Fotó: Boda L. Gergely
A nyugalmazott marosvásárhelyi matematikatanár, Bandi Árpád immár fél százada megszállottan kutatja a Bolyai család történetét. Emellett a két világhírű matematikus zseni emlékének megőrzése érdekében szüntelenül jelfákat próbál állítani az időben, hogy emlékük örökké megmaradjon. Emléktáblák, kopjafák, tantermekben elhelyezett szemléltető eszközök szegélyezik ezt a félszázados utat, valamennyiünk örömére.
2013. szeptember 10., 15:032013. szeptember 10., 15:03
2013. szeptember 10., 15:172013. szeptember 10., 15:17
Legutóbb szenzációs hírrel keresett fel. Megtalált egy aranyozott ezüst kelyhet a magyarsülyei református egyháznál, amelyet Bolyai Farkas anyai dédapja, Pávai István ajándékozott az egyháznak.
„Régi álmom rendre teljesülni látszik. Több mint 50 évvel ezelőtt, amikor a Bolyai-birtokra, Domáldra (a mai Maros megyei Csatófalva községközpont része – szerk. megj.) indultam először keresni a Bolyaiak nyomait, abban reménykedtem, hogy találok valami emléktárgyat a régi Bolyai-telken. Csalódtam. Sehol semmi nyomot nem találtam. Akkor a helybéli 72 éves Schmidt János bácsival próbáltuk idézni a múltat. Nagyon értelmes, közlékeny ember volt. Tökéletesen beszélt magyarul. Elmondta, hogy a falu 1860-ban teljesen leégett, csak egyetlen lakóház maradt, amit meg is mutatott. És megmutatta az egykori Bolyai telket” – mesélte a napokban Árpád bácsi. Azóta már sokkal többet sikerült felderítenie. A Bolyaiak női felmenőivel eljutott Saroltáig, Szent István nővéréig. Erről számos előadást tartott Erdély városaiban.
Most pedig újabb, igazán szenzációszámba menő felfedezést tett. „Találtam egy hiteles, aranyozott ezüst poharat Magyarsülyében, amelyet Bolyai Farkas anyai dédnagyapja Pávai István adományozott a magyarsülyei református eklézsiának 1696-ban. Jelenleg használaton kívül van, és mindent megpróbálok elkövetni, hogy ide, a Bolyaiak múzeumába kerüljön” – osztotta meg velünk, s így olvasóinkkal is örömét a nyugalmazott tanár.
Sok minden mellett kiderült, hogy az adományozó fia, Pávay Vajna Miklós levelet írt unokájához, Bolyai Farkashoz, amelyet 1796. április 2-án keltezett Magyarherepéről. Árpád bácsi ezt olvasva fokozott érdeklődéssel kereste az okot, hogy miért írta Magyarherepéről a levelet. Ott kellett laknia eszerint. S kiderült még valami: Pávay Vajna Miklós 1783–1784-ben a magyarherepei egyházközség kurátora, majd Kisküküllő vármegye híres assesora volt. Nos, így kötődik az anyai ágon Bolyai-dédnagyapa a Magyarherepe melletti Magyarsülyéhez. Pávay Miklóst úgy említi mint sülyei Pávay Miklós, ki neje utáni birtokos. Innen már csak néhány lépés kellett ahhoz, hogy a sülyei templomban felfedezze a kelyhet Árpád bácsi. Néhány lépés és egy fél évszázad.
A 317 éve adományozott kegytárgy
A magyarsülyei HI mesterjeggyel ellátott kehely részben aranyozott ezüstből készült, készítési technikája: vert, öntött, trébelt, gravírozott, poncolt. Feltehetőleg Brassóban készült a XVII. század végén. Jelenlegi állapota: a talp és a szájperem deformálódott. Poncolt alapon fák között szaladó kutya- és rókaalak van rajta. A pohártest alsó részén stilizált növénymotívumok, a szájperem alatt leveles lambrekinek domborodnak. A készítő a szájperemet és a a trébelt díszítőmotívumokat aranyozta.
Helikopterleszállót is terveztek az új dicsőszentmártoni kórházhoz, amelynek terveit kedden fogadta el a Maros megyei önkormányzat. A képviselő-testület évi utolsó ülésén egy marosvásárhelyi egészségügyi intézmény felépítéséről is döntöttek.
A Maros megyei tanács 16+1 férőhelyes elektromos iskolabuszokat vásárol több település számára – erről döntöttek a megyei önkormányzati képviselők keddi ülésén.
Világszerte egyre jobban érinti a felnőtt lakosságot, de a gyermekeket is a krónikus betegségként emlegetett elhízás, és Romániában sincs ez másként – hangzott el szerdán Marosvásárhelyen a Tartsuk féken az elhízást című szakmai tanácskozáson.
A kampány során felleltározták a megoldásra váró gondokat, problémákat, és a házi feladatok ismeretében kezdik meg a négyéves mandátumukat a Maros megyei parlamenti képviselők és szenátorok – hangzott el kedden Marosvásárhelyen.
A korrupcióellenes ügyészség (DNA) kedden indítványozni fogja Soós Zoltán marosvásárhelyi polgármester és egy üzletember előzetes letartóztatását. Az indítvány tárgyalását 11 órától tartják a Maros megyei törvényszéken.
Nem kihívásnak, inkább trendnek nevezik a gyerekek azt a TikTokon terjedő „játékot”, amelyet Superman-kihívásként emlegetünk. A gond ott kezdődik, hogy hozzáférnek ilyen videókhoz a kis elemisek is, akik még nem ismerik fel a saját korlátaikat.
A Maros megyei rendőrség azonosított négy fiatalt, akik egy autóban kocsikáztak Marosvásárhely utcáin, hárman közülük fekete símaszkot hordtak és ki-kiszóltak az autóból, járókelőket ijesztgetve.
Népszavazást tartanak vasárnap, az államelnök-választás második fordulójával egy időben a Maros megyei Koronkán. A helyieknek arról kell nyilatkozniuk, hogy beengedik-e a családi házak mellé, közé a tömbházakat, vagy sem.
A Tudor lakótelepről vágták ki azt a méretes fenyőfát, amely idén betölti a karácsonyfa szerepét Marosvásárhelyen a virágóránál.
Jégkorongozók, mű- és gyorskorcsolyázók avatják fel pénteken Marosvásárhelyen a várban kialakított műjégpályát.
szóljon hozzá!