Fotó: Boda L. Gergely
Közigazgatási, bírósági és közösségi oldala is van a Maros megyei Csíkfalvát érintő gyógyszertárügynek. Míg előbbiek még tartanak, úgy tűnik, az utóbbi – ami a legfontosabb – megoldódni látszik, így a községközpontban heti öt nap, napi nyolc órában fordulhatnak orvosságért, és Zsuzsa patikust is „visszakapják”.
2016. június 03., 14:102016. június 03., 14:10
A helyszínen próbáltunk utánajárni annak a csíkfalvi ügynek, amelyre olvasóink hívták fel a figyelmünket. Azt tapasztaltuk, hogy a teljes történetet kevesen ismerik, hallomások alapján rakják össze az eset kockáit, holott a településen majdnem minden családot érint, és sokan beszélnek róla.
Csíkfalván 2004-től működött egy gyógyszerforgalmazó pont (nevezzük A-nak), amely tíz évre szóló keretszerződés alapján az önkormányzattól bérelt helyiséget, ugyanabban az épületben, ahol a mai napig üzemel az orvosi rendelő. Tavaly augusztusban a református egyháztól bérelt helyiségben megjelent a településen egy gyógyszertár (nevezzük B-nek). Az érvényes jogszabályok szerint gyógyszerpont csak addig üzemelhet egy településen, ameddig ott nincs gyógyszertár – a kettő közötti különbséget szintén a jogszabály tisztázza, például gyógyszertár csak legalább 50 négyzetméteren működhet. Emiatt a gyógyszerészeti kamara felszólította a gyógyszerpontot, hogy szüntesse be tevékenységét, amire az A cég tulajdonosa nem volt hajlandó. Az ügyben a prefektúra és a megyei tanács illetékesei is feladathoz jutottak, végül a polgármesteri hivatal bezárta a gyógyszerpontot, az ajtót lepecsételte, amely azóta is úgy van, a gyógyszerek és egyéb javak bent maradtak. Az A cég két pert is indított az önkormányzat ellen, eközben a B cég zavartalanul végzi tevékenységét.
A közösségnek két panasza volt, ezeknek aláírásgyűjtéssel próbáltak érvényt szerezni: az egyik, hogy nagyon megkedvelték Zsuzsa patikusnőt, és nem tudtak, nem akartak beletörődni, hogy ő többé nem dolgozik Csíkfalván, a másik pedig, hogy a jelenleg egyedüliként működő B gyógyszertár távol esik az orvosi rendelőtől, míg az A gyógyszerpont közvetlenül mellette volt.
Csíkfalva polgármestere, Balogh István megkeresésünkre megerősítette az áprilisi, 58-as számú Községi Hírlevélben Polgármesteri nyílt levél a lakossághoz címmel közzétett álláspontját. Eszerint az A cég havi 100 lejért, majd miután leválasztottak 9 négyzetmétert mellékhelyiség építése céljával, 80 lejért bérelte a helyiséget. „Ez nevetségesen alacsony összeg, de a helyi tanács azt mondta, hogy a lakosság érdekében tartsuk itt a gyógyszerpontot, és ne kérjünk nagyobb bért” – ismertette az elöljáró.
Miután a Kamara felszólította A-t, hogy zárjon be, megpróbált gyógyszertárrá alakulni, ehhez pedig nagyobb helyiségre volt szüksége, ezért 2015 júniusában kérte a helyi tanácstól a szerződés meghosszabbítását újabb tíz évvel, valamint azt, hogy beépíthesse és bérelhesse a tetőteret, mert így megfelelne a gyógyszertárhoz szükséges 50 négyzetméteres előírásnak. „A tanács úgy döntött, hogy kiadja neki a tetőteret, és meghosszabbítja a szerződést, a prefektúra szerint azonban a döntés nem volt törvényes, mert a köztulajdonban levő ingatlant csak közbeszerzéssel lehet bárkinek is bérbe adni. Ezek után a helyi tanács köteles volt szeptemberben visszavonni a júniusi határozatot. Mi hallgatólagosan azzal is segítettük a gyógyszerpont tulajdonosát, hogy az orvosi rendelőt telekeltettük, hogy így építkezési engedélyt is kapjon a tetőtér beépítésére. Mindezt tettük annak érdekében, hogy megmaradjon a gyógyszerpont és alakuljon gyógyszertárrá, mert nekünk az nem baj, ha két gyógyszertár is működik a községben” – véli a polgármester.
Csakhogy az önkormányzat tulajdonáról lévén szó, más nem kaphat rá építkezési engedélyt, így az A cég sem – ezt már a Maros megyei tanács illetékesei közölték. Újabb kis közjáték, hogy A saját költségén elvégezte a tetőtéri munkálatokat (holott nem rendelkezett engedélyekkel), továbbá jegyzőkönyvben vállalta, hogy a befektetést nem igényli vissza a helyi tanácstól.
