Fotó: Gligor Róbert László
Mozgalmas volt a vasárnap Nyárádszeredában, ahová Erdély minden szegletéből érkeztek a Fölszállott a páva televíziós tehetségkutató műsor területi válogatójára. A zsűri tagjai pontokkal és jó tanácsokkal is értékelték a kis énekeseket, zenészeket, táncosokat.
2016. június 20., 19:392016. június 20., 19:39
Nemcsak a művelődési ház volt hangos, hanem az utcán is szólt a muzsikaszó, volt, aki a járókelők mellett ropta a legényest, miközben az épületben a kezdésre hangoltak. A televíziós műsor hét Kárpát-medencei területi válogatója közül a nyárádszeredai volt az utolsó, ahol Erdély, Bánság, Székelyföld és Csángóvidék első válogatáson átesett jelentkezői mérettettek meg komoly szakmai zsűri előtt: Juhász Erika és Bárdosi Ildikó népdalénekesek, népzene tanárok, Györffy Erzsébet pedagógus, népdalénekes, az erdélyi néptáncmozgalom egyik alapítója, Balogh Júlia, az MTVA vezető szerkesztője, Adócs Gergely néprajzkutató, a Hagyományok Háza tudományos munkatársa, a Magyar Néprajzi Társaság népzene és néptánc tagozatának elnöke, Kostyák Alpár zenetanár, az erdélyi néptáncmozgalom egyik alapítója, Benő Barna táncos, koreográfus, a Bekecs Néptáncegyüttes vezetője, Gombai Tamás népzenész, a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára véleményezte a versenyzőket.
Az erdélyi válogatóra 36 produkciót jegyeztettek be, ebből 28 az ének, 3 a hangszerjáték, 5 a néptánc területét képviselte, míg a gyerekek a Temesvártól Pusztináig, Brassótól Méráig terjedő magyar nyelvterület egészéről érkeztek Moldova, Gyergyó, Kászon, Felcsík, Udvarhelyszék, Sóvidék, Nyárád, Küküllő, Mezőség, Kalotaszeg tájegységek népzenei, néptánc és hangszeres anyagával. A két és fél órás színpadi bemutatást követően a zsűri elvonult és bő másfél órára volt szüksége a döntés meghozatalára. Az értékelőn a szakemberek tanácsokat osztogattak, elmondták, hol és mit kell még csiszolni, „hogy gyémánttá váljon” az adott produkció, felhívták a figyelmet a dallamválasztásra, az előadó hangjára, az előadásmódra, a repertoár bővítésére, az izgalom legyőzésére is. Ugyanakkor köszönetet mondtak a szülőknek, hogy „ebben a bolond világban” a magyar népzene, népdal, néptánc felé terelik gyerekeiket, de a pedagógusokat is köszönet illette, akik igyekeznek tanítványaik figyelmét ezekre az értékekre ráirányítani. Azt sem hallgatták el, hogy Erdélyben és Csángóvidéken szép és ősi népdalkincset tárt fel Bartók és Kodály, és ma is ezekhez kell nyúlni, továbbá biztatták a gyerekeket és pedagógusokat, hogy ne csak egy verseny erejéig tanuljanak meg valamit, hanem folyamatosan műveljék ezt a kultúrát.
Miután a díszokleveleket kiosztották, a szakemberek elmondták, melyik előadás mekkora pontszámot ért el, majd az érdeklődőkkel személyesen is elbeszélgettek egy-egy produkció pozitívumairól vagy javítani valóiról.
A fellépők 56 és 70 közötti pontszámokat értek el, de szereplésük eredménye csak néhány nap múlva derül ki. Ugyanis csütörtökön a budapesti Hagyományok Házában megtartják az arányosító zsűrizést, ahol az egy bizonyos pontszám fölötti teljesítményeket felvételről elemzik, egymással is összemérik. Ekkor dől el, hogy melyik lesz az a 48 produkció, amely továbbjut a televíziós fordulókba. Egy nyári balatoni táborozás után novemberben és decemberben lesznek az élő adások, míg a döntő karácsony előtt várható.
Agócs Gergely lapunknak elmondta: az erdélyi és felvidéki kisebbségi magyarok hasonló gonddal küzdenek. Amíg Magyarországon állami vagy önkormányzati támogatással működő művészeti iskolákban tudnak bekapcsolódni a gyerekek, fiatalok a néphagyományok művelésébe, ápolásába, addig a határon túliak alig kapnak ilyen célú támogatást az államtól. A Hagyományok Háza ezért azt tervezi, hogy programot indít az ilyen oktatásban részt vevő pedagógusok részére, népdal, hangszeres népzene, néptánc területén szeretnének oktatókat képezni. A lemaradás nemcsak anyagi vagy intézményi szinten, hanem módszertanilag is megmutatkozik, és „ezzel valamit kezdeni kell”. Ennek ellenére a határon túliak semmivel sem maradnak le az anyaországi produkciók mögött – vélte a szakember.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!