Fotó: Boda L. Gergely
A nyugalmazott marosvásárhelyi matematikatanár, Bandi Árpád immár fél százada megszállottan kutatja a Bolyai család történetét. Emellett a két világhírű matematikus zseni emlékének megőrzése érdekében szüntelenül jelfákat próbál állítani az időben, hogy emlékük örökké megmaradjon. Emléktáblák, kopjafák, tantermekben elhelyezett szemléltető eszközök szegélyezik ezt a félszázados utat, valamennyiünk örömére.
2013. szeptember 10., 15:032013. szeptember 10., 15:03
2013. szeptember 10., 15:172013. szeptember 10., 15:17
Legutóbb szenzációs hírrel keresett fel. Megtalált egy aranyozott ezüst kelyhet a magyarsülyei református egyháznál, amelyet Bolyai Farkas anyai dédapja, Pávai István ajándékozott az egyháznak.
„Régi álmom rendre teljesülni látszik. Több mint 50 évvel ezelőtt, amikor a Bolyai-birtokra, Domáldra (a mai Maros megyei Csatófalva községközpont része – szerk. megj.) indultam először keresni a Bolyaiak nyomait, abban reménykedtem, hogy találok valami emléktárgyat a régi Bolyai-telken. Csalódtam. Sehol semmi nyomot nem találtam. Akkor a helybéli 72 éves Schmidt János bácsival próbáltuk idézni a múltat. Nagyon értelmes, közlékeny ember volt. Tökéletesen beszélt magyarul. Elmondta, hogy a falu 1860-ban teljesen leégett, csak egyetlen lakóház maradt, amit meg is mutatott. És megmutatta az egykori Bolyai telket” – mesélte a napokban Árpád bácsi. Azóta már sokkal többet sikerült felderítenie. A Bolyaiak női felmenőivel eljutott Saroltáig, Szent István nővéréig. Erről számos előadást tartott Erdély városaiban.
Most pedig újabb, igazán szenzációszámba menő felfedezést tett. „Találtam egy hiteles, aranyozott ezüst poharat Magyarsülyében, amelyet Bolyai Farkas anyai dédnagyapja Pávai István adományozott a magyarsülyei református eklézsiának 1696-ban. Jelenleg használaton kívül van, és mindent megpróbálok elkövetni, hogy ide, a Bolyaiak múzeumába kerüljön” – osztotta meg velünk, s így olvasóinkkal is örömét a nyugalmazott tanár.
Sok minden mellett kiderült, hogy az adományozó fia, Pávay Vajna Miklós levelet írt unokájához, Bolyai Farkashoz, amelyet 1796. április 2-án keltezett Magyarherepéről. Árpád bácsi ezt olvasva fokozott érdeklődéssel kereste az okot, hogy miért írta Magyarherepéről a levelet. Ott kellett laknia eszerint. S kiderült még valami: Pávay Vajna Miklós 1783–1784-ben a magyarherepei egyházközség kurátora, majd Kisküküllő vármegye híres assesora volt. Nos, így kötődik az anyai ágon Bolyai-dédnagyapa a Magyarherepe melletti Magyarsülyéhez. Pávay Miklóst úgy említi mint sülyei Pávay Miklós, ki neje utáni birtokos. Innen már csak néhány lépés kellett ahhoz, hogy a sülyei templomban felfedezze a kelyhet Árpád bácsi. Néhány lépés és egy fél évszázad.
A 317 éve adományozott kegytárgy
A magyarsülyei HI mesterjeggyel ellátott kehely részben aranyozott ezüstből készült, készítési technikája: vert, öntött, trébelt, gravírozott, poncolt. Feltehetőleg Brassóban készült a XVII. század végén. Jelenlegi állapota: a talp és a szájperem deformálódott. Poncolt alapon fák között szaladó kutya- és rókaalak van rajta. A pohártest alsó részén stilizált növénymotívumok, a szájperem alatt leveles lambrekinek domborodnak. A készítő a szájperemet és a a trébelt díszítőmotívumokat aranyozta.
Negyvenhárom utcában terveznek kisebb-nagyobb felújításokat és munkálatokat végezni idén Marosvásárhelyen. Van, ahol már megjelentek a munkagépek és van, ahol csak később fognak, vagy egyáltalán nem.
A hegyimentők kötelező módon medveriasztó spray-t kell vigyenek az éjszakai bevetéseikre és nappal sípot, petárdát, hogy elriasszák a nagyvadakat – döntötték el a hegyimentők országos konferenciáján, Szovátán.
Kézilabda, kosárlabda, röplabda, küzdősportok, asztalitenisz és tenisz meccsek játszására is alkalmas lesz az a multifunkcionális sportpálya, amely a korszerű jégpálya mellett épül Marosvásárhelyen.
A textilhulladék kezelése továbbra is gyerekcipőben jár itthon. Az önkormányzatok felelőssége azok begyűjtése, de sok helyen hiányzik még az infrastruktúra. Marosvásárhelyen a tavaszi lomtalanítással kötik össze a textilhulladék begyűjtését.
Bizonyítottan sertéspestis miatt pusztultak el az állatok egy Dózsa György községi magángazdaságban, Maros megyében. A hatóságok korlátozásokat rendeltek el.
Helyi kézművesek és termelők várják a városlakókat és minden érdeklődőt Marosvásárhely főterére a kedden nyílt húsvéti vásárban. Délutánonként gyermekfoglalkozásokat is tartanak, kedden például tojás alakú mézes pogácsákat díszítettek a kisebbek.
Véradókra van szükség Maros megyében is, ezért arra bátorítanak mindenkit, aki egészséges, adjon vért.
A középkori lakott váráról ismert és közkedvelt Maros megyei településen jövőtől készülnek bevezetni a helyi turisztikai adót, amit a városban éjszakázó turisták kell majd kifizessenek.
Hétvégére megoldódott a gázszolgáltatás biztosítása a marosvásárhelyi garzontömbházban, ahol 62 lakrész maradt fűtési, főzési lehetőség nélkül. A sikkasztásos ügy azonban hömpölyög: megtudtuk, hogy a városházának mennyivel tartoznak a társulások.
Victor Prodan, Nyárádtő polgármestere három hónapig tíz százalékkal kevesebb fizetés kap – döntött a Maros Megyei Prefektusi Hivatal, miután a kisváros vezetőjét összeférhetetlennek minősítette az Országos Feddhetetlenségi Ügynökség (ANI).
szóljon hozzá!