Fotó: Boda L. Gergely
Múlt héten többször hallhattuk a vásárhelyi háziasszonyoktól, hogy azonnal neki kell fogniuk az eper eltevéséhez, tudniillik a szatmári eperültetvényekben keletkezett károk miatt a csillagos égig fognak emelkedni az árak. De mi a helyzet a Maros megyei eperrel? Ezt próbáltuk feltérképezni.
2015. június 03., 11:502015. június 03., 11:50
2015. június 03., 11:512015. június 03., 11:51
Természetesen a Lajos király utcai piacon többségében a szatmári eper feliratú címkékkel találkozni. Nem kell az árusoknak bizonygatni, mi is látjuk: gyönyörű. Hogy ízletes-e, az már más kérdés, mert aki a gyermekkorától ismert, „hazai” ízekre vágyik, annak vizet sem vihetnek az amúgy sokkal ellenállóbb, akár 5-6 napig elálló, külföldi fajták.
Dán Enikő viszonteladó Halmiból vásárolja az epret, és megerősítette: az ottaniak azt állítják, hogy termésük 70 százalékát elverte a jég, múlt héten észlelték is az epret eltenni kívánó háziasszonyok sietősségét. A viszonteladó alkalmazottai 5 lejért árulják, de a bejárattól távolabbi standokon már 4 lejért is lehet kapni, viszont a nő szerint az már nem olyan friss, mint az övé. Dán Enikő elmondta, azok a viszonteladók rontják a piacot, akik helyben vásárolják fel nagy tételben az árut, és alacsonyan tartják az árakat. Véleménye szerint a következő napokban a gyümölcs árában 50 banis, de akár 1 lejes növekedésre is számítani lehet. Jégeső ide vagy oda, tény, hogy a piacot elárasztja a szatmári eper, és az egyik árus elmondta: naponta 200-300 kilón ad túl. A viszonteladótól megtudtuk, még egy hétig lehet tőlük vásárolni.
Akkorra érik be Bartha Jenő epre. A cserefalvi férfi valószínűleg a megyében a legnagyobb területen epret termesztő gazda. A tíz évvel ezelőtt kezdődő történet tíz epertővel indult, mára öt hektárossá nőtt az ültetvény. Sikertörténet: jelen vannak a vásárhelyi piacokon és zöldségboltokban, de a többi székelyföldi piacra is szállítanak. A cserefalvi gazda piaci áron értékesít, de jó tudni, hogy a Fókusz Öko Központ által kezdeményezett Szedd magad akció keretében a piaci árnál mintegy 1 lejjel olcsóbban lehet náluk szedni.
„Akik kijönnek a földjeinkre, és saját maguk szedik a lekvárnak valót, mindig elismerik, hogy most már értik, miért nem olcsó a piacon” – meséli mosolyogva a gazda, aki megerősíti: az eper mindenhol megterem, de számít a föld minősége is. Nem mindegy, hogy egyből fejlődésnek indul, vagy csak „éldegél” a palánta. A holland eperfajtáik már teremnek, jövő héten érik majd az őshonos román eper, és még egy hónapig élvezhető az íze. Bartha Jenő együtt érez a szatmári gazdákkal, hiszen ők is megélték már, hogy milyen az, amikor egyetlen szem eper sem terem. Az idei időjárás viszont nagyon kedvez a megyebeli gazdáknak, és ezt erősítette meg a maroskeresztúri Ioan Toma és a nyárádszeredai Nyiri Enikő is. A keresztúri gazda második éve foglalkozik epertermesztéssel. A harminc ár területen tízezer tövet termesztő férfi elmondta: az eper valóban mindenhol megterem, csak sokan visszakoznak tőle, mert rengeteg munka van vele. „Egyik évben nekifognak, nem lesz jó termésük, és azonnal abba is hagyják” – meséli Toma. Hozzátette: tapasztalatai szerint nem igazán kifizetődő vállalkozásról van szó, ráadásul az emberek még mindig azt nézik, hogy olcsóbb legyen a termék, nem azt, hogy helyi és friss legyen.
A tanárként dolgozó Nyiri Enikőtől megtudtuk: eleinte eperpalánták értékesítésével foglalkoztak, mára azonban másodállásban 20-25 árnyi területen epret termesztenek. Árujukkal sosem jutnak el Vásárhelyig, megvannak a környékbeli törzsvásárlóik. „Tavaly ilyenkor drágább volt az eper, idén hamarabb érett. Mi egy jó hete értékesítjük, eleinte 8 lejért árultam, de nagyon keveset tudtam ebben az árban értékesíteni. A piacon már a múlt héten 4 lej volt az eper, úgyhogy én sem tudtam 6 lejnél drágábban adni” – mondta a nyárádszeredai nő.
A csatornafedők szintre emelésén dolgoznak Marosvásárhelyen a Dózsa György utcában, de ezzel nem érnek véget a két éve megkezdett munkálatok. Módosítani fogják a már felfestett sávokat is, a rendőrség utasítására.
Idén először Romániában, Marosvásárhelyen is látható lesz a Friss Hús Budapest Nemzetközi Rövidfilmfesztivál, Magyarország egyetlen Oscar-kvalifikáló fesztiváljának néhány filmje.
Elsöprő többségben utasították el a helyiek a Maros megyei Koronkán a vasárnap tartott népszavazáson, hogy tömbházak épüljenek a településen. A községvezetők most már a lakosság döntésére is hivatkozva utasíthatják el a potenciális ingatlanbefektetőket.
Noha Crin Antonescu nyerte a vasárnapi, első fordulós elnökválasztást Maros megyében, George Simion alig maradt el tőle.
Egy háromszáz kilogrammos medvét csaltak kelepcébe és altattak el Segesváron hétfőre virradó éjszaka.
Koronkán vasárnap nemcsak az államelnök-jelöltek nevére lehet pecsételni. Egy másik szavazólapot is kapnak a helyiek, akik arról nyilváníthatnak véleményt, hogy akarják-e, hogy a településükön tömbházak épüljenek.
Kigyulladt személygépkocsihoz riasztották a segesvári hivatásos tűzoltókat szombatról vasárnapra virradó éjszaka.
Idős édesapját keresi egy férfi Marosvásárhelyen, aki napok óta nem tért haza.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
szóljon hozzá!