Fotó: Boda L. Gergely
A marosvásárhelyi bíróság elfogadta az ügyészség érveit, miszerint alaptalan volna vádat emelni Ferencz Botond ellen, akit a csendőrség jogtalan fehérfegyver-viselettel gyanúsított a március 10-i marosvásárhelyi utcai tüntetésen.
2016. június 29., 17:542016. június 29., 17:54
2016. június 29., 19:072016. június 29., 19:07
Amennyiben az ügyészség és a bíróság is osztotta volna a marosvásárhelyi csendőrség álláspontját, a kovásznai Ferencz Botondot akár hároméves szabadságvesztésre ítélhették volna. A karhatalom jogtalan fehérfegyver-viselet és -használat címén jelentette fel a Székely Szabadság Napjára érkezett háromszéki férfit. Miután a csendőrök a Ferencz egyik társánál lévő zászló rúdjának állítólagos hegyességét kifogásolták, a férfi teljesen jóhiszeműen elővette a zsebkését, és tompítani kezdte a rúd végét. A fekete ruhások leállították, bekísérték az őrsre és jegyzőkönyvbe foglalták a történteket. Utólag a büntetőtörvénykönyv 372. szakasza első bekezdése értelmében feljelentést tettek a március 10-i megemlékezésre igyekvő férfi ellen.
„Elképesztő, hogy milyen vádat fogalmazott meg a csendőrség: azt állította, hogy Ferencz Botond azért vette elő a bicskáját, hogy hegyezze meg még inkább a zászlórúd végét, holott ő csak jót akart tenni, és tompítani kezdte a rúd végét. A nyomozás következtében az ügyészség megszüntette az eljárást, a bíróság pedig elfogadta a vádhatóság álláspontját” – mondta el lapunknak a Ferenczet képviselő ügyvédek egyike, Kincses Előd, aki kolleganőjével, Nanu Csillával védte a kovásznai férfit.
Az érintett teljesen igazságtalannak érezte a csendőrségi vádat, annál is inkább, mivel egy csíki férfi, szintén a karhatalmiak javaslatára, ugyanazt a műveletet végezte el bicskájával, mint ő, mégsem indítottak eljárást ellene.
Közben a vásárhelyi bíróság több más olyan pert is napirendre tűzött, amelyet a március 10-i megemlékezésen és felvonuláson való részvevők indítottak a csendőrség ellen. A legtöbb ügyben az érdembeni tárgyalásra a bírósági vakáció lejárta után kerül sor.
Az adóhatóság is törvénytelenül bírságolt
Jogerősen pert nyert a március 10-i megemlékezést és utcai tiltakozást szervező Székely Nemzeti Tanács (SZNT) az országos adóhatósággal (ANAF) szemben. A pénzügyi szerv 10 ezer lejjel büntette az SZNT jogi szervezetét, a Siculitas Egyesületet, mert nem jelentette az adóhatóságnál, hogy Magyarországról pénzbeli támogatást kapott. A bíróság azért törölte a tetemes büntetést, mert a banki szabályzatoknak megfelelően a külföldről beérkezett pénzösszegről az OTP értesítette az ANAF-ot. „Mihelyt a bankszámlájára kérte és kapta a támogatást, az SZNT nem akarta és nem is tudta volna eltitkolni a pénz létét. Csakhát az adóhatóság gondolt egyet, és figyelmeztető büntetést szabott ki, afféle hátrább az agarakkal címszó alatt” – vélekedett Kincses Előd, aki a Siculitas Egyesületet képviselte az ügyben.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
szóljon hozzá!