Fotó: Boda L. Gergely
A Constantin Valentin Bretfelean rendőrfőnök leváltását kérő négynyelvű petíciót az azt kezdeményező csoport különböző hazai és nemzetközi szervezetekhez is eljuttatta.
2015. május 19., 13:062015. május 19., 13:06
Többek között Románia Államelnöki Hivatalához, az Amnesty International és a The Human Rights Foundation jogvédő szervezetekhez, de az Európai Bizottság és az Európa Tanács illetékes személyei és bizottságai is értesültek a marosvásárhelyi rendőrfőnök jogsértő intézkedéseiről.
„A kísérőlevélben leszögeztük, hogy noha Romániát a kisebbségi jogok tekintetében mintaállamnak tartják, a gyakorlatban számos példa van arra, hogy ez a besorolás nem fedi a valóságot. A petícióban megfogalmazottak is bizonyítékai ennek, ezért is hoztuk ezeket az illető intézmények tudomására. A kezdeményezők azt kérték a címzettektől, hogy kísérjék figyelemmel az ügy fejleményeit, és a rendelkezésükre álló eszközökkel tegyenek meg mindent azért,hogy Romániában tartsák be a kisebbségi jogokat szavatoló törvényeket és egyezményeket” – olvasható a szerkesztőségünkbe eljuttatott sajtóközleményben, melyben arról is beszámolnak, hogy a román államelnökhöz címzett levelet Klaus Johannis anyanyelvén, azaz németül írták, és kérték, hogy arra anyanyelvünkön – magyarul – válaszoljon.
A petíciót kezdeményező csoport emellett a közelmúltban beadványt iktatott Marosvásárhely Polgármesteri Hivatalában, amelyben a közérdekű információk törvénye alapján kéri a hivatalt, hogy küldje el a kezdeményezőknek a 2015-ös évben a Mátyás király térre, a Dózsa György, Kinizsi Pál és Liszt Ferenc utcákba a hivatal által kihelyezett kétnyelvű utcanévtáblákra az építkezési engedélyek másolatát, ugyanis a marosvásárhelyi helyi rendőrség igazgatója az építkezési engedélyek hiánya miatt fenyegetett tetemes bírsággal több tucat marosvásárhelyi lakost, akik kétnyelvű táblát helyeztek házuk homlokzatára.
A párizsi ítélőtábla megtagadta szerdán Pál Fülöp herceg kiadatását Romániának – írja az Agerpres az AFP hírügynökség jelentésére hivatkozva.
Tizenkét különleges helyszín, tucatnyi izgalmas és megragadó történet – Erdély kincsei sorozatunk első évadában tömören, lényegre törően mutattuk meg azokat a természeti vagy épített büszkeségeinket, amelyekről még az itt élők is keveset tudnak.
A Drakula néven ismert Vlad Țepeș havasalföldi fejedelem sírját vélhetően Nápoly városában, a Santa Maria la Nova templom őrzi – számolt be olasz és román kutatók feltételezéseiről az Il Mattino nápolyi napilap.
Közép-európai idő szerint június 26-án, 12 óra 31 perckor sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az Ax-4 küldetés személyzetét, köztük Kapu Tibor magyar űrhajóst szállító Dragon űrhajó.
Nicușor Dan szerint jobban el kell magyarázni a polgároknak, hogy a háború Ukrajna számára kedvezőtlen kimenetele Románia és Moldova biztonságát is érinti.
Románia az év végéig 18 darab F-16-os vadászgépet vásárol 1 eurós jelképes áron – jelentette ki szerdán Ionuț Moșteanu védelmi miniszter.
A NATO-tagországok a hágai csúcstalálkozón megállapodtak abban, hogy tíz éven belül a bruttó hazai termékük (GDP) legalább öt százalékára növelik a védelmi kiadásaikat.
Üdvözölte egymást Nicușor Dan román és Donald Trump amerikai elnök a szerdai hágai NATO-csúcstalálkozó előtt.
A nyaralóövezetekben lévő ingatlanok árai között jelentős különbségek vannak Magyarországon belül: 1,7 millió forintos (több mint 20 ezer lejes) átlagos négyzetméterárral Tihany áll az élen, míg a sor másik végén Tisza melletti települések találhatók.
Irán rakétát indított Izrael ellen több mint három órával a tűzszünet kezdete után – jelentette az izraeli hadsereg kedden.
szóljon hozzá!