Jelentősen csökkenti az örökbefogadáshoz szükséges ügyintézés időtartamát az az augusztus 12-én életbe lépő törvénymódosítás, amelynek célja esélyt adni az állami gondozásban levő gyermekeknek, hogy családban nevelkedhessenek.
2016. augusztus 03., 15:082016. augusztus 03., 15:08
Az újdonságokról és az eljárás során felmerülő nehézségekről a Maros Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság igazgatójával, Schmidt Loránddal beszélgettünk.
Az örökbefogadást a 2004. évi 273-as törvény szabályozza, amelyet az elmúlt évek során többször módosítottak, legutóbb idén, ez lép életbe augusztus 12-én. A legtöbb változás a terminusok lerövidítésére vonatkozik, ezekkel a törvényhozók célja az, hogy ne kelljen évekig várni arra, hogy egy elhagyott gyermek szerető családba kerüljön.
Schmidt Lorándtól megtudtuk, hogy egy évről fél évre rövidítették le azt az időt, amíg az igazgatóság szakemberei kötelesek felkutatni az árvaházban élő gyermekek szüleit, vérrokonait. A bíróságnak kötelessége 15 nap alatt kitűzni a gyermek ügyének tárgyalását.
„Az eljárás szerint ahhoz, hogy egy gyermek adoptálható legyen, a bíróság ki kell ezt mondja. Eddig megtörtént, hogy több hónap is eltelt, amíg a bíróság napirendre tűzte a tárgyalást, most az iratok benyújtásától kezdve fél hónapja van. Az új jogszabály szerint amennyiben a bíróságra beidézett szülők nem jelennek meg az első két tárgyaláson, a bíró kimondhatja, hogy nem érdeklődnek gyermekük iránt, s kiesnek jogaikból” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy sokszor azt üzenték, vagy mondták a szülők, nincs pénzük, ruhájuk eljönni a tárgyalásra.
Miután a bíróság jogerősen kimondja, hogy egy kiskorú örökbe fogadható, ez a döntés érvényes lesz a gyermek 14 éves koráig (eddig csak két évig volt az). A bírósági döntés nyomán a gyermekek bekerülnek egy országos adatbázisba, ahonnan kiválaszthatják őket azok a személyek, párok, akik adoptálni szeretnének, elvégezték a felkészítő tanfolyamot, s megkapták az engedélyt erre. Az engedély eddig egy évre volt érvényes, ezentúl két évig lesz az.
„Eddig az országos adatbázisba bekerültek a gyermekek és az örökbefogadó szülők is, és az országos hatóság választotta ki az elvárások alapján a megfelelő gyermeket egy-egy leendő szülőnek. Jövő héttől az erre képesített munkatársaink veszik át ezt a feladatot, ami egyszerűbb lesz. Továbbra is az ország bármelyik részéről jöhetnek szülők a Maros megyei örökbe fogadható gyermekekhez” – mondja az igazgató, aki szerint az eljárások leegyszerűsítése nem feltétlenül vezet majd több kiskorú örökbefogadásához.
A nagyobbacskák senkinek nem kellenek – elsősorban azért, mert a leendő szülők szinte kizárólag olyan 0–3 éves kicsit szeretnének örökbe fogadni, aki testileg és szellemileg egészséges és nem roma nemzetiségű. Az adoptálható gyerekek több mint fele roma nemzetiségű, kb. négy százaléka sérült, s viszonylag kevés az öt évnél kisebb. „Egy öt évnél nagyobb gyermeknek szinte egyáltalán nincs esélye, hogy családba kerüljön, normális életet éljen, a nagyobbakról nem is beszélve. Holott vannak olyan pozitív példák, hogy nagyobbacska gyermekek nagyszerűen és gyorsan alkalmazkodtak új családjukhoz, gyorsan megtalálták a közös hangot”.
Az új örökbefogadási törvény azt is kimondja, hogy azok a személyek vagy párok, akik szeretnék kiváltani az örökbefogadási engedélyt, öt napos szabadságra jogosultak, hogy ezt megtehessék. Ugyanakkor, amennyiben két évnél nagyobb gyermeket fogadnak örökbe, három hónapos fizetett szabadságra jogosultak, amely idő alatt pénzbeli juttatást is kapnak, hogy könnyebben összeszokjanak gyermekükkel.
Maros megyében 2010-től folyamatosan nő az örökbefogadott gyermekek száma, míg 2011-ben 13, 2012-ben 19 gyermek talált családra, következő évben már 25, 2014-ben 32, tavaly pedig 30. Jelenleg 144 örökbe fogadható gyermek várja, hogy állandó otthona legyen, és 35 személy rendelkezik örökbefogadó engedéllyel.
2015-ben országosan 3436 gyermek volt adoptálható, ebből 846 talált családra, közülük csupán kilenc volt 14 évnél nagyobb.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
szóljon hozzá!