Jelentősen csökkenti az örökbefogadáshoz szükséges ügyintézés időtartamát az az augusztus 12-én életbe lépő törvénymódosítás, amelynek célja esélyt adni az állami gondozásban levő gyermekeknek, hogy családban nevelkedhessenek.
2016. augusztus 03., 15:082016. augusztus 03., 15:08
Az újdonságokról és az eljárás során felmerülő nehézségekről a Maros Megyei Szociális és Gyermekjogvédelmi Igazgatóság igazgatójával, Schmidt Loránddal beszélgettünk.
Az örökbefogadást a 2004. évi 273-as törvény szabályozza, amelyet az elmúlt évek során többször módosítottak, legutóbb idén, ez lép életbe augusztus 12-én. A legtöbb változás a terminusok lerövidítésére vonatkozik, ezekkel a törvényhozók célja az, hogy ne kelljen évekig várni arra, hogy egy elhagyott gyermek szerető családba kerüljön.
Schmidt Lorándtól megtudtuk, hogy egy évről fél évre rövidítették le azt az időt, amíg az igazgatóság szakemberei kötelesek felkutatni az árvaházban élő gyermekek szüleit, vérrokonait. A bíróságnak kötelessége 15 nap alatt kitűzni a gyermek ügyének tárgyalását.
„Az eljárás szerint ahhoz, hogy egy gyermek adoptálható legyen, a bíróság ki kell ezt mondja. Eddig megtörtént, hogy több hónap is eltelt, amíg a bíróság napirendre tűzte a tárgyalást, most az iratok benyújtásától kezdve fél hónapja van. Az új jogszabály szerint amennyiben a bíróságra beidézett szülők nem jelennek meg az első két tárgyaláson, a bíró kimondhatja, hogy nem érdeklődnek gyermekük iránt, s kiesnek jogaikból” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy sokszor azt üzenték, vagy mondták a szülők, nincs pénzük, ruhájuk eljönni a tárgyalásra.
Miután a bíróság jogerősen kimondja, hogy egy kiskorú örökbe fogadható, ez a döntés érvényes lesz a gyermek 14 éves koráig (eddig csak két évig volt az). A bírósági döntés nyomán a gyermekek bekerülnek egy országos adatbázisba, ahonnan kiválaszthatják őket azok a személyek, párok, akik adoptálni szeretnének, elvégezték a felkészítő tanfolyamot, s megkapták az engedélyt erre. Az engedély eddig egy évre volt érvényes, ezentúl két évig lesz az.
„Eddig az országos adatbázisba bekerültek a gyermekek és az örökbefogadó szülők is, és az országos hatóság választotta ki az elvárások alapján a megfelelő gyermeket egy-egy leendő szülőnek. Jövő héttől az erre képesített munkatársaink veszik át ezt a feladatot, ami egyszerűbb lesz. Továbbra is az ország bármelyik részéről jöhetnek szülők a Maros megyei örökbe fogadható gyermekekhez” – mondja az igazgató, aki szerint az eljárások leegyszerűsítése nem feltétlenül vezet majd több kiskorú örökbefogadásához.
A nagyobbacskák senkinek nem kellenek – elsősorban azért, mert a leendő szülők szinte kizárólag olyan 0–3 éves kicsit szeretnének örökbe fogadni, aki testileg és szellemileg egészséges és nem roma nemzetiségű. Az adoptálható gyerekek több mint fele roma nemzetiségű, kb. négy százaléka sérült, s viszonylag kevés az öt évnél kisebb. „Egy öt évnél nagyobb gyermeknek szinte egyáltalán nincs esélye, hogy családba kerüljön, normális életet éljen, a nagyobbakról nem is beszélve. Holott vannak olyan pozitív példák, hogy nagyobbacska gyermekek nagyszerűen és gyorsan alkalmazkodtak új családjukhoz, gyorsan megtalálták a közös hangot”.
Az új örökbefogadási törvény azt is kimondja, hogy azok a személyek vagy párok, akik szeretnék kiváltani az örökbefogadási engedélyt, öt napos szabadságra jogosultak, hogy ezt megtehessék. Ugyanakkor, amennyiben két évnél nagyobb gyermeket fogadnak örökbe, három hónapos fizetett szabadságra jogosultak, amely idő alatt pénzbeli juttatást is kapnak, hogy könnyebben összeszokjanak gyermekükkel.
Maros megyében 2010-től folyamatosan nő az örökbefogadott gyermekek száma, míg 2011-ben 13, 2012-ben 19 gyermek talált családra, következő évben már 25, 2014-ben 32, tavaly pedig 30. Jelenleg 144 örökbe fogadható gyermek várja, hogy állandó otthona legyen, és 35 személy rendelkezik örökbefogadó engedéllyel.
2015-ben országosan 3436 gyermek volt adoptálható, ebből 846 talált családra, közülük csupán kilenc volt 14 évnél nagyobb.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!