Fotó: Veres Nándor
Több ezer ember vett részt a Székely Szabadság Napja néven meghirdetett autonómiatüntetésen, a marosvásárhelyi Postaréten. Portálunk percről percre tudósított az eseményről.
2013. március 10., 16:442013. március 10., 16:44
2013. március 11., 11:352013. március 11., 11:35
20.00: Az előkelőségek és a nagyszámú vendégsereg a Kultúrpalota nagytermében gyülekezik, ahol nemsokára megkezdődik az SZNT Gábor Áron-díjátadási ünnepsége. Közben a tömeg az Autonómiát, Autonómiát!; Vesszen Trianon!; Itthon vagyunk! rigmusok skandálásával elindult hazafelé.
19.50: A prefektúra jogi osztályáról érkezett egy fiatalember, a szervezők a petíció mellett egy székely zászlót is át akartak adni neki. A prefektúra alkalmazottja csupán a petíciót vette át, a székely zászlóra nem tartott igényt.
19.30: Lassan megérkezett a tömeg a prefektúra elé, bár sok olyan híresztelést lehetett hallani, hogy az Új Jobboldal mindent megtesz, hogy megzavarja a tüntetőket. A tömeg ennek ellenére bármiféle zavar nélkül végigvonult a városon.
18.43: Autonómiát! Autonómiát! – hangzik sok ezer embertől, majd elindul a tömeg a prefektúra elé.
18.38: A magyar himnusz, majd a székely himnusz eléneklésével zárul az esemény. A tömeg együtt énekel.
18.32: A székely vértanúk előtt koszorúkat helyeznek el.
18.22: Izsák Balázs felolvasta a nagygyűlés petícióját – egy beadványt a román kormánynak, amely a székelyek követeléseit tartalmazta: Székelyföld területi autonómiája, amely nem sérti a román állam törvényeit, sem pedig a székelyföldi románok érdekeit, a székely jelképek üldözésének befejezését, teljes és tényleges szabadságot követelnek minden lakosnak. A tömeg egy emberként fogadta el, hogy a petíciót Románia kormánya elé terjessze az SZNT.
18.15: Sánta Imre beszél az Erdélyi Magyar Néppárt képviseletében.
„Mi, akik ma a Székely Szabadság napján összegyűltünk, kettős céllal vagyunk itt: egyrészt méltóképpen akarunk fejet hajtani azokért, akik 1854-ben életükkel fizettek a székely szabadságért, másodszor egy akarattal valljuk, hogy szükségünk van arra, hogy saját magunk rendelkezzünk önnön sorunk fölött. Szabadságot a székelységnek! Autonómiát a Székelyföldnek!” – hangzott Sánta Imrétől.
„A hit, az akarat, a kitartás fegyverével kell harcba szállni a célunkért” – tette hozzá Sánta. A mindenható Isten segítségét kérte mindehhez, majd a tömeg együtt imádkozta a Miatyánkot.
18.12: Biró Zsolt, a Magyar Polgári Párt elnöke elmondta, nincs valós önrendelkezés, nincs autonómia, ezért folytatni kell a szabadságharcot. „Itt vannak az RMDSZ politikusai közül jó néhányan. Köszönjük a kiállásukat. Köszönöm az anyaországi szolidaritást!” – fogalmazott. Hozzátette, árulás volt a veszte a székely vértanúknak, sajnos árulók ma is élnek közöttünk: Bukarestben. „Azt üzenték, nem idején való tüntetni, miközben a parlamenti képviseletünk súlytalan. Referendumot sem szervezhetünk. Jó lenne, ha megtudhatnánk, milyen eszközökkel érhetjük el az autonómiát. Lobogjanak a székely zászlók, hadd lássa ország-világ” – mondta Biró, hozzátéve, ki kell taszítani az árulókat. „Amikor Székelyföldet széthordják, nincs helye a halvérűségnek. Következetesség szükséges, és az elvek melletti kiállás. Városainkért, falvainkért, életben maradásért kell küzdenünk. Nyolc székely szék, egy közigazgatási egység. Nyolc egyenlő eggyel, ez az egységes Székelyföld, ennek megteremtése a célunk!”
17.52: „Az autonómia létfeltétele nemzeti közösségünk életének. Olyan, mint a természet számára a víz, a levegő, a napfény” – mondta Tőkés. Köszönetet mondott azoknak az RMDSZ-szervezeteknek, akik vették a bátorságot, és eljöttek Marosvásárhelyre. „Minden pártérdeket felülmúl a nemzeti érdek. A Székely Nemzeti Tanács és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanácsot követően megalakul a Partiumi Autonómiatanács, ezzel szélesítve ki az autonómia intézményes kereteit” – fogalmazott Tőkés.
„Legyen ez az év igazából az autonómia esztendeje!” – mondta az EP-képviselő, majd énekelni kezdte a Kossuth-indulót: Éljen a magyar szabadság, éljen a haza! A tömeg vele énekelt.
Tőkés felidézte a fekete márciust, azt mondta, el akarjuk törölni ennek az emlékét.
„Számítunk a románok szolidaritására. Ti sem akarhatjátok, hogy Dobrudzsát vagy a Bánságot feldarabolják!” – szólt a románokhoz Tőkés immár román nyelven.
17.46: Tőkés László EP-képviselő lép a mikrofonhