Többnapos rendezvénysorozatot szervezett Marosvásárhelyen a tavaly novemberben alakult Deaf Health Care Center, amelynek célja, hogy egészségügyi központot hozzanak létre a hallássérültek számára.
2016. szeptember 08., 19:442016. szeptember 08., 19:44
Szeptember 7-én, szerdán a Romániai Siketek Országos Szövetsége marosvásárhelyi szervezetének Bolyai utca 36. szám alatti székhelyén kerekasztal-beszélgetést tartottak, hogy összegyűjtsék és összesítsék a cél megvalósítását elősegítő ötleteket, javaslatokat. A találkozón részt vettek a siketek képviselői, siket személyek hozzátartozói, orvosok, üzletemberek, illetve az ausztriai példakép-intézetet létrehozó és működtető dr. Johannes Fellinger professzor, valamint további ausztriai meghívottak.
Szabó Mónika, a Szent Balázs Alapítvány elnöke, az egyesület indulásával és működésével kapcsolatos információkat osztott meg a jelenlevőkkel, Dan Mașca üzletember konkrét stratégiai lépéseket javasolt (arculat, pályázatok, nevelés-oktatás, tanácsadó testület).
A siketek egyesületének képviselői a kommunikációs és az információáramlási akadályokra (kevés tájékoztatás, rossz és/vagy hiányos információk) hívták fel a figyelmet. Elmondták, nehezen tudják megértetni magukat az orvosokkal, kevés a jeltolmács, és mivel a beteg nem tudja közvetlenül és részletesen elmondani az orvosnak, hogy hol, mi és mennyire fáj, a statisztikák alapján is kimutatható, hogy ezért a siketek egészségügyi állapota rosszabb a hallókénál. Elhangzott, hogy a kórházakban 2-3 órát is kell várniuk egy programálásért, a jelnyelv időigényes, ezért nem tudják minden egyes orvosnak, asszisztensnek elmondani a panaszukat, továbbá a rendszerváltás utáni években rontott a helyzetükön az oktatás színvonalának csökkenése, a jelnyelv-oktatás háttérbe szorult.
Laura Matei gyerekorvos a rákbetegségben szenvedő és cukorbeteg gyerekeknek szervezett táborokkal kapcsolatos tapasztalatát osztotta meg a résztvevőkkel – a Deaf Health Care Center ugyanis jövőre megszervezi az első koda-tábort, vagyis olyan gyerekek, fiatalok számára szerveznek programot, akiknek szülei siketek, ők maguk viszont hallók.
Az új, marosvásárhelyi egyesület mentora, Johannes Fellinger neurológus, gyermekneurológus, pszichiáter, egyetemi oktató elmondta, az ő édesapja siket volt, de 20 évvel ezelőtt az után kezdett el foglalkozni a siketek speciális egészségügyi igényeivel, amikor orvosként egy olyan siket pácienst fogadott, akit korábban roppant félrekezeltek, csupán a kommunikációs akadály miatt. „Akkor nagyon felháborodtam és sajnáltam is az illetőt. Jelentkeztem a kórház vezetőségénél, elmondtam, hogy mit szeretnék, mire azt a választ kaptam, hogy csinálhatom, de pénzt nem tudnak erre adni. Belevágtam, és már a legelején a siket páciensek elárasztották a folyosót. Másfél év múlva bemutattam az eredményeket ismertető tanulmányt, bizonyosságot nyert a siketek speciális egészségügyi központjának létjogosultsága, elvittem a politikusokat is, hogy saját szemükkel lássák, meggyőződtek, és húsz éve Linzben ez működik. Azóta kiterjesztettük az egész országra” – ismertette a kezdeteket, majd hozzátette: a cél eléréséhez mindenkire szükség van, mint ahogy a széknek is a négy lábára.
A Deaf Health Care Center alapítói, Németh-Jakab Imola jeltolmács, pszichológus, Váczy Ida és Kóródi Melinda diabetológus elmondták, amolyan híd akarnak lenni a siketek és az egészségügyi rendszer között, a meglevő nagy kommunikációs űrt igyekeznek betölteni, de ehhez partnerekre van szükségük: bátorításra, építő gondolatokra, anyagi támogatásra egyaránt.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!