A marosvásárhelyi katolikus temetőben álló szobornál emlékeztek szombaton délelőtt a 70 évvel ezelőtti doni offenzíva magyar áldozataira, mintegy száz marosvásárhelyi és környékbeli lakos jelenlétében. Maros megyében sikerült azonosítani ötszáznegyven személyt, akik a Don menti harcokban és a hazafelé való menetelésben bizonyíthatóan részt vettek. Többségük már csak a családjaik emlékeiben él.
2013. január 12., 18:292013. január 12., 18:29
2013. január 14., 16:092013. január 14., 16:09
A hideg idő ellenére a megszokottnál többen gyűltek össze az immár tizedik éve álló, Bocskay Vince által megalkotott emlékmű előtt, hogy a magyar történelem egyik tragikus eseményére, a napra és szinte órára pontosan hetven évvel ezelőtt elkezdődött doni offenzíva után bekövetkezett véráldozatra emlékezzenek. 1943. január 12-én a Don mentén indult meg az a szovjet ellentámadás, amely a gyengén felszerelt második magyar hadsereg csaknem teljes megsemmisüléséhez vezetett. Egészen pontos adatot ma sem lehet tudni, de a hadtörténészek eddigi kutatásai alapján 149 974 magyar katona esett el, került fogságba, vagy sebesült meg a harcokban és a mínusz negyven fokos hidegben való visszavonulás során. Valamennyien áldozatok voltak, hiszen életüket, szabadságukat, egészségüket, fiatal éveiket áldozták a hon védelmére.
Katolikus, református, unitárius és evangélikus lelkészek osztották meg gondolataikat a jelenlévőkkel és imádkoztak a katasztrófa áldozatainak lelki üdvéért.
Hiányzik félmillió magyar gyermek
Ötvös József vártemplomi református lelkész szerint nem csak a győzteseknek kell találkozniuk a csatamezőkön elesettekért tartott megemlékezésen. A veszteseknek is kijár az emlékezés, azoknak a katonáknak, akik önhibájukon kívül kerültek bele a történelem sodrásába, s akiknek egyetlen „bűnük” az volt, hogy hűek maradtak katonai esküjükhöz. A másfél százezernyi veszteség egyúttal azt is jelentette, hogy az elkövetkező években nem született meg ötszázezer magyar gyermek, s ez máig tartó, és mindenre kiható sebet hagyott a magyarságban.
Nagy László unitárius lelkész arra reflektált, hogy az évből eltelt tizenkét nap alatt három megemlékezére is sor került Marosvásárhelyen – a fiatalon, csatatéren elesett Petőfire, majd madéfalvi veszedelem évfordulójára, most meg a doni katasztrófára kellett emlékeznünk. A magyarság gyászát a szeretet kell enyhítse.
Őrségváltás
Ábrám Zoltán megyei EMKE-elnök, az emlékműállítás és a megemlékezések kezdeményezője beszámolt az eltelt évek eredményeiről, az emlékműállításról, a katasztrófát túlélők felkutatásáról, a meg nem valósult tervekről is. Egyszersmind elmondta – öröm mindannyiunk számára, hogy vannak lelkes fiatalok, akik az emlékeket tovább akarják éltetni, s felvállalják a hagyományőrző munka folytatását.
László Márton történész arról szólott, hogy az eltelt évek során csupán Maros megyében sikerült azonosítani ötszáznegyven személyt, akik a Don menti harcokban és a hazafelé való menetelésben bizonyíthatóan részt vettek. Többségük sajnos már csak a családjaik emlékében él, ezért is fontos, hogy tetteiket, áldozatukat a történelem és a köztudat őrizze.
Magyarország csíkszeredai konzulja, Csige Sándor Zoltán kiemelte – a magyar katonák hősiessége példamutató a mai nemzedék számára is helytállásban, az eskű megtartásának következetességében. Ugyanakkor tolmácsolta Áder János államelnöknek és Hende Csaba honvédelmi miniszternek a megemlékezésen részt vevőkhöz szóló üzenetét.
A hagyományőrzést átvevő fiatalok részéről Benkő József történész a hagyományőrzés fontosságáról szólott, majd egy katonai kulacsot mutatott fel a jelenlevőknek, amelyről elmondta – ez az egykori nyárádselyei honvéd által használt kulacs és gazdája kétszer is megjárta a Don-kanyart. Először a katonai eskűből fakadó kötelességből, másodszor a szovjet katonai hatalom fondorlatosságából, hisz az egykori honvédet csalárd módon vetették hadifogságba, majd vitték el ugyanazokra a véráztatta helyekre, ahol korábban harcolt.
Koszorúzás
Két himnuszunk eléneklése után került sor a kegyelet koszorúinak elhelyezésére az emlékmű talapzatán. Koszorúzott Csige Sándor Zoltán a magyar kormány és a honvédelmi miniszter nevében, a csíkszeredai főkonzulátus részéről, az EMKE megyei szervezete és a Don-kanyari Emlékbizottság, a Marosvásárhelyi 23. Határvadász Hagyományőrző Csoport, az EMNT és az EMNP, Kerekes Károly parlamenti képviselő, a Castellum Alapítvány, a Rákóczi Szövetség, a Vitézi Rend marosvásárhelyi és szovátai szervezete valamint a szovátai Magyar Gárda képviselője, Tóth Ferenc.
Irány – Csíkfalva!
A megemlékezést követő órában a résztvevők közül több mint egytucatnyian elindultak a Somostetőre. Az állatkert előtti gyülekezőhelyről indultak gyalog, hegyeken-dombokon keresztül a Somostető – Jeddi erdő – Terebics tető – Csíkfalva útvonalon, hogy estére a nyárádmenti községbe érve folytassák az emlékezést a Don-kanyari áldozatokra. Itt vacsora után történészek előadásaira kerül sor, hagyományőrző eszmefuttatásokra. Vasárnap közös istentiszteleten vesznek részt a falubeli református templomban, a hagyományőrző csoportok felvonulnak a faluban, végül pedig megkoszorúzzák a csíkfalvi második világháborús áldozatok emlékművét. Amint elmondták, részükről szerény kis gesztus a húsz kilométeres gyaloglás, amelynek során – ha kisebb léptékben és enyhébb körülmények között is – adózni kívánnak azok emlékének, akik az orosz hómezőkön, a mínusz negyven fokos hagyban szenvedtek a visszavonulás közben.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!