Fotó: Boda L. Gergely
December elseje hivatalos munkaszüneti nap Romániában, az iskolák és óvodák is bezárják kapuikat ezen a napon, de előtte még megünneplik a nemzeti ünnepet. A tanfelügyelőség levélben kérte az iskolaigazgatókat, hogy közöljék, milyen műsorral készülnek.
2016. november 23., 13:062016. november 23., 13:06
A diákok nyolcadik és tizenkettedik osztályban tanulják az ország történelmét, a tankönyvekben leírt tényeket pedig sok magyar anyanyelvű történelem szakos tanár úgy próbálja tálalni a diákoknak, hogy azok elfogadhatóbbak legyenek, minél közelebb álljanak a valósághoz. Például azt nem említi sehol a jelenlegi román tankönyv, hogy 1918-ban a megalakult Erdélyi Magyar Kormányzó Bizottság egy kiáltványt adott ki, önrendelkezési jogot követelve az erdélyi magyarság számára, és nemzetgyűlést hívott össze Kolozsvárra december 22-ére, miközben a román csapatok már a város megszállását tervezték.
Barabás Miklós, a Bolyai Farkas Gimnázium történelem szakos tanára kifejtette, csak azt taníthatja a diákjainak, amit a tankönyv ír. „Szerencsére vannak olyan történelmi atlaszok, amelyek árnyaltabban, elfogadhatóbban tálalják a történelmet mindenki számára” – mondta a szaktanár.
A marosvásárhelyi 7-es számú általános iskola vegyes tannyelvű intézmény magyar igazgatóval, itt nem vonják be az ünneplésbe a magyar diákokat. „Mivel december elseje szabadnap, ezért hétfőn, november 28-án egy félórás műsorral emlékezik a román tagozat a nemzeti ünnepre, dalokkal és a román szakos tanár előadásával készülnek, de a magyar diákok, tanárok nincsenek ebbe bevonva” – mondta el Körtesi Sándor, a 7-es iskola igazgatója.
László Gabriella tanítónőnek negyedik osztálya van a marosvásárhelyi Romulus Guga Általános Iskolában. A pedagógus kérdésünkre elmondta, a tanintézetben általában jó a hangulat, nincsenek feszültségek, és nincs rájuk erőltetve az ünneplés. „Ki van függesztve a tanáriban, hogy mindenkit meghívnak az ünnepi műsorra, de nem szoktunk részt venni, mert nincs időnk, örülünk, hogy a saját ünnepünkre tudunk készülni” – fejtette ki a pedagógus, aki azt is hozzátette, a kisdiákoknak elmagyarázzák, hogy miért kapnak szabadnapot december elsején, és volt, amikor az ország zászlaját is elkészítették kézimunkaórán.
Legtöbb helyen nem kényszerítik ünneplésre a magyar ajkú diákokat, pedagógusokat, de arra számos példa volt már megyeszerte, hogy elvárták tőlük, hogy végignézzék a román tagozat ünnepségét, azaz ők legyenek a román szakos diákok előadásának közönsége.
Egy sepsiszentgyörgyi helyi lap ebben az évben is folytatja a Hívd meg egy magyar barátodat a román nemzeti ünnepre című kampányát, amelyet azért kezdeményeztek három évvel ezelőtt, mert úgy érezték, feszültségek vannak a magyar és a román közösség között. Maria Graur, a Mesagerul de Covasna napilap főszerkesztője így szeretné közelebb hozni egymáshoz a két közösséget.
„Örömünkre szolgál, hogy egyszerű magyar emberek velünk együtt ünnepeltek a román nemzeti ünnepen, és szívesen elfogadtak egy-egy kis piros-sárga-kék zászlót” – nyilatkozta nemrég az Agerpres hírügynökségnek a főszerkesztő.
Néhány hete pedig a Szociáldemokrata Párt (PSD) elnöke, Liviu Dragnea kijelentette, hogy reméli, hallani fogja Kelemen Hunortól azt, hogy az 1918-as egyesülés győzelem volt a romániai magyarok számára is. Mindezt azután, hogy az RMDSZ országos elnöke a román média tudósítása szerint azt nyilatkozta néhány hete Kolozsváron, hogy a magyaroknak „vereség” volt 1918 decembere, amikor Románia megvalósította a nagy egyesülést. A politikus beszédét azonban nem fordították le pontosan, ugyanis Kelemen Hunor szó szerint úgy fogalmazott: „számunkra 1918 a veszteség éve volt”.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
szóljon hozzá!