Fotó: Szucher Ervin
Kezd lejárni az az időszak, amikor a székelyföldi és barcasági gazdák és társulások csak használt mezőgazdasági gépeket vásároltak, mára a térség földművesei egyre több új és korszerű felszerelésbe fektetnek – derült ki azon a szaktanácskozáson, melyet szerdán a temesvári Agrocomerţ Holding Rt. szervezett Maroskeresztúron.
2013. április 03., 15:122013. április 03., 15:12
2013. április 03., 15:362013. április 03., 15:36
Az eseményre, melyet mintegy kétszázötven földművelő és mezőgazdasági szakember tisztelt meg, a hazai szinten piacvezetőnek számító cég székelyföldi kirendeltségének a megnyitója alkalmából került sor. Amint a huszonhárom évvel ezelőtt létrehozott bánsági vállalkozás vezetői is hangsúlyozták, a Maros, Hargita, Kovászna és Brassó megyét átölelő újabb képviselet megnyitását a térség mezőgazdaságának a fellendülése, a gazdák mentalitásváltása és a cég jelszava, miszerint mindig az ügyfélhez közel kell állni tette indokolttá.
Iancu Jichiţa műszaki igazgató a lapunknak elmondta, hogy az utóbbi évben 75 új, nagyteljesítményű mezőgazdasági gépet értékesítettek a térségben, e mellett pedig százhúsz használtat, de még nagyon jó állapotban lévőt adtak el. Szerinte mindez arra vall, hogy a kevésbé kedvező földrajzi és időjárási feltételek ellenére is a székelyföldi és barcasági gazdák egyre komolyabban veszik hivatásukat. „A mezőgazdaság ismét kezd felértékelődni a régióban, ami rendkívül örvendetes. Egyre több, főként fiatal gazda pályázik uniós támogatásra vagy folyamodik bankkölcsönért, mert jó befektetésnek tartja a termőföldek felvásárlását vagy bérbevételét és a nagyteljesítményű mezőgazdasági gépek beszerzését” – vélekedett Jichiţa. Éppen ezért a temesvári cég kimondottan csak márkás termékek forgalmazását és egyben szervizelését vállalja. Az árak a gépek típusától, felszereltségétől és nagyságától függ; hétezer eurónál kezdődnek és 250 ezer körül érnek véget. Még így is a szakterületen az olyan komoly hírnévnek örülő beszállítóknak, mint a több évtizedes vagy akár évszázados hagyománnyal rendelkező Claas, Lemken, Amazone, Hawe, Mailleux, Nardi, Papadopoulos, Fransgard, Oehler vagy Jeantil cégeknek megéri a romániai és immár a székelyföldi piacon próbálkozni. A német Claas és az Amazone vezetői például olyannyira elégedetteknek bizonyultak a termékeladással, hogy szerdán díszoklevélben részesítették a temesvári vállalkozást.
„Az értékesítéseink bizonyítják a legjobban, hogy mennyire érződik a szemléletváltás ebben a térségben. Egyre több gépet sikerül eladnunk, főként fiatal gazdáknak. A gondot inkább az idősebb nemzedék képviselői jelentik, akik számára a mezőgazdálkodás mindössze a saját szükségletük megteremtésére korlátozódik. Sajnos ők akkor sem gondolkodnak a termés értékesítésében, ha netán nagy területtel rendelkeznek. Beérik azzal, hogy a betakarított mennyiségből a telet vészeljék át. Pedig jó üzlet a mezőgazdaság” – értékelte lapunk kérdésére a jelenlegi helyzetet Finn Petersen, a traktor- és kombájngyártásban piacvezetőnek számító Claas romániai vezérigazgatója. Az 1913-ban alapított és jelenleg 34 traktormodellt előállító német cég vezetője szerint a másik nagy problémát a bankkölcsönöktől való elesés jelenti. Megítélésében erről is a gazdák tehetnek, mert munkájukról még csak elemi nyilvántartást sem vezetnek, a könyvelési adatok visszamenőleges felmutatása híján pedig egyetlen pénzintézmény sem hitelezheti meg őket. Uniós támogatás vagy bankkölcsön nélkül leragadnak az adott szinten, és képtelenek kitörni az ördögi körből.
szóljon hozzá!