Tágas művelődési otthon díszeleg Hármasfalu központjában, tulajdonképpen Székelyszentistvánban. Környezete rendezett, kis pihenőparkot is kialakítottak mellette, az ingatlan előtt a helyi Sándor János fafaragó mester kopjafái sorakoznak több mint három éve: az aradi tizenhárom vértanúnak állítanak emléket. Nincs hiány művelődési alkalmakból, de lassan időszerűvé válik a kérdés, hogy lesz-e kinek – tudtuk meg a faluban. Vidékjáró körutunk újabb állomásán néztünk szét.
2016. december 02., 14:292016. december 02., 14:29
2016. december 02., 14:322016. december 02., 14:32
Az épület állapotát Vass Imre, Makfalva község polgármestere ismertette. A kultúrotthon felújításának első szakaszát tavaly valósították meg, amikor az önkormányzat a Kis-Küküllő felső vidékének fejlesztési programján 50 ezer eurót nyert pályázat révén a LEADER-programon. Ebből az összegből teljesen újjáépült a tönkrement tetőszerkezet, új cserépfedést is kapott, majd kicserélték a nyílászárókat is. Az épület belsejében felcsiszolták a parkettát, és felújították a színpad alatti klubhelyiséget. Az infrastrukturális munkálatok elvégzése mellett az összegből hang- és fénytechnikát vásároltak, továbbá 400 széket is beszereztek – az ingatlan befogadóképessége kevesebb, de sosem árt, ha van amivel helyettesíteni, pótolni a megrongálódó bútordarabokat. Az épület külsején apróbb hibák vannak, amelyek a nyílászárók cseréjekor keletkeztek. A szükséges javításokat és meszelést a következő évben végzik el.
A fűtés kérdését is meg kell oldani, hisz a jelenlegi gázfűtés nem a legjobb megoldás. Az önkormányzat a református egyházzal közösen pályázatot nyert a Bethlen Gábor Alapnál, ezt megpótolva épp most szerelnek fel két jókora fáskazánt az egyház tulajdonában lévő, de az óvodának is helyet adó ingatlan alagsorában. Ez a rendszer a szomszédos iskola számára is biztosítja a szükséges hőt, de innen oldanák meg jövőben a kultúrotthon melegítését is.
A nem kis település kultúrotthonát Muszka Árpád tanító, helyi tanácsos „igazgatja”, nemcsak az épület nyitvatartásáért és állapotáért felel, hanem a benne zajló programok, rendezvények szervezését vagy felügyeletét is szívügyének tartja. Nála érdeklődve kiderült: Hármasfaluban az elmúlt néhány esztendő nem szűkölködött szórakoztató és kulturális eseményekben. Egyesek szerint még szélesebb, színesebb is lehetett volna a kínálat, de az intézmény irányítója szerint a lehetőség adott, minden szervezni vágyó élhet vele.
A településen működik egy amatőr színjátszó és néptánccsoport, a HatSzentCsók, amelynek neve a Hármasfalut alkotó három történelmi település – (H)Atosfalva, Szentistván, Csókfalva – nevéből származik. Ez a csoport a szervezi és bonyolítja le évente a hagyományos szüreti bálokat. Hármasfaluban azonban nemcsak ősszel, hanem télen és tavasszal is rendeznek bálokat a mulatni vágyók számára, így már hagyománnyá vált téli időszakban a karácsonyi, tavasszal pedig a pünkösdi mulatság. Hogy a bál hangulata fokozódjon, a HatSzentCsók kezdésként a Küküllő mente, Mezőség vagy más tájegységek néptáncaiból nyújt bemutatót, sőt ha idejükből kitelik, tréfás népi jeleneteket is betanulnak. Az elmúlt négy évben négy színdarabot adtak elő a helyi fiatalok a kultúrotthonban, ezek közül kettőt vendégszereplés során Székelyabodban és Szolokmában is játszottak. Jelenleg sem tétlenkednek a fiatalok, az idei karácsonyra táncos-színdarabos bállal készülnek. Alkalomadtán szívesen fogadják a környékbeli települések meghívását is, állandó fellépői a Székely Majálisnak és a helyi Szent István Napoknak, de vendégszerepeltek a felvidéki Berzétén és a rangos orosházi FolkFesztiválon is.
Nemcsak a fiatal csoport „tartja a lelket” Hármasfalu kulturális életében – nyugtat meg Muszka Árpád. Minden esztendőben egy valamivel idősebb csapat megszervezi a hagyományos házasemberbált vagy kosaras bált. Az idei Szent István Napokon Csókfalván székely zászlót avattak, tiszteletét tette és előadásával elkápráztatta a helyieket Raffai Ernő történész, a helyi gazdakör pedig emlékoszlopot állíttatott a székely vértanúknak – tekintett vissza a közelmúltba Muszka. A helyi általános iskolában hagyományőrző csoport működik a kisebbek részvételével, akik nemzeti ünnepeinken és emléknapjainkon kiveszik részüket a rendezvények lebonyolításából.
A kulturális igényeknek megfelelően a kultúrotthon is kezd rangjához méltó arculatot nyerni – mutatja be az épületet annak felelőse: a kicserélt nyílászárókat, új tetőt, az új székeket, hozzátéve, hogy a villanyhálózatot is teljes egészében felújították. Az intézmény hat rend népviseletet kapott, amely kiegészül még hat mezőségi szoknyával is. A téli időszakban gondot okoz a hatalmas épület fűtése, de erre is keresi a megoldást a község vezetése.
A feltételek adottak, kultúrát szerető és teremtő mag is van a településen, de kérdés, hogy van-e még kinek szervezni, dolgozni. A legnagyobb gond, mint mindenhol, a fiatalok elvándorlása – veti fel a negyvenes éveiben járó Muszka. Négy évvel ezelőtt sikeres futballcsapat működött a településen, amely többek között éppen emiatt szűnt meg. Szóba került a csapat újraindítása, de a négy évvel ezelőtti fényképeket nézegetve a helyzet elszomorító: az akkori huszonegynéhány játékosból csupán hárman vannak még itthon. Ennek ellenére ő sem, a fiatalok sem lankadnak: amíg van kinek, addig szervezni fogják a művelődési életet.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
Meglepetés fogadta a Maros megyei hegyimentőket a Tiha-nyeregben: mire kiérkeztek, hogy kicseréljék a menedékház betört ablakát, valaki már elvégezte helyettük a munkát.
Biztonságosabbak a körülmények a Maros megyei kórházban, miután uniós pénzalapokból jelentős beruházásokat eszközöltek, különösen az oxigénterápia biztosításában és a tűzvédelem terén – mondta Ovidiu Gîrbovan igazgató kedden.
szóljon hozzá!