Fotó: Haáz Vince
Az üzletek kirakatai tele vannak töklámpással, és egyre több gyerek visz jelmezt az iskolába, óvodába, hogy szellemnek, boszorkánynak öltözzön. Pedig néhány éve még fogalmunk sem volt róla, mi az a Halloween. Barabás László néprajzkutató szerint egyfajta pótfarsangként működik nálunk a kelta gyökerű ünnep, amelynek megvannak a veszélyei is: többek közt az, hogy háttérbe szorulnak a saját néphagyományokra épülő ünnepeink.
2014. október 30., 16:442014. október 30., 16:44
2014. október 30., 16:452014. október 30., 16:45
Hogy mi közünk a televízióból, amerikai filmekből jól ismert Halloweenhez? Barabás László marosvásárhelyi néprajzkutató szerint nagyjából annyi, hogy minden kultúra és az emberiség egyik fő kérdése általában a halál és az élet. Nem beszélve arról, hogy a természet is folyamatos körforgásban van, „meghal és újjászületik”, ilyenkor Mindenszentek ünnepén pedig elmúlóban van. Az ünnepek és rítusok legősibb rendje is ehhez kapcsolódik: az idő kultúrájához, a halálhoz és az újjászületéshez. S ez már így volt a kelták idején is.
Ijesztő jelmezekkel tartják távol a szellemeket
Az angol Halloween szó szerinti fordításban a Mindenszentek (All Hallows) előtti estét jelenti. Ősi kelta ünnep, az Írországban és Skóciában élő törzsek ezen a napon ünnepelték az újévet, a Samhaint, vagyis „a nyár végét” és ilyenkor egyszerre hódoltak a Napisten és a holtak Ura előtt. Hitük szerint ugyanakkor ezen a napon tért vissza a földre azoknak a bűnösöknek a lelke, akik az elmúlt esztendőkben haltak meg. Megfelelő áldozatok bemutatásával ezen a napon engesztelést lehetett szerezni az elhunytaknak, hogy ezáltal átkelhessenek a mennyországba. A családok őseit meghívták otthonukba, miközben az ártó szellemeket megpróbálták kívül tartani. Ez a törekvés vezetett a jelmezviselés szokásához is: ha még félelmetesebbnek tűntek, a gonosz lelkeket is el tudták riasztani.
Marharépából lett töklámpás
Ahogy sok katolikus országban, például nálunk is a Szűz Mária-kultusz, úgy olvadt egybe a Halloween esetében a pogány kelta hagyomány a keresztény ünneppel, és éppen ez adja gazdagságát. A katolikus egyház persze nem nézte jó szemmel a féktelen mulatozást és a babonák fennmaradását, ezért a 9. században IV. Gergely pápa áthelyezte a Mindenszentek ünnepét a Samhain idejére. Azóta esik egybe az ünnep, és így jött létre a ma ismert Halloween. A naphoz számtalan hagyomány tartozik: sokak számára már csak ebben merül ki az ünneplés lényege. Az édességvadászat, a kosztümök, a sütőtökök, a szellemjárás és a horrorfilmek ideje ez. A nálunk is ismert töklámpás is a keltáktól származik, akik egy faragott marharépával szimbolizálták az elhunytak fejét, ezt tették az ablakba a rossz szellemek elűzésére. Amikor a bevándorlók Amerikában meghonosították ezt a hagyományt, a marharépát tökkel helyettesítették: ott ugyanis sokkal nagyobb tökök nőttek, és látványosabb volt belőlük lámpást faragni.
Szükségünk van a szertartásokra
Barabás László néprajzkutató szerint a magyar néphitben is megvan, hogy a halottak visszajárnak a halottak napja környékén. A néprajzkutató elismeri, gyerekkorában bizony ő is vitt ki töklámpást a temetőbe, pedig akkor még senki sem ismerte mifelénk a Halloweent, amely egyre inkább terjed szerte az egész világon. Nálunk azonban leginkább pótfarsanggá változtatták.
„Főként iskolákban szerveznek a Halloweenhez kapcsolódó ünnepi eseményeket. Igaz, az emberi léleknek szüksége van a szertartásokra, rítusokra, ünnepekre, ilyenkor ősszel meg kevesebb az esemény, talán éppen ezért terjednek a Halloween-bulik is, egyfajta őszi jelmezbálként. Főként a városi iskolákban szokás, néhány hagyományőrző faluban egyáltalán nincs jelen még, sőt ilyenkor például szüreti mulatságot tartanak a kicsiknek is, ami ugye saját néphagyományunk. Megesik az is persze, hogy az ijesztgetős jelmezekbe való öltözés mellett népi gyermekjátékokat is beépítenek az ünnepbe, tehát keveredik az átvett szokás a néphagyománnyal” – mutat rá a néprajzkutató, aki leginkább a televíziókat, az amerikai filmeket s a kereskedelmet okolja az idegen ünnep vírusszerű terjedéséért.
A Halloween veszélyei
A néprajzkutató rámutat, veszélyei is vannak a Halloweennek, egyrészt ugyanis háttérbe szorítja saját népszokásainkat, hagyományainkat. „Nekünk van farsangunk, a jelmezviselést megtarthatnánk arra az időszakra, s ilyenkor valami hagyományosabb ünnepet szervezhetnénk, mint amilyen a szüret is” – fogalmaz Barabás László. Hozzáteszi: kevés szó esik arról is, hogy a Halloween ünnepéhez imitt-amott hozzátartoznak a halottidézések, boszorkányok, s ahogy a keltáknál szokás volt „emberáldozatot” bemutatni, Amerikában is előfordult, hogy Mindenszentek ünnepén gyermekeket raboltak el és áldoztak fel bizonyos szekták. „Érdemes távol tartani magunkat ezektől, s az ünnepet a mindenféle vadhajtásai nélkül megélni” – összegez a néprajzkutató. Rámutat: a kereskedelem is megpróbálja kihasználni az ünnepet, a mindenféle tökös díszek, ijesztgetős jelmezek mellett Törcsváron például turistacsalogató Drakula-napokat tartanak Halloweenkor, úgyhogy még a vámpírok is előkerülnek Mindenszentek ünnepén.
Erős felhőszakadásra, villámlásra és jégesőre figyelmeztetnek a meteorológusok Maros megye területén. Segesváron már le is szakított egy tetőrészt a szél kedden délután.
Csigérszőllősről eltűnt fiatalkorú lányt keres a Maros megyei rendőrség.
Miközben egyre csak épülnek Marosvásárhelyen a tömbházak, az évek során vidékre költözött családok közül többen azon morfondíroznak, hogy talán jó lenne visszaköltözni a városba. Mert nem éri meg naponta többször autóval bejönniük a gyerekekkel iskolába.
Hiába hívtak mentőhelikoptert is, már nem tudták megmenteni annak az embernek az életét, aki egy traktor és egy fa közé szorult hétfőn délután Erdőszentgyörgy környékén – közli a Maros megyei tűzoltóság.
Húsvét szombatján a falu magyar legényei friss fenyőágakkal díszítik fel a lányos házak kapuit, hogy a hajadon tudja, hány locsolóra számíthat. A városról falura költözöttek is megélik ezt a hagyományt, és ilyenkor érzik: a közösség befogadta őket.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
szóljon hozzá!