Fotó: Gligor Róbert László
Szinte egyetlen kérdésünkre sem kaptunk világos választ a vízügyi hatóságtól, ami a Nyárádon elkezdett, nagy port kavart szabályozási munkálatokat illeti. A Natura 2000 gondnokság további lépéseket tesz az ügyben, a munka azonban egyelőre folytatódik.
2015. március 31., 12:392015. március 31., 12:39
2015. március 31., 12:492015. március 31., 12:49
A vízügyi hatóság elkezdte a Nyárád szabályozását, ami hatalmas felháborodást keltett a helyi lakosság, a természetvédők és önkormányzatok körében. Szerintük ugyanis a munkavégzés módja természeti katasztrófához vezet, mivel a Natura 2000 területek gondnoksága által kiadott engedély feltételeit, ajánlásait figyelmen kívül hagyva teljesen lepusztítja a folyócska partjain található életteret, rövid- és hosszú távon egyaránt súlyos következményekkel járó tájsebeket okozva. A munkavégzés módjára és a természetvédelmi intézkedések be nem tartására reagálva válaszlépésként a Nyárád és Küküllő mente Natura 2000 gondnokság március 18-án visszavonta az általa tavaly kiadott engedélyt, feljelentést tett a környezetvédelmi őrségen, valamint jelentette az esetet a megyei környezetvédelmi ügynökségnek és a szakminisztériumnak is. Az esetet követően kérdéseinket elküldtük a vízügyi hatóságnak is. Pénteken kaptunk választ.
Többek között arra kértünk választ, hogy a Natura 2000 engedély bevonása hogyan érinti a beruházást, felfüggesztik-e a munkálatokat a nézeteltérések tisztázása, a kért dokumentumok benyújtása idejére, egyáltalán készült-e terv az idei évi munkálatokról, és belefoglalták-e abba a gondnokság feltételeit, ajánlásait. Mindezekre egyetlen konkrét választ sem kaptunk a levélben, ehelyett a szabályozási tervet és annak mutatóit ecsetelték részletesen. Megjegyzik, hogy a beruházás a folyómederre minimális hatással lesz, és hogy a fakivágások csupán egyes helyeken vagy övezetekben szükségeltetnek. „Figyelembe véve a beruházás befejezésének fontosságát a célok elérése érdekében, az érintett felek megteszik a szükséges lépéseket azért, hogy javítsák a munkavégzés mikéntjét, betartsák az ajánlásokat, és hogy a Natura 2000 terület gondnokaival egyeztetve összeállítsanak egy terület-helyreállítási tervet a munkavégzéssel párhuzamosan” – áll a levélben.
A Nyárád és Kis-Küküllő mentét érintő Natura 2000 területekért felelős gondnokság igazgatójánál a legújabb fejleményekről érdeklődtünk hétfőn. Kovrig Zoltán igazgató elmondta: ők az engedély bevonásával elvégezték a hatáskörükkel járó feladatot, és törvénytelennek minősítik a munkálatokat a jelenlegi a formában. A feljelentést követően a környezetvédelmi őrség vizsgálatot indított, amelynek eredményét várhatóan csütörtökön ismertetik az érintett felekkel, így a gondnoksággal is. Mint várható volt, a kivitelező tovább folytatja a munkálatokat a Nyárádon. Annak függvényében, hogy a környezetvédelmi őrség milyen választ ad, illetve folytatódik-e a munkálat anélkül, hogy a feltételeket betartanák, a gondnokság ismét feljelentést fog tenni, ezúttal a megyei környezetvédelmi ügynökségtől is kérvényezi majd, hogy vonja vissza az általa kibocsátott engedélyt.
Időközben a vízügyi hatóság képviselői a múlt hét folyamán megkeresték a gondnokságot a nézeteltérések megbeszélése céljából, és írásos ígéretet tettek, hogy betartják a feltételeket, de azt kérték a gondnokságtól, hogy vonja vissza feljelentését. Erre persze nem került sor – erősítette meg Kovrig, akitől azt is megtudtuk: értesüléseik szerint a vízügyiseknek nem volt megkötött támogatási szerződésük a beruházásra, azt a napokban kellett volna véglegesíteniük, de az engedély visszavonása miatt egyelőre elhalasztották annak aláírását. Azonban a már elvégzett munkálatokat valakinek ki kell fizetnie a kivitelezőnek, így a vízügyiseknek meg kell tenniük a környezetvédelmi előírásoknak megfelelő lépéseket, ha meg akarják szerezni a remélt európai pénzt a beruházásra.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
szóljon hozzá!