A Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház előcsarnokában gyűlt össze hétfőn reggel 8 és 10 óra között a közegészségügyi rendszerben dolgozó kisegítő személyzet tiltakozó tagjainak egy része, majd 10 óra után ők is a klinika szakrészlegein folytatták a sztrájkot.
2016. október 31., 14:442016. október 31., 14:44
2016. október 31., 14:452016. október 31., 14:45
A közegészségügyi rendszerben dolgozó kisegítő személyzet érdekeit képviselő Sanitas szakszervezet 3400 Maros megyei tagja közül mintegy 2000-en értettek egyet azzal, hogy az egyenlőtlen és méltánytalan bérezés orvoslásáig hétfőn általános munkabeszüntetést hirdettek. A követelésekről kedden szavaz a képviselőház plénuma.
„Mi 8 órától hirdettük meg az általános munkabeszüntetést, az ország más kórházaiban előfordult a 7 órai kezdés is. Maros megyében a Marosvásárhelyi Megyei Sürgősségi Kórház és a Szív-érrendszeri és Transzplantációs Intézet, valamint a dicsőszentmártoni és a segesvári klinikák Sanitas munkaközössége lépett sztrájkba. A Maros Megyei Kórházban, illetve a szászrégeni, a marosludasi és a szovátai-nyárádszeredai klinikákon augusztusban egy évre megkötött kollektív munkaszerződés van érvényben, s mint ilyen, a 2011. évi 62-es számú rendelet alapján ezekben az intézményekben nem lehet sztrájkolni. A Sanitas föderáció által kezdeményezett és a munkaügyi minisztériumnál bejegyzett általános munkabeszüntetés meghatározatlan időre szól, az október 19-ei kétórás tiltakozásról és az október 31-ei általános sztrájkról is értesítést küldtünk az összes Maros megyei kórháznak. A szakszervezet országos vezetői jelenleg is tárgyalnak az egészségügyi és a munkaügyi minisztériumok képviselőivel, és amennyiben megoldást találnak a követeléseinkre, azonnal felhagyunk a sztrájkkal” – tájékoztatta lapunkat a Sanitas Maros megyei szervezetének vezetője, Ioan Gavril Popșor.
Hozzátette, a tiltakozás semmiféle hátrányt nem jelent a betegek számára, ugyanis a törvény értelmében a sztrájk idejére is biztosítaniuk kell a személyzet egyharmadát, valamint a sürgősségi esetek ellátását, de ez nem okoz gondot, hiszen az orvosok közül csak nagyon kevesen tagjai a Sanitasnak, az akut munkaerőhiány miatt pedig a kórházak majdnem mindig egyharmadnyi személyzettel tevékenykednek.
„Az egészségügyben jelentkező égető munkaerőhiányt jól ábrázolja a jelenleg meghirdetett állások száma. Ott tartunk, hogy szabadnapok, betegség esetén a klinikák így is, úgy is csökkentett személyzettel dolgoznak, mintha folyamatosan sztrájk lenne. A tagjaink aláírásukkal nyilvánították ki egyetértésüket a követeléseinkkel, a 3400 Maros megyei tagunk közül mintegy 2000-en ellátták kézjegyükkel a jegyzéket. Azokon a részlegeken, ahol nem csatlakoztak testületileg a megmozduláshoz, a tagjaink szolidaritásból fehér karszalagot viselnek” – fogalmazott az érdekvédelmi vezető.
Ioan Gavril Popșor elmondta, a hétvégén egyeztettek a parlamenti pártok Maros megyei képviselőivel, és mindannyian támogatásukról biztosították, vagyis megígérték, hogy mozgósítják párttársaikat annak érdekében, hogy a szakszervezeti követelések keddi végső szavazásán a képviselőházban meglegyen a szükséges kvórum, az 50 százalék+1 voks a 2016. évi 20-as sürgősségi kormányrendelet módosításához és kiegészítéséhez. Ennek értelmében a fizetésemelést kiterjesztik az egészségügyi kisegítő személyzetre, a bölcsődei, óvodai, iskolai rendelőkben dolgozókra, a szociális ügyi asszisztensekre és a közegészségügyi hivatalok munkatársaira is.
Ioan Gavril Popșor szerint a fizetéseket illetően méltánytalan a klinikai és nem klinikai besorolású intézmények alkalmazottainak bére közötti különbség – ez szerinte akár 300 lej is lehet –, holott ugyanazt a munkát végzik, továbbá, hogy a fizetésen kívüli juttatásokat a 2009-es fizetéshez viszonyítva számolják ki, ez pedig a 2016-os fizetésekhez viszonyítva csupán 30-60 százalékot jelent, a jóváhagyott 75-100 százalék helyett.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
szóljon hozzá!