Körülbelül két hete, hogy elkezdtek visszajönni a békászósasok, a legtöbbjük már meg is érkezett – tudtuk meg a Milvus Csoport Madártani és Természetvédelmi Egyesület tagjaitól, akik 2010 óta különös figyelmet fordítanak erre a védett madárfajra. Nem csoda: Románia az egyetlen olyan európai ország, amely a békászósasok európai állománya 22 százalékának biztosít élőhelyet.
2013. április 19., 10:262013. április 19., 10:26
2013. április 19., 10:362013. április 19., 10:36
A békászósasok Dél-Afrikába vonulnak telelni minden évben, április elejére érkeznek vissza hozzánk. A veszélyeztetett madárfajjal 2010 óta foglalkozik kiemelten a Milvus Csoport. Már jóval a madarak megérkezése előtt elkezdték a szezonális természetvédelmi tevékenységeket a hazafelé tartó sasok érdekében. Az egyik legfontosabb ezek közül az újabb békászósasfészkek megtalálása. „Amíg a fáknak nincs lombozata, könnyebb az erdőben megtalálni a ragadozómadár-fészkeket. A kollégák már márciusban is ezzel foglalkoztak, de jelenleg is kint vannak a nyárádmenti és a Hortobágy-dombság madárvédelmi élőhelyein. Csapatosan bejárják az erdőket, minden ragadozófészket GPS-en bejelölnek. Nagyon sok új fészket sikerült találni idén is” – magyarázta a Milvus sajtóreferense, Aczél-Fridrich Zsuzsanna ökológus. A csoport tagjai ugyanakkor műfészkeket helyeznek ki a békászósasoknak, ezáltal megkönnyítik a madarak költését, biztonságosabbá teszik fészkeiket az időjárással szemben. A műfészek egy erős keretből és vaspántokból készül, amelyet csavarokkal és szegekkel rögzítenek az ágvillához. A műfészkeket ágakkal töltik fel, míg csaknem egy természetes fészek alakját és jellegét öltik.
Orvvadászok fenyegetik, babonából ölik a madarakat
Arra a kérdésre, hogy mennyi békászósas él Maros megyében, a szakember nem tudott választ adni. A 2010-ben elkezdett védelmi projekt fő célja éppen az, hogy felderítsék a teljes madárállományt. Ugyanakkor az elmúlt években sok egyéb problémára is fény derült, kiderült, hogy míg a természetvédelmi egyesület arra törekszik, hogy védett területté nyilvánítsa azokat az erdőrészeket, amelyekben a békászósasok élnek, egyesek olyan fákat vágnak ki, amelyeken fészek is található.
„Sok madárpár, amelyik visszajött, nem találta a fészkét, ezért nem maradt itt, nem tudott fiókákat költeni sem, így nem szaporodik az állomány. Ugyanakkor rengeteg veszély fenyegeti őket a hosszú út során is, amíg Afrikába mennek vagy visszafelé tartanak. 2010-ben tizenöt műholdas adóvevőt tettünk fel tizenöt madárra, ezek közül már csak négy aktív. Sok madár elpusztult” – mondja Aczél-Fridrich Zsuzsanna. A madarakat többek közt a hosszú út fáradalmai, az időjárás viszontagságai fenyegetik, Afrikába menet a sivatagos vidékeket étlen-szomjan kell átrepülniük, ugyanakkor útközben van egy szennyvíztároló, amelyből néhányan enni és inni szoktak, majd mérgezés miatt pusztulnak el. Több országban orvvadászok zsákmányává válnak, de az is megtörtént már, hogy babonás meggyőződésekből egy törzs megfogta a legyengült madarat és megölte.
A madárvédelem hosszútávon az embernek is jó
A békászósasok globális populációjának mérete jelenleg ismeretlen, de körülbelül 20 ezer párra becsülik. Európában 13–16 ezer pár élhet, amelynek 22 százaléka Romániában található. Ez bizonyítja, hogy országunk egyike azoknak, ahol a természet még valamennyire érintetlen – többek közt ezért érdemes különösebb figyelmet fordítani a madarainkra, valamint azok élőhelyeinek védelmére. „Mi, emberek nem csak azért kellene, hogy védjük a madarakat, mert szeretjük őket, s madárdal nélkül nincs tavasz. Fel kellene már ismerni, hogy azáltal, hogy védjük a madarakat és az élőhelyüket, hosszútávon saját magunknak biztosítunk egy egészségesebb, élhetőbb világot” – szögezte le a Milvus sajtóreferense.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
szóljon hozzá!