Fotó: Veres Nándor
Sokunknak ismerősnek tűnhet az a helyzet, amikor orvosi laboratóriumok titkárnői a „nincs több alapunk” mondatot ismételgetik a minduntalan megszólaló telefonba. Ezúttal egy olvasói panasz nyomán próbáltunk utánajárni a témának.
2015. május 13., 11:272015. május 13., 11:27
Olvasónk egy május 6-án kiállított küldőpapírral jelent meg május 11-én egy marosvásárhelyi laboratóriumban. Nem kis meglepetésére csak júliusra tudták előjegyezni. „Nem drága, komoly vizsgálatokról van szó, hanem egy egyszerű rutinvizsgálatról. Ha valami komoly baja van, addig meg is halhat az ember” – dohogott a középkorú férfi, hozzátéve: rendszeresen fizeti az egészségbiztosítási járulékot, van érvényes egészségügyi kártyája, de erre most nem volt szükség.
Számos laboratóriumban érdeklődtünk, de ezek vezetői vagy csak később nyilatkoztak volna, vagy elzárkóztak a kérdéseink elől. Volt olyan nevét nem vállaló labororvos, aki elmondta, a szerződések megújítása után, májusra kétszer akkora összeget kaptak, mint az előző hónapokban. Egy másik nevét elhallgatni kívánó illetékes rámutatott: csak május 12-én került fel a pénztár honlapjára, hogy mely laboratóriumok mekkora támogatásban részesülnek. Hogy lehet ilyen körülmények között vállalni az ingyenes vizsgálatok elvégzését, amikor nem tudják pontosan, hogy az új szerződés alapján mennyi pénzt fognak kapni? – tette fel a kérdést.
Adriana Gomotîrceanu, egy marosvásárhelyi magánkórház igazgatója elmondta: a szerződéskötés előtt a pénztár több tényezőt is megvizsgál – például a labor felszereltségét, az alkalmazottak számát – és ezek függvényében állapítja meg a támogatás összegét. „Amikor elfogy a pénz, hiába jönnek a páciensek küldőpapírokkal, kénytelenek vagyunk a következő hónapra programálni őket. Tény és való, a pénz nem elég egész hónapra, a mi kórházunkban az előző hónapokban mintegy három napig, májusban pedig szinte 5 napig kitartott” – tájékoztatott Gomotîrceanu, hangsúlyozván, hogy ők el szeretnék végezni az ingyenes vizsgálatokat, de a keretek elhasználása után erre nincs lehetőségük.
Szabó Zoltán háziorvosnál afelől érdeklődtünk, előfordult-e, hogy pácienseitől azt a visszajelzést kapta, hogy nem végezték el a laborvizsgálatokat, mert elfogyott a pénz. „Szinte naponta” – hangzott a válasz. „Ez úgy van, hogy van a városban mintegy harminc laboratórium. A beteg megkapja a küldőpapírt és elkezd érdeklődni. Van olyan személy, akinek vannak preferenciális laborjai, akkor csak abban az egy-kettőben érdeklődik. Vannak élelmesebbek is, akik egyszerre húsz helyre telefonálnak. Ilyenkor nagyobb az esélye, hogy addig, amíg érvényes a küldőpapír, elvégeztesse a vizsgálatokat” – fogalmazott a háziorvos. Hozzátette: tény, hogy a biztosítópénztár által fizetett összegek végesek, ami érthető is valahol, hiszen nincs annyi pénz a kasszában, hogy minden vizsgálatot fedezzenek.
A szakember elmondta azt is, hogy mi az, ami az ő szemszögéből zavaró: „Az előírások szerint küldőpapírt csak a beteg megvizsgálása után állíthatok ki. Tehát ez is egy vizsgálatnak tekinthető, amit a biztosítópénztár fedez, és ami egyet jelent a napi húsz ingyenes vizsgálatból. Aztán 30 nap múlva kiderül, teljesen hiába dolgoztam, mert az illető nem tudta felhasználni, és újabb küldőpapírért jön, mert újraprogramálták. A biztosítóház pedig furcsállja, hogy a háziorvos miért vizsgálja meg kétszer ugyanazt a beteget, és miért fizessek neki kétszer, hogy a beteg egyszer elmenjen a laborba?” – vázolta az igen gyakran előforduló helyzetet Szabó Zoltán. Azt is megtudtuk, nem elég, hogy a beteg személyeknek nem jut elég keret, az idéntől a programban szerepelnek a profilaktikus vizsgálatok is, az egészséges személyeket is küldhetik ingyenes laborvizsgálatokra. Ami amúgy teljesen logikus és érthető, mert ha az egészségeseket is rendszeres orvosi, laboratóriumi vizsgálatoknak vetjük alá, hamarabb kiszűrhetők a kezdődő betegségek.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!