Fotó: Gligor Róbert László
Két éve ismét van tánccsoportja a mezőcsávási magyarságnak. A lelkesedés mellé kevés anyagi is társul, így még őrzik kultúrájukat a Mezőség kapujában.
2015. augusztus 12., 15:072015. augusztus 12., 15:07
A Harangláb néptánccsoport hét évvel ezelőtt alakult Mezőcsáváson, de a fiatal táncosok az iskolai tanulmányok után egyetemre mentek, így már nem tudták a programjukat összehangolni a tánccal és az együttes felbomlott – meséli Szilágyi Henrietta, aki társával, Pápai Zsolttal tagja volt az első csoportnak. A helyi dalárda és fúvószenekar biztatására a fiatalok ismét szerveződtek, és 2013-ban létrejött a második néptánccsoport.
A két fiatal meghirdette az oktatást, és sok volt a jelentkező. Ahogy folytak a próbák, és a faluban látták a jókedvű munkát, úgy bővült a csoport, ma már kéttucatnyi ifjú ropja a néptáncot. Ahogy a szülők látták a nagyobbak sikereit, érdeklődni kezdtek, hogy nem hozhatnák-e kisgyerekeiket is. Így jött létre egy évvel ezelőtt a 6–8 éves apróságok számára a kiscsoport, amelyet Zsolt oktat.
A nagyobbak felléptek már Mezőbándon, Mezőmadarason, Udvarfalván, Mezőcsáváson, Mezőfelében és Jedden különböző falunapokon, kiállításokon, fesztiválon.Ők mezőségi és nyárádmenti táncokat adnak elő, míg a kisebbek táncrendjében felcsíki és moldvai szerepel. A tánccsoport legnagyobb kihívása a népviselet és főleg a csizma biztosítása, mert az idősebbektől már alig lehet valamit összegyűjteni. A legideálisabb az lenne, ha mindeniküknek sajátja volna – mondta el a két fiatal, akik azt is hozzátették: utaztatásukat két helyi cég oldja meg, továbbá a helyi egyesület és cégek támogatásaiból sikerült ruházatot beszerezniük, és már vannak személyek, akik a két százalékos adójárulékot is nekik utalják át.
A 2011-ben alakult csávási Harangláb egyesület a református egyházzal együtt karolja fel a magyarság kulturális életét, de van úgy, hogy az egyesület támogatja az egyházközség terveit is, így fontos szerepe van a helyi magyar közösség életében – tudtuk meg Pápai István elnöktől. Munkájukat értékeli a közösség, több vállalkozó és egyházközségi vezető és tag is támogatja őket, de fontosnak látják bevonni a fiatalokat is, hogy azok felkészüljenek és átvegyék majd a stafétát. Szabó József Levente polgármester is elégedetten nyugtázza, hogy a faluban együttes és egyesület működik. Szerinte nem létrehozni nehéz valamit, hanem fenntartani. Amióta ő a községvezető, több településen is fellobbant már gyertyalángként egy-egy kezdeményezés, de nem volt tartós. Ezért is örül, hogy Pápai István felvállalta az ügyet, és Tóth Illyés Sándor főgondnok is támogatja azt. Úgy érzi, a Mezőség kapujában élő magyarságnak előnyére van, hogy még mindig őrzi hagyományait, énekel és táncol.
Az első kínai császár, Csin Si Huang-ti sírhelyét őrző agyagkatonák hasonmásai láthatóak azon a tárlaton, amelyet a marosvásárhelyi Kultúrpalotában nyitottak meg szerda délután. A látványos tárlaton megismerhetjük a kelta temetkezési szokásokat is.
Az oktatási törvény szerint a kisebbségi oktatásban minden tantárgyat – a román nyelv és irodalom kivételével – az adott kisebbség nyelvén kell oktatni. A magyar tagozattal ellentétben azonban a német tagozatokon ez nem érvényesül.
Negyvenhat házkutatást tartottak Maros megyében a rendőrök egy folyamatban lévő, illegális erdőgazdálkodással kapcsolatos bűnügy okán szerdán reggel.
Nem győzi a marosvásárhelyi virágkertészet a városi zöldövezetek karbantartását, kevés az alkalmazott a fűnyíráshoz, a fák metszéséhez – indokolta az illetékes válaszként arra, hogy vannak olyan városrészek, ahol térdig ér a fű. Beszélt a megoldásról is.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
szóljon hozzá!