Hatalmas anyagi terhet jelent a kisváros számára a helyi kórház működtetése, ezért nehéz döntések előtt áll az önkormányzat. Ha nem találják meg a pénzügyi forrásokat, akár be is zárhatják az egyik részleget.
2013. június 11., 19:072013. június 11., 19:07
2013. június 11., 19:222013. június 11., 19:22
Az erdőszentgyörgyi kórházra szükség és igény van, ezért megtartása prioritást jelent – nyilatkozta a Székelyhonnak Csibi Attila Zoltán polgármester. Ennek érdekében azonban elkerülhetetlen az átszervezés. Sokat vártak az új finanszírozási rendszertől, ez azonban hátrányosan érinti a kiskórházakat, köztük az erdőszentgyörgyit is. Így idén még annyi pénzt sem várhatnak a biztosító pénztártól, mint az elmúlt évben. A már-már lehetetlenné váló finanszírozás megoldására több lehetőséget is számba vettek. Azt szeretnék elérni, hogy a kórház ne terhelje le a város költségvetését.
A megyei kórház része lehetne
Volt egy olyan kezdeményezés is nemrégiben, hogy indítsák el az erdőszentgyörgyi kórház csatolását a megyei kórházhoz. Megtörténtek az első egyeztetések, de mindez a finanszírozási rendszerhez van kötve, miközben a megyei kórház is kevesebb pénzt kapott az idén. Amenniyben ezt a lépést nem sikerül megtenni, kénytelenek lesznek átszervezni a kórház menedzsmentjét és komolyabban beleszólni a pénzügyekbe: olyan vezetésre van szükség, amely a költségek csökkentésére törekszik – mondta a polgármester.
Részleget is felszámolhatnak
A kórházban jelenleg belgyógyászat, gyerekgyógyászati és szülészeti-nőgyógyászati részleg működik. Az első részleg pozítív számokkal működik, mert erre van a legnagyobb igény, és ténylegesen ez tartja fenn a kórházat. A gyerekgyógyászat még hellyel-közzel nullszaldós, ezzel ellentétben a szülészeti osztály már óriási hiánnyal működik, miközben többnyire nem is az erdőszentgyörgyi lakosság érdekeit szolgálja. Ezért nagyon át kell gondolni ezt a kérdést, annál is inkább, hogy a kórházat szinte teljesen a helyi adófizetők pénzén tartja fenn a város – hangsúlyozza Csibi Attila. Ha valamelyik részleget be kell majd zárni, az a szülészet lehet: a tizengy alkalmazott mellett hatalmas kölséget jelent a különleges feltételek és az állandó hőmérséklet biztosítása. De a városvezetés egyelőre olyan megoldást keres, amellyel elkerülhető, hogy bármely osztályt is fel kelljen számolni.
A szomszédos községek segítenek, de...
A tavaly a kórház fenntartására közel 350 ezer lejt költött a város, miközben a költségek egyre nőnek. Idén egymillió lejre lenne szükség a szükségletek fedezésére, ennek mintegy felét kénytelen lesz biztosítani a város, bár ez szinte lehetetlen feladatot jelent – véli az elöljáró. Évek óta próbálják bevonni a finanszírozásba a környező községeket, hiszen azok betegeit is többnyire Erdőszentgyörgyön kezelik. A városi kórház pácienseinek fele Makfalva és Gyulakuta községekből kerül ki. Hajlandóság azonban nemcsak e két község, hanem Sóvárad, Kibéd, Havad, Vécke, Balavásár részéről is mutatkozik. A községek lakosonkénti egylejes évi hozzájárulással segítik a kórházat, ám az általuk befizett összegből alig futja egy havi közköltségi számla kifizetésére – méltatlankodik Csibi, ám elismeri: ezek az önkormányzatok ennél többet jelenleg nem képesek fizetni. Igaz ugyan, hogy az alkalmazottak többsége helyi, kevesebben vannak a szomszédos községekből, mégsem tartja helyesnek a polgármester, hogy a város adófizetőinek pénzén tartsák fenn a kórházat. „A kérdés nyitott, de minél hamarabb megoldást kell találni, mert egyre nagyobb lyukat kerekít a város költségvetésén” – összegzi a problémát Csibi Attila Zoltán.
A kiskórház számokban
Az erdőszentgyörgyi kórházban 40 állandó és 9 napi szükségletű ágy van, a beutalások száma évi 1300-1500 között mozog, míg a sürgősségi és napi ellátások száma évente mintegy 5000. Évente mintegy 100 gyerek születik itt, de ebből alig 20 erdőszentgyörgyi – derült ki a kórház tavalyi könyvviteli adataiból.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!