A helyi református egyház, az ákosfalvi önkormányzat és a faluközösség összefogásának köszönhetően bő két hónap alatt korszerűsítették, felújították a nyárádszentbenedeki kultúrotthont.
2014. május 25., 16:592014. május 25., 16:59
A kora esti időpont és a nyár eleji dologidő ellenére csütörtökön megtelt a kultúrotthon érdeklődő közönséggel. Csenteri Levente lelkész szerint évekig kellett várni, hogy ez az épület megújuljon a közösség épülésére és javára, ezért ez a hálaadás alkalma, amiért szívek és kezek mozdultak meg. Osváth Csaba polgármester is a szentbenedekiekkel együtt örült, hogy a leromlott épület megújult, és bele tudják vinni a kultúrát, művészetet, hisz a közösség hosszú ideig nem tudta megfelelőképpen használni az ingatlant.
Az önkormányzat, a közösség és az elöljáró munkáját dicsérte Brassai Zsombor, az RMDSZ megyei elnöke, aki Osváth Csabának is átnyújtotta a Pályázó önkormányzat, fejlődő közösség kitüntetést, amiért az utóbbi években félmillió eurót szereztek fejlesztésekre, s az elmúlt tizennégy év alatt hatalmasat fejlődött a község.
A szövetség nőszervezetének elnöke, Csép Andrea az édesanyák és nagymamák szerepét hangsúlyozta a hagyományaink, kultúránk átörökítésében, majd a falu, a gyerekek, szülők és az Együtt Nyárádszentbenedekért Egyesület nevében Nám Emese mondott köszönetet az önkormányzatnak, míg a köszönet virágcsokrait ezúttal a helyi kisiskolások műsora, valamint a helyi Reménység néptánccsoport Küküllő menti és mezőségi táncai jelentették. A színpad kicsinek bizonyult, ezért a helybéliek azt kérték a polgármestertől, hogy egy következő javításkor nagyobbíttassák meg azt.
A települést a községi tanácsban képviselő Nám Vilmostól megtudtuk: miután az ingatlant az állam visszaszolgáltatta az egyháznak, az előző lelkésszel nem sikerült egyezségre jutni, ám a mostani vezetés egészen másként állt a kérdéshez: a presbitérium jóváhagyta, hogy bérbe adják az épületet az önkormányzatnak. A tavaly már kevés idő és pénz maradt, ezért nem kezdték el a felújítást. Idén tavasszal a falakat feljavították, meszelték, a nyílászárókat hőszigetelőkkel cserélték ki, a padlót, falakat burkolták, megújult a színpad, új függönyöket, új villanyhálózatot és megvilágítást szereltek, kialakítottak egy konyharészt is, hogy kisebb közösségi vagy családi események, ünnepségek céljára is alkalmas legyen az épület. A munkálat még nem fejeződött be, a tetőszerkezetet meg kell erősíteni, a cserepeket megforgatni. A polgármestertől megtudtuk: a munkálatok összértékét még nem tudják, de hetvenezer lej felé közelítenek.
A kultúra hajléka maradt
Elsősorban szívünk, elménk az a hely, ahol kultúránkat, népünk fennmaradásának zálogát őrizni kell. De szükség van egy művelődési otthonra, ahol időnként meg lehet állni, pihenni, szórakozni, művelődni, ahol összegyűl, épül, erősődik a közösség. Ezzel a gondolattal építtette a Református Házat 1934-35-ben Nagy András lekész a falu támogatásával és svájci adományokkal. Az államosítás után is kultúrotthon maradt, de kibővült, átalakult, és mindig akadtak személyek, akik szívügyüknek tartották a kultúra és az otthon fennmaradását. Ilyen volt a Kárpáth tanító házaspár vagy a Kelemen házaspár, akiknek szinte az állásukba került az, hogy 1983-ban a színjátszó csoporttal székely kaput állítottak az épület elé.
Bevitték a művészetet is
Az ünnepi alkalomból az új épületben mutatták be a héten zajlott harasztkeréki alkotótáborban készült festményeket, amelyek a községbeli templomokat és a helyi kastélyt örökítik meg. Osváth Csaba polgármester és Polgár Márta, a Napsugár egyesület elnöke a sikeres és vidám tábor folytatását ígérte, a hét művésztől ajándékba kapott festmények pedig a községháza falaira kerülnek igazi névjegykártyaként.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!