Fotó: Haáz Vince
Legalább egy tucatnyi fát kivágtak, és csaknem harmincat teljesen megkopasztottak a városi virágkertészet alkalmazottai a Maros-parton. A virágkertészet igazgatója, Teodoru Moca szerint a vízügyisek és az áramszolgáltató kérésére történtek a metszések, vágások, és a környezetvédelmisek által kijelölt fákat vágták ki. Szakács László, a Rhododendron Egyesület vezetője, a városháza favágó bizottságának a civil tagja ezt részben cáfolta.
2014. december 16., 11:422014. december 16., 11:42
2014. december 16., 11:492014. december 16., 11:49
Az elmúlt hét végén megmetszették a jegenyefákat a Maros-parton, a Sörpatikával szemben. Az arra sétálók, vagy a fákról fényképeket látók egyöntetű véleménye az, hogy inkább csonkításnak, mint szakszerű metszésnek minősül az ott elvégzett munka. „Mintha egy óriási vonalzó mentén vágták volna le a fák ágait, teljesen megkopasztva a koronát. Borzasztóan néz ki” – mondta az arra kerékpározó idős férfi.
A Székelyhon érdeklődésére a virágkertészet igazgatója enyhe felháborodással mondta: „ők nem a meleg szobában ülő, és csak az ablakon kinéző környezetvédelmi szervezetek elvárásait, hanem a lakosság és a gépkocsitulajdonosok biztonságát kell hogy figyelembe vegyék”. Megtudtuk, hogy a vízügyi igazgatóság és az áramszolgáltató kérésére metszették meg és vágták ki a jegenyéket, mert az elmúlt évek során sok panasz érkezett a kiöregedett fák miatt. „Nyáron többször volt áramszünet a környéken, az egyik vihar alkalmával egy ott parkoló gépkocsira is ráestek a jegenyefák elszáradt ágai. Nekünk az a dolgunk, hogy az emberek biztonsága érdekében metsszük, s ha kell, vágjuk ki a fákat. Városszerte több helyen gondjaink voltak a jegenyékkel, főként ott, ahol a lakók nem engedték, hogy megmetsszük, kivágjuk őket. Most a Maros-parton azokat vágtuk ki, amelyeket előzőleg a környezetvédelmisekkel megjelöltünk. Voltak közöttük olyanok, amelyeknek gyökere rothadásnak indult. Az a bizottsági tag reklamáljon, aki saját felelősségére nyilatkozatot ír, hogy ne vágjunk ki egy fát, mert az ép és egészséges, s aki vállalja a felelősséget abban az esetben, ha fáról lehulló ágak szerencsétlenséget okoznak. A víkendtelepi parkolónál is megmetszettük a jegenyéket, most szépek, egészségesek, s nem jelentenek veszélyt sem az emberekre, sem a gépjárművekre” – nyilatkozta Teodoru Moca igazgató.
Részben cáfolja az igazgató állításait a marosvásárhelyi városháza fametszésről, kivágásokról döntő bizottságának egyik civil tagja, Szakács László környezetvédő szakember. Érdeklődésünkre elmondta, hétfőn délelőtt a helyszínen is megnézte, hogyan metszették meg a jegenyefákat. „Igaz, hogy pár éve a vízügyisekkel voltunk a helyszínen, és megjelöltük azokat a fákat, amelyeket ki kellene vágni, mert már legalább harmincévesek. Akkor abban egyeztünk meg, hogy minden második-harmadik régi fát ki lehet vágni, s hagyni, hogy a törzséből új fa sarjadjon, vagy gyökereit is kiszedni, és újat ültetni. A városházi bizottságban is ezt az álláspontot képviseltük. Sajnos, amint láttam, nem a megjelölt fákat vágták ki, hanem az első kilencet teljesen, közöttük olyanokat is, amelyek teljesen egészségesek voltak. Ugyanakkor még hátrább is vágtak ki párat. Ezenkívül a bizottságban arról is egyeztettünk, hogy meg kell metszeni azokat, amelyeknek ágai veszélyesek. Igaz, hogy a jegenyefát nem egyszerű metszeni, de amit itt végeztek, az nagyon drasztikus, egyáltalán nem szakszerű. Lesújtó látványban van részük azoknak, akik most ide látogatnak” – mondta a szakember, hozzátéve, hogy a drasztikus metszés ellenére az ép fák szépen fognak regenerálódni és helyrejönnek. Szakács Lászlótól azt is megtudtuk, hogy idővel az egész sor jegenyét ki kell cserélni, sőt a Marosszentgyörgy területén levőket is, s ez úgy lehetséges, hogy kivágják minden második-harmadik fát, s amikor a helyettük ültetett megnő (a jegenyefa öt év alatt öt métert nő), akkor újabbakat vágnak ki a régiek közül.
Munkaszüneti napon sem pihentek a Maros megyei közlekedésrendészek: közel 300 autóvezetőt igazoltattak, alkohol- és drogteszteket végeztek, de volt, akinek a jogosítványát is bevonták, más szabálysértők pénzbírságot kaptak.
Három autó ütközött össze Segesváron péntek délelőtt a 13-as jelzésű országúton, hárman megsérültek – adja hírül a Maros megyei tűzoltóság.
Az egykor zászlókkal menetelő május elsejei tömeget a rendszerváltás után felváltották a fűbe terített kockás plédek, közös miccsezések, amolyan családias tavaszi ünneppé vált. Aztán ez is kezd kikopni, ma új tartalommal ruházzák fel a munka ünnepét.
Személyazonossági igazolványok kibocsátása miatt hétvégén nyitva tart a marosvásárhelyi lakossági nyilvántartó hivatal – olvasható a marosvásárhelyi polgármesteri hivatal Facebook-oldalán.
Kigyulladt Szászrégenben egy elektromos háztartási készülékeket raktározó csarnok, a hatóságok RO-ALERT figyelmeztetést küldtek a város lakóinak a sűrű füst miatt – tájékoztatott kedden a Maros megyei katasztrófavédelmi felügyelőség.
Noha a mikrofonok és a hangosítópult elárulta, hogy nem csak beszélgetni jöttek ki a térre a néptáncosok és népzenészek, a Maros Művészegyüttesnek így is sikerült két villámcsődülettel meglepnie a járókelőket a tánc világnapján.
Lánccal és lakattal egy vonat elé, a sínekhez kötötte magát egy férfi kedden a marosvásárhelyi vasútállomáson. A 73 éves férfi a tanúk szerint az alacsony nyugdíja miatti elégedetlenségét akarta kifejezni ezzel.
Magára hagyott kutya miatt kapott 12 ezer lejes bírságot egy idős férfi Maros megyében, miután a közösségi médiában nyilvánosságra került a férfi tette.
Környezetbarát módon, tömegközlekedéssel, ráadásul mindenki a saját tempójában fedezheti fel Dél-Erdély szász építészeti világörökségi helyszíneit az UNESCO Busz segítségével, amelyet egy turisztikai vállalkozás indított.
Családi majálist szervez az RMDSZ marosvásárhelyi és Maros megyei szervezete a marosvásárhelyi Víkendtelepen, ahol gazdag programmal várják a gyerekeket, felnőtteket egyaránt.
szóljon hozzá!