Egy üvegműves négy évtizede

•  Fotó: Boda L. Gergely

Fotó: Boda L. Gergely

Az egyre gyakrabban rendezett hagyományos vásárokban mintha a már régen halottnak hitt kézműves és kisiparos szakmák megújhodását vélnénk felfedezni.

Vass Gyopár

2015. október 09., 15:542015. október 09., 15:54

Ezt igazolja Alexandru Rotar példája is, aki Maros egye egyetlen üvegművese, és aki mesterségének csínját-bínját szívesen átadná olyan fiataloknak, akiknek van türelme és kitartása ahhoz, hogy munkájuk gyümölcsét tíz év után élvezhessék.

A magyarul kiválóan beszélő Rotar Alexandrut gyakran látni az ország különböző pontjain szervezett kézműves vásárokon. Lelkesedéssel beszél az üveg készítésének műhelyeiről, az úgynevezett üvegcsűrökről, és részletekbe menően értekezik arról, hogy hogyan is készül az üveg. A 44 éve az üvegszakmában dolgozó kézműves dédnagyapja is valamikor üveges volt Görgényszentimrén, akinek a szerszámait és üvegtárgyait a padláson találta meg a dédunokája. Alexandru Rotar előbb Tordán végezte tanulmányait, majd az ottani üveggyárban dolgozott, később pedig többek között marosvásárhelyi vegyipari kombinátban és a fotópapír gyárban készített laboratóriumi kellékeket, de keze alatt alakult számos utcai neonreklám is.

A Maros Megyei Képzőművészek Egyesületének tagja, a marosvásárhelyi Farkas Lovagrend nemese, aki azt állítja, az üveg megmunkálásának, nemesítésének nagyon sokféle módszere, technikája van. „Rengeteg időt felvesz, amíg az ember megtanul beszélni az üveggel, amíg megérti, hogy működik, folyik, melyek a megmunkálás lépései. Kell tudnia, hogy mit akar készíteni, mert ha nem, egy pillanat, és visszafordíthatatlanul elfolyt az üveg” – magyarázta.

Nemsokára egy, a megyei tanács által finanszírozott projekt keretében Segesváron fognak gyerekeket tanítani karácsonyi gömböket fújni és festeni. De az ország legfeljebb öt üvegművesének Marosvásárhelyen élő tagja szerint a mesterséghez sok türelem és kitartás kell. Az elméletet meg lehet tanulni az iskolapadban, de a gyakorlati alapok elsajátításához legalább három év szükségeltetik, az üvegművesség csínjának-bínjának elsajátításához pedig legkevesebb tíz.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei