A létesítmény fenntartásához 35 állandó munkahelyre lesz szükség.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
Épségben talált rá kedden a Maros megyei rendőrség a 12 éves kislányra, aki hétfőn este hagyta el önként otthonát és nem tért haza.
Elrendelte kedden a Maros megyei törvényszék a mezőméhesi gyilkossággal gyanúsított Emil Gânj előzetes letartóztatását.
Egy 12 éves marosvásárhelyi kislányt keres a rendőrség, akinek eltűnését hétfőn este fél 11 körül jelentették.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
szóljon hozzá!