Fotó: Gligor Róbert László
A legtöbb családban hagyományos étkek kerülnek a húsvéti asztalra – derült ki Gegesben, ahol az egyik legismertebb szakácsnőt, háziasszonyt kerestük fel. Az ünnepi hangulatot legfennebb a legények zavarják meg, akik bizony megviccelik a lányos házak lakóit.
2016. március 26., 14:362016. március 26., 14:36
2016. március 26., 14:372016. március 26., 14:37
Fülöp Klára szerénykedve mondja el magáról: szeret főzni, néha lakodalmakkor is besegít a konyhában, miközben már előzőleg kiderül, hogy háziasszonyként, háromgyerekes anyaként és nagymamaként szakácstanfolyamot végzett, néhány éve a helyi református egyházközségnél dolgozik. Számos külföldi vendég érkezik a faluba, akiknek ő készíti el az ételt.
Az ünnepi asztalra ma is főként hagyományos étkek kerülnek a faluban. Bár a lakosság református vallású, nagypénteken böjtöt tartanak, zsíros ételt nem fogyasztanak: ilyenkor hagyományosan tört paszulyt készítenek, kakaskukoricát pattogtatnak, gyerekkorukban előkerült az ősszel nagypéntekre eltett aszalt gyümölcs is. Nagyszombaton a nők kenyeret, kalácsot sütnek, a férfiak pedig levágják a húsvéti bárányt. Mivel a gegesieket „juhosoknak” nevezik a szomszédos falvak lakói, szégyen is lenne, ha nem kerülne bárány a kés alá.
Az ünnep vasárnapján húsleves kerül az asztalra, ezt báránycomb követi krumplisalátával. Egykor Klári néni nagyanyja a bárány aprólékát, máját tojással összedarálva töltött combot készített. Húsvét másodnapján petrezselymes rántottát ütnek a bárányhúsra, ez lesz az ebéd, míg harmadnapjára bárányleves dukál, az állat fejével és lábszárával tárkonyosan főzve. Klári néni most is emlékszik nagyanyja ízletes levesére, aki leányként Marosvásárhelyen szolgálva eltanulta, hogy a bárány májából készült gombóccal dúsítsa fel a levest. Mivel locsolók is járnak, többféle, de inkább szárazabb süteményt készít a háziasszony, amivel „megy” a bor: mézest, leveles sósrudat, islert.
A határkerülés és csoportos fenyőágazás nem szokás a faluban, de a locsolás igen. A fiúk a kislányoknak és kortársaiknak festett, kifúrt tojást fűznek a fenyőágra, amelyet színes papírszalagokkal díszítenek. Locsoláskor sütemény, csokoládé, a rokon- vagy keresztgyermeknek valamivel több pénz jár, régen zsebkendőt is osztogattak a lányok a kisfiúknak. Az a legény, aki komoly szándékkal udvarol, ághegyet tesz a kedvese kapujára. A lány férjhez menetelig kap fenyőt.
A legények csoportokban keresik fel hétfőn a lányos házakat. Ezt megelőzően sokszor meg is viccelik azok lakóit, éjszaka ellopják a bejárati kaput, tollal, fűrészporral szórják meg az udvart, a bevetett ágyásokat. Így reggel a lányok takarításhoz látnak, a szülők a kapu megkeresésére indulnak. Tavaly a Fülöp családnál az ekét is elővették a legények, és maguk vontatva elkezdték éjszaka az udvart szántani. Olyan eset is volt, amikor a családfő ünnep előtt elutazott dolgozni, s a legényeknek bort ígért, hogy el ne vigyék a kaput, mert a lányok nem tudják hazacipelni. Éjszaka a legények megérkeztek, az előkészített bort megitták, de mivel azt kevésnek találták, a kaput is elvitték.
A kapulopás mindig szokásban volt a faluban, de mára egyre inkább „űzik” ezt a legények, előszeretettel tréfálják meg a családot, amely addig kell keresse a kaput, amíg megtalálja. Más településektől eltérően itt nem viszik vissza a legények, és nem is tudja azt borral „megváltani” a gazda. A felnőttek régen csapatba verődve jártak locsolni, ma már egyre ritkábban mennek, ám a mostani lelkész és a gondnok húsvét másodnapján a templom előtt meglocsolja az Isten házából kijövő lányokat, nőket. A húsvéti bál viszont nincs szokásban a faluban.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
szóljon hozzá!