Énekhangját is megcsillogtatja Márton Katinka

•  Fotó: Spectrum Színház

Fotó: Spectrum Színház

Vișniec Nyinája csak egyszer fakad dalra a Spectrum Színház legújabb előadásában, de az olyan meghatározó, hogy sokan felfigyeltek rá. Hogy ki is ez a zenei pacsirta? Márton Katinka, a Spectrum Színház legújabb tagja.

Szász Cs. Emese

2016. január 29., 13:472016. január 29., 13:47

A 27 éves erdőszentgyörgyi származású színésznő az idei évadtól erősíti a Spectrum Színház csapatát, rögtön a Köteles utcai színiakadémiáról vezetett az útja a marosvásárhelyi magánszínházhoz, s máris egy főszerepben tetszeleg. Ő kapta meg ugyanis Matei Vișniec Nyina, avagy a kitömött sirályok törékenységéről című előadás címszerepét. A kétórás előadás nem csak azért nagy kihívás, mert Nyina érzelmi állapota folyton változik, de az előadás egyik csúcspontjának számító dal miatt is.

Márton Katinka már gyerekkorában is szeretett énekelni, de inkább otthoni társaságban vagy énekórán. Ahogy ő fogalmaz, elsősorban a zeneórai követeléseknek igyekezett megfelelni, mert már gyerekként is fontosnak tartotta a lépésről lépésre való fejlődést, még az ének-, zenetanulásban is. Aztán amikor bekerült a helyi színjátszó csoportba, arra is lehetőséget kapott, hogy helyzetbe hozza a hangját.

Énekelt Tamási Énekes madarában Magdó szerepében, majd a Machiavelli Mandragóra című előadásban Carlaként. Később a színművészeti egyetem ideje alatt számos vizsgaelőadás igényelte Katinka énekhangját, játszotta például a Sirályban Mását, Bernarda Alba házában Magdalenát, az Imádok férjhez menni című előadásban volt Victoria, a Twilike előadásban Saphora szerepében is dalra fakadt.

Igaz, Vișniec Nyinája csak egyszer fakad dalra az előadás során, mégsem volt olyan egyszerű ez a feladat. „Amikor elkezdtünk foglalkozni a dallal, azt hittem, hogy technikailag könnyű lesz elénekelni, azonban hamar kiderült, hogy ha a hangom nincs kellőképpen bemelegítve, nem figyelek eléggé a levegőbeosztásra, tempóra és a hangerő váltakoztatására, bizony nem is olyan egyszerű. Végül az érzelmi oldalánál is szembesülnöm kellett azzal, hogy a mondanivalója mennyire összetett, tele fájdalommal, ezért nagyobb feladatnak bizonyult ezt a hangzásában egyszerűnek tűnő dallamot, fülbemászó dalt érzelmi lüktetéssel megtölteni” – mesél a feladatról a színésznő.

A dalszöveg igazi költői képekben íródott, amely már-már abszurdként érzékelhető. Nyina a dalban paradox módon reménytelen kétségbeesésében mégis a remény erejébe kapaszkodva üzen. Így mind a szöveg, mind a dallam Katinka számára egy rejtélyes falat maradt, amelyet minden előadásban újra meg kell ízlelnie. Ezt a furcsa hangvételű, mondhatni bizarr hangulatú, akár haláltánchoz is hasonlítható, lírai dalt Kelemen László zeneszerző, Réti Benedek és Kovács Károly zenei munkatársak közreműködésével sikerült az előadás egyik csúcspontjára emelni.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei