Fotó: Boda L. Gergely
Marosvásárhely szabad királyi városi rangra emelésének 400. évfordulójára, április 29-re nem sikerült, s úgy tűnik, év végéig sem sikerül felállítani Bethlen Gábor fejedelem szobrát Marosvásárhelyen. A helyhatósági kampányban nagy teret kapott kezdeményezés azonban nincs a süllyesztőben. Még.
2016. szeptember 08., 12:172016. szeptember 08., 12:17
Soós Zoltán ötletgazda a tavaly beszélt arról, hogy „az 1613-ban fejedelemmé választott Bethlen Gábort a 17. századi magyar történelem egyik legjelentősebb személyiségeként tartjuk számon, hiszen uralkodása idején az ország gazdasági élete, művelődése hatalmas mértékben fejlődött, emiatt ezt az időszakot Erdély aranykoraként szoktuk emlegetni. Marosvásárhely történetében is fontos időszaknak számít az ezerhatszázas évek kezdete, hiszen ekkor kezdődött a várépítés a török veszély elleni védekezés jegyében, majd ennek hatására is javasolta később az országgyűlésnek Bethlen Gábor Marosvásárhely szabad királyi városi rangra emelését. Miután ezt egyhangúlag megszavazták, a fejedelem 1616. április 29-én aláírta az erről szóló dokumentumot. Egyúttal jóváhagyta, hogy folytassák a marosvásárhelyi vár építését, és elfogadta a város címerét. Ezzel új fejezet kezdődött a település történetében, amely a székelyföldi városok közül egyedüliként részesült a megkülönböztetett státusban”– így indokolva a szoborállítás szükségességét.
A szobornak a főtéren a helye
Az RMDSZ-tanácsosok határozattervezetet nyújtottak be, kérve, hogy állítsanak szobrot Bethlen Gábornak. Elsőként a Vár melletti zöldövezet szerepelt a szobor helyszíneként, és arról volt szó, hogy az Erdélyi Iskola képviselői mellé állítják fel. Később a kezdeményező kérte, hogy méltó helyre, a város főterére kerüljön a szobor. Idén meghirdették a szoborpályázatot, amelyre összesen nyolc mű érkezett be. A szakmai zsűri döntése nyomán a nagyváradi Deák Árpád Aranykor című alkotását választották ki. Ami a helyszínt illeti, a volt önkormányzati képviselők májusban, mandátumuk utolsó tanácsülésén három tartózkodással beleegyeztek abba, hogy a főtéren állítsák fel az erdélyi fejedelem emlékét őrző műalkotást. Akkor Peti András alpolgármester optimistán azt nyilatkozta, hogy úgy gondolja, nem lehetnek különösebb fennakadások az engedélyek beszerzése és a helyszín kialakítása körül, így év végéig állni fog a Bethlen Gábor szobor.
Bonyodalmak lehetnek az engedélyeztetés körül
Megkérdeztük az ötletgazda Soós Zoltánt, aki ma már nem marosvásárhelyi önkormányzati képviselő, hogy jelenleg ki foglalkozik a városházán a Bethlen Gábor szobor felállításának előmozdításával. Elmondta, hogy a kiválasztott pályamű végleges makettjét jelenleg készíti a nagyváradi alkotó, hamarosan kész lesz vele. „A marosvásárhelyi városháza ki kell állítsa az engedélyeket, és meg kell hirdesse a közbeszerzést, mert tudomásom szerint a szobor elkészítéséhez szükséges összegre közbeszerzést kell kiírni. Ez azt jelenti, hogy versenytárgyaláson választják ki az öntödét, amely a modell alapján elkészíti a szobrot” – mondta Soós Zoltán, aki szerint a legfontosabb jelenleg a közbeszerzés kiírása lenne, hiszen ha az megtörténik és meglesz a szobor, akkor gyorsabban haladna a helyszín kialakítása és a szükséges engedélyek beszerzése, ide tartozik a kulturális minisztérium jóváhagyása is. „Ha a város polgármestere és az engedélyek kibocsátásáért felelős városi főépítész jóindulattal kezelné ezt a kérdést, akkor már év végén állhatna Marosvásárhely főterén Bethlen Gábor szobra. Ellenkező esetben jövő tavaszra várható a szobor felállítása” – mondta Soós Zoltán, aki szerint a tanácsosok kell figyelemmel kövessék, számon kérjék és sürgessék a városháza szakosztályait, hogy lépjenek szoborügyben.
A városháza kell lépjen
Csiki Zsolt frakcióvezetőt nem sikerült telefonon elérnünk, így Novák Zoltán frakcióvezető-helyettest, történészt kérdeztük, hogy az elmúlt hónapokban történt-e valami előrelépés a Bethlen-szobor ügyében. Megtudtuk, hogy a legutóbbi költségvetés- kiegészítésben szerepelt egy 150 ezer lejes tétel, amellyel a városháza kialakítja azoknak a szobroknak a helyszínét, amelyeket megszavaztak, de eddig nem állítottak fel. Ide tartoznak a szóban forgó szobor mellett a Sütő András, az Erdélyi Iskola képviselői és Iuliu Hossu görögkatolikus püspök emlékére állítandó alkotások is. „Napirenden van a kérdés. Hogy pontosan mi a következő lépés nem tudom, de úgy gondolom, hogy a városháza térfelén van a labda, a hivatal kell lépjen a helyszínek kijelölésében, kialakításában, annál is inkább, mivel erre pénzt szavaztunk meg. Mindenképpen követni fogjuk a szoborállítások ügyét” – mondta Novák Zoltán.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
szóljon hozzá!