Fotó: Veres Nándor
Milliliterenként kétmillió baktériumot mutattak ki egy Marosvásárhelyen gyártott fertőtlenítőszappanban. A 2014-es ügynek hiába lett szerződésbontás a vége, a cég még létezik.
2016. május 30., 12:162016. május 30., 12:16
Tovább gyűrűzik az országos kórházi tisztítószerbotrány, és újabb esetekre, részletekre derül fény. Több mellékszálon derül ki, hogy nemcsak a Hexi Pharma-termékek nem feleltek meg a higiéniai előírásoknak.
Ismét a közvélemény célkeresztjébe került, hogy a Digi24 hírtelevízió oknyomozó riportja még 2014-ben rámutatott, hogy a fővárosi Elias kórházban használt fertőtlenítőszappan tele van kórokozóval. Akkor egy újszülött és egy rákos beteg került súlyos állapotba, miután kórházi eredetű (nozokomiális) fertőzést kaptak, emiatt laborvizsgálatokat végeztek a marosvásárhelyi Romchim által gyártott Maxil elnevezésű szappanon, és kiderült: milliliterenként kétmillió baktériumot tartalmazott.
Az országos botrány egyik kirobbantója, Cătălin Tolontan újságíró múlt hét végén hozta nyilvánosságra a vizsgálati eredményeket. A folyékony szappannal a sebészek kezüket fertőtlenítették műtét előtt, és Serratia baktériumot tartalmazott, amely súlyos betegségeket okoz. Az orvosoknak akkor lett gyanús, amikor tiszta, átlátszó állag helyett zavaros volt a folyadék. Egy hónappal később ugyanazt a baktériumot felfedezték egy újszülöttnél és egy rákos betegnél, így összekötötték az eseteket, értesítették a közegészségügyi igazgatóságot és az egészségügyi minisztériumot, és tesztet végeztek a Cantacuzino Intézetben. Akkor az a döntés született, hogy három folyékonyszappan-készletet bevonnak a piacról.
A Romchim által gyártott fertőtlenítőszert három kórházban használták: a bukaresti Elias mellett egy marosvásárhelyi és egy focșani-i klinikán. Azóta nem végeztek a terméken hatékonysági vagy koncentrációs teszteket, és azt sem lehet tudni, hogy jelenleg használják-e valamelyik kórházban.
„Nagyon agresszív csíra volt. Azután kapcsoltuk össze az eseteket, miután megtaláltuk a kórokozót a szappanban, mert nem értettük pontosan, honnan származhat a mikróba. Sajnos a szerződést csak a bíróságon tudtuk felbontani, vagyis bírósági végzéssel tudtuk csak elérni, hogy jogunk van felmondani az egyezményt. Az ügynek az lett a vége, hogy ez a cég a mai napig a piacon van, és megfellebbezi a tisztítószerekre vonatkozó szerződések felbontását. Egy fertőzött szappannak átfogó biokémiai ankétot kellett volna eredményeznie, mert nem lehet nem tovább gondolni… egy csíra nem fordulhat elő olyan környezetben, ahol erős fertőtlenítőszernek kellene lennie” – ismertette az Elias kórház menedzsere, Doina Dimulescu.
A marosvásárhelyi Szív- és Érrendszeri Betegségek és Szervátültetési Intézet (IBCvT) két évvel ezelőtt szerződést bontott a fertőzött folyékony szappant gyártó céggel – mondta az Agerpres hírügynökségnek Brânzaniuc Klára, az intézet vezetője. A szakember szerint 2014 augusztusában közbeszerzés során 200 palack fertőtlenítő folyékony szappant vásároltak a Romchimtől, majd nozokomiális fertőzésekről kaptak értesítést, és mintát vettek a termékből. „A vizsgálat kimutatta a szennyezettséget. Azonnal értesítettük a céget, és egyoldalúan felbontottuk a szerződést, elfogadtuk a licit második helyezettjének ajánlatát. A cég elnézést kért, és felajánlotta, hogy kicseréli a terméket. Elmondták, hogy az illető készletet nem megfelelő körülmények között tárolták, és mivel augusztus volt, megfertőződött. Felajánlották, hogy átvállalják a kárt, de mi úgy döntöttünk, hogy felbontjuk a szerződést, ellenkönyveltük, azaz stornóztuk az árut és a számlát” – mondta a klinikavezető.
A Romchim képviselői azt nyilatkozták az Agerpresnek, hogy „az ügy 2014-ben végleg lezárásra került”, részleteket nem mondtak.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
szóljon hozzá!