Magyarország kulturális exportcikke Marosvásárhelyen

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Az Erdélyi Magyar Közművelődési Egyesület (EMKE) meghívására érkezett Marosvásárhelyre az Európai Utas Alapítvány kiállítása, a Hidak–Korok–Budapest című történeti tárlat.

Antal Erika

2015. október 09., 15:572015. október 09., 15:57

A kiállítás a Bolyai Farkas Gimnázium első emeleti folyósóján kapott helyet. Azért a Bolyaiban – mondta Kilyén Ilka, az EMKE Maros megyei elnöke –, mert 1700 tanuló jár az iskolába, tehát az egyik leglátogatottabb kiállítás lesz a Budapestet, annak hídjait, azok történetét bemutató tárlat. Az EMKE ezzel a tárlatnyitóval tulajdonképpen a Székelyföldi Napok rendezvénysorozatba kapcsolódik be, mintegy előhangja annak.

Az Európai Utas Alapítvány a Budapesti Történeti Múzeummal együttműködve hozta létre angol és francia nyelven a kiállítást 2011-ben, amikor Magyarország az Európai Unió soros elnöke lett. Strasbourgban mutatták be, és annak ellenére, hogy egyszeri alkalomra készült, hosszú utat járt be, és még számos állomás áll előtte. Módos Péter, az Európai Utas Alapítvány kurátora érdeklődésünkre elmondta, Strasbourgból Brüsszelbe vitték a történeti tárlatot, ahol három helyen is kiállították, majd megjárta Szlovéniát, Dél- és Észak-Olaszországot, Beregszászt, Ljubljanát, Temesvárt, Bukarestet, Tulceát, Belgrádot, Kassát és Pozsonyt, látható Milánóban a világkiállításon, meghívták Nagyváradra, Kolozsvárra, Kárpátalján Ungvárra és Lembergbe.

Országok közötti kulturális együttműködést generált, minden helyen más-más arculatát mutatta, más-más jelentőséget kapott. Például Nápolyban azért szerették, mert Széchenyi nevét ismerik ott, Észak-Olaszországban azért, mert az európai összefüggéseket látták benne, a beregszásziakat büszkeséggel töltötte el a tárlat üzenete, Tulceán csodálták a Duna gyöngyszemét, Erdélyben a magyar kultúra részét látják benne. Öt éve járja Európát, egyik kulturális exportcikke lett Magyarországnak, egy olyan eladható „termék”, amely mindenhol érdeklődést kelt, amelyet mindenhol szívesen fogadnak – magyarázta a kurátor.

A kiállítás fotói és az azok alatt olvasható szöveg korszakonként mutatja be Budapest hídjait, például 1790–1849 az első időszak, majd következik az 1849–1918 közötti periódus, illetve kitér a világháborúkra, az 1956-os forradalomra, és végül az 1989–2011 közötti időszakkal zárja a bemutatót.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei