Fotó: Gligor Róbert László
Szombaton első alkalommal tartottak berbécsvásárt Maros megyében, de a jó példa ragadós: néhány nap múlva újabbat is rendeznek.
2014. augusztus 24., 19:112014. augusztus 24., 19:11
Nyárádgálfalván tartották meg a megye első berbécsvásárát a hétvégén. Huszonnégy gazda jelentkezett be, de nem mindenki jött el, viszont olyanok is hoztak állatot, akik nem jelentkeztek be. Végül a karámokban Hornoi Gheorghe (Mezőszengyel), Székely József (Szentháromság), Jeler Liviu (Mezőmajos), Kovács Sándor (Nyomát), Kodó László, Kodó Ervin (Harasztkerék), Major Sándor (Mikháza, Frunza József (Székelysárd), Varró Sándor, Nagy András (Bonyha), Berekméri István, Rákóczi Ferenc (Szováta), Mureșan Liviu (Somostelke), Katona István, Kása Levente (Nyárádmagyarós) szebbnél szebb berbécseit vehették szemügyre az érdeklődők és a juhosgazdák.
Egy részük nézelődni, mások vásárolni jöttek, hiszen egyeseknek otthon kilencszáz juhot számláló serege van, és oda bizony szükséges az apaállat. Egyik gazda a berbécsek mellett juhászkutya-kölyköket is hozott eladásra: az egyhónapos fehér juhászért 200, a kéthónapos kaukázusiért 300 lejt kértek. De az apaállatok körül sem aprópénzzel dobálóztak a juhosgazdák, egyes példányokért 2500-3000 lejt is elkértek. A vásárlók viszont minél olcsóbb vételárat szerettek volna kicsikarni, azt hangoztatták, hogy 1000-1500 lejért busásan meg van fizetve az állat. A szemrevételezők sorában korondiakat is találtunk, akik érdeklődni, nézelődni jöttek, de sok mindenről elbeszélgettek a nyárádmenti juhosgazdákkal, miközben az állatok fogazatát, testhosszát, gyapját vizsgálgatták: vérbajról, a lólégy (bögöly) lárvái okozta betegségekről, de a takarmányozás, fehérjetúltengés okozta károkról is.
A Maros Megyei Mezőgazdasági Kamara szakemberei szerint szép példányokat hoztak el a gazdák, 50-100 kg közöttieket. Szabó Árpád megyei önkormányzati képviselő úgy véli, ezek az alkalmak jó lehetőséget jelentenek a tapasztalatcserére, tanulásra, a szakterület újdonságainak elsajátítására. Innen mindenki valami többlettel, nyereséggel távozik, ezért nem ártana bevonni a szomszédos megyék gazdáit is.
Fábián Attila mérnök, ötletgazda és szervező érdeklődésünkre kifejtette: a juhászatban most kezdődik a szaporítási idény, az apaállatokat szeptemberben bocsátják be az anyajuhok közé, hogy februárra várhassák a bárányokat. Ezt a vásárt azzal a céllal szervezték, hogy a gazdák ki tudják cserélni tenyészállataikat vagy vásárolhassanak. A megye egész területéről érkeztek gazdák, volt miből válogatni – a kezdeti lépés sikeres volt és szeretnének ebből hagyományt teremteni, illetve megadni a gazdáknak a lehetőséget a szakmai találkozásokra, ugyanakkor ilyen alkalmakkor az ágazatot érintő támogatásokról, pályázatokról szóló információkat is első kézből kaphatják meg az érintettek.
A szakember ugyanakkor felhívta a gazdák figyelmét, hogy jelentkezzenek be a hivatalos termelési ellenőrzési rendszerbe. Ugyanis minden egyed mutatóit, termelési jellemzőit az egyesületek nyilvántartják, és ezek függvényében folyósítják majd az állami támogatásokat. Ugyanakkor az apaállatokat meg kell vizsgáltatni állatorvosokkal és bizonylatot kell szerezni, hogy az illető egyedek egészségesek és egészséges egyedeket is fognak szaporítani.
Amint megtudtuk: szeptember 4-én a megye másik részén, Radnóton is hasonló vásárt szervez a Maros Völgye Juh- és Kecsketenyésztők Egyesülete.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
szóljon hozzá!