„2015 decemberében lejárt a szerződés és új nem született, így a gyógyszerpont törvénytelenül működött tovább. Közel két hónap után, februárban felszólítottuk a tulajdonost, hogy fejezze be a tevékenységét, és adja vissza a helyiséget a polgármesteri hivatalnak, hiszen a köztulajdon szerződés nélküli, törvénytelen használata miatt a számvevőszék minket fog felelősségre vonni. Erre ő nem volt hajlandó, ezért ügyvéd javaslatára úgy döntöttem, hogy az ajtót le kell pecsételni és ezáltal a törvénytelenséget meg kell szüntetni” – fogalmaz Balogh István, akitől megtudtuk, A két pert indított az önkormányzat ellen: az egyikben a tavaly decemberi tanácsi határozatot támadta meg, amellyel visszavonták a tavaly júniusi tanácsi határozatot; ezt a keresetet formai okok miatt elutasította a bíróság, és nem lehet tudni, hogy lesz-e folytatása. A másikban a gyógyszerpont ajtajának lepecsételéséről döntő áprilisi polgármesteri rendeletet fellebbezte meg, ebben az ügyben a következő tárgyalás június 14-én lesz.
Megkerestük Fazakas Csabát is, aki többedmagával aláírásokat gyűjtött. „Nem én kezdeményeztem, én csak csatlakoztam az akcióhoz. A régi patikusnő nagyon rendes volt, segített az embereken. A házi beteggondozónővel és a doktornővel is együttműködött. Ha kellett, összegyűjtötte és házhoz vitte a szükséges gyógyszereket, ez pedig kényelmes volt az időseknek. Emellett az öregek ragaszkodóak, Zsuzsa pedig évek óta itt dolgozott, megbíztak benne. Ezért gyűjtöttük az aláírásokat, hogy nyissák újra a régi gyógyszerpontot, amely közvetlenül az orvosi rendelő mellett van, a mostani gyógyszertár pedig távolabb esik” – ismertette Fazakas, aki 2000–2012 között tanácsos, a 2008–2012-es mandátumban pedig Csíkfalva alpolgármestere volt.
A törvény szerint a gyógyszerpontok saját belátásuk szerint határozhatják meg nyitva tartásukat, eszerint az A cég heti háromszor (hétfőn, szerdán és pénteken) napi 3–4 órát üzemelt, a gyógyszertárnak viszont minden munkanapon 8 órában fogadnia kell az ügyfeleket. Az A gyógyszerpont ajtaja ottjártunkkor is zárva volt, rajta a következő felirat: „Tisztelt betegek. Adminisztratív okok miatt nem tudjuk ellátni a ránk bízott feladatokat, és sajnos zárva vagyunk, addig a pillanatig, amíg érdemleges határozat születik”, aláírja Liana Emilia Cioban főgyógyszerész, akit próbáltunk elérni, de nem sikerült. Amennyiben közölni óhajtja álláspontját, tájékoztatjuk olvasóinkat.
Az új, B gyógyszertárban is jártunk. Megtudtuk, információhiány miatt eleinte valóban előfordult, hogy bizonyos gyógyszer nem volt készleten, és ugyanazt a hatóanyagot tartalmazó, de más terméket pedig nem fogadtak el a páciensek. „Egy-két hónap kellett, amíg rájöttünk, hogy milyen gyógyszereket szednek a községbeliek. Egyeztettünk a doktornővel, listát kaptunk tőle, és beszereztük az összes terméket. Emellett a speciális igényeket is ki tudjuk elégíteni, hiszen Vásárhelyen készítünk preparátumokat és kihozzuk” – tudtuk meg a gyógyszertár tulajdonosától, Mészáros Andreától.
A közösség szempontjából az ügy kulcsfigurájának számító Zsuzsa patikusnő elmondta, nagyon hálás a közösségnek, hogy befogadták és megbíznak benne, nagyon megszerette őket és szeretne továbbra is Csíkfalván dolgozni. „A patika több mint tíz éve működött, én pedig 2009-ben kerültem Csíkfalvára. Amikor ez az ügy kirobbant, sokan biztattak, támogattak. A falubeliek a mai napig felhívnak telefonon, tanácsot kérnek gyógyszerügyben, nagyon megbíznak bennem, és szerintem egy közösségben ez a legfontosabb. Nagyon szívesen visszamennék, mert jól éreztem magam a csíkfalviakkal. Szeretném továbbra is lelkiismeretesen végezni a munkámat, remélem, kapok erre lehetőséget” – mondta Zsuzsa. Hozzátette, voltak tárgyalások az új gyógyszertár tulajdonosával, de egyelőre még nem írt alá szerződést, ezt pedig Mészáros Andrea is megerősítette.
Az ügynek tehát még messze a vége a bírósági perek miatt. Az biztos, hogy a régi, A gyógyszerpont zárva van, az új, B gyógyszertár működik, és nagy esély mutatkozik arra, hogy Zsuzsa patikusnő ismét Csíkfalván dolgozzon.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
Miután idén márciusban 39 alkalmazottól vált meg a Marosludas Polgármesteri Hivatala, csütörtökön bejelentették, hogy elmaradnak a városnapok.
Éjszaka is több százan keresték azt a 37 éves férfit, akit egy mezőméhesi nő halálával és gyújtogatással gyanúsítanak.
Súlyos baleset történt Maros megyében, Kisszentlőrincnél csütörtök délelőtt, egy személy életét már nem sikerült megmenteni.
Július végére kellett volna elkészüljön az új börtön Marosvásárhely mellett, Marosszentkirályon, de az anyagiak hiánya miatt akadozik a beruházás. Közben a cellák túlzsúfoltak, az alkalmazottak kevesen vannak.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
szóljon hozzá!