Fotó: Gecse Noémi
A 21. század betegsége vagy a néma betegség – így emlegetik a cukorbajt, amely állandó veszélyt jelent az egészségünkre és egyre több személyt érint, gyereket és felnőttet egyaránt. Maros megyében például egy év alatt kétszázzal nőtt a nyilvántartott diabéteszesek száma.
2016. november 16., 13:502016. november 16., 13:50
November 14. az Egészségügyi Világszervezet és a Nemzetközi Diabétesz Szövetség (NDSZ) kezdeményezésére 1991 óta a cukorbetegség világnapja. Az NDSZ kimutatása szerint tavaly világszinten majdnem 450 millió személy szenvedett cukorbajban – míg 1980-ban „csak” 108 millió –, ami a felnőtt lakosság 8,5 százaléka, a jelenlegi előrejelzéseket alapul véve pedig 2040-re 642 millió személy lesz érintett. A kórt néma betegségnek is nevezik, mivel évekig lehet tünetmentesen élni, de a cukorbaj a szakemberek szerint „könyörtelen gyilkos”: a prognózisok értelmében 193 millió személy nem tudja, hogy cukorbajban szenved, ezzel pedig azt kockáztatja, hogy a magas vércukorszint elpusztítja a szervezetét. Annak ellenére, hogy egyre többen tanulnak meg együtt élni a betegséggel, a cukorbaj évente több mint másfél millió ember haláláért felelős, sokszor a diagnózis vagy a kezeléshez való hozzáférés hiánya miatt.
A Maros Megyei Kórház cukorbetegséggel, táplálkozással és anyagcsere-betegségekkel foglalkozó rendelőjében 2016 első kilenc hónapjában majdnem kétszáz új beteget regisztráltak: míg 2015-ben 732-en szerepeltek a nyilvántartásban, 2016 harmadik negyedévének, azaz szeptember végére ez a szám már 925-re emelkedett. A páciensek 58,7 százaléka vidéki környezetből származik, 55,3 százalékuk nő, 64 százalék pedig 15 és 64 év közötti. „Ilyen körülmények között fontos tudatosítani, hogy a 2-es típusú cukorbetegség (az esetek majdnem 90 százaléka – szerk. megj.) megelőzéséért vagy kialakulásának késleltetéséért legtöbbet nekünk magunknak kell tennünk. Vigyázhatunk az egészségünkre, ha odafigyelünk az étkezésünkre, egészségesen táplálkozunk és rendszeresen végzünk fizikai tevékenységet, megfelelő szinten tartjuk testtömegünket és kerüljük a dohányzást. A megyei kórházban kiemelt figyelemmel követjük a 2-es számú járóbeteg-rendelőben működő diabéteszrendelő tevékenységét” – ismertette mintegy világnapi üzenetként a klinika menedzsere, Dan Sîmpălean.
Az idén tízéves és több mint 250 tagot számláló cukorbajban szenvedő fiatalok és gyerekek Maros megyei egyesülete tizedik alkalommal szervezett rendezvényt a világnap alkalmából: az eseményen a betegség megelőzésére, illetve a betegséggel való együttélésre vonatkozó szakmai előadások hangzottak el, valamint szórakozásban is részük volt a jelenlévőknek. Idén először három kategóriában (1–8 év, 8 év felett, szülők) versenyt is szerveztek, a rajzok, illetve az esszék mindegyike bátorságról, elfogadásról, kitartásról és harcról tanúskodott.
Dabóczi Mátyás neurológus rezidens orvos saját történetét mesélte el: a 27 éves szakembernél 13 évvel ezelőtt állapítottak meg 1-es típusú diabéteszt. „A betegséget T1-nek, a társamnak nevezem, egy olyan barátom, amit nem választottam magamnak, hanem a semmiből egyszer csak feltűnt. 2004 májusában egy napon irtó hasfájdalmakra ébredtem, többször hánytam, s azóta T1 velem van. Tíz napig feküdtem a kórházban, ezalatt sokat megtudtam róla: azonos órában kell étkezni, mindig meg kell mérni az ételmennyiséget, minden étkezés után injekciót kell beadni, este pedig más típusú injekciót. Elválaszthatatlanok vagyunk, és meg kellett tanulnom kezelni” – mesélte az érintett.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
Több mint egy hónapja nincs csapvíz a Kis-Küküllő menti településeken, és a helyzet kritikus: az ügyeletes tűzoltók kimerültek, a vizet szállító autók pedig meghibásodnak. A gondok megoldásához szükséges pénz még mindig várat magára Bukarestből.
Kisebb városhoz hasonlít a Marosvásárhely és Marosszentgyörgy határánál felépített Vibe fesztivál, ahová már beköltöztek a koncertezők, szórakozni vágyók. A szervezők mellett a kisboltosok, vendéglősök, taxisok is örvendenek a népszerű rendezvénynek.
Segesváron eladják az Országos Lakásügynökség (ANL) által fiataloknak épített lakásokat, Marosvásárhelyen azonban egyelőre tartózkodó állásponton van a városvezetés. A bérlők évek óta szeretnének tulajdonosok lenni, mindhiába.
Az önkéntes tűzoltók is segítettek a marosvásárhelyi és mezőbándi hivatásos tűzoltóknak szerda délután, hogy megfékezzék a 11 hektáron pusztító tarlótüzet a mezőbándi községhez tartozó Hidegvölgyben.
Késsel fenyegetve csikartak ki egy idős férfitől 16 ezer lejt 20 méternyi ereszcsatorna felszerelésének „árát” négy ismeretlen, a férfi feljelentést tett a rendőrségen. Az elkövetőket 24 órára őrizetbe vették.
szóljon hozzá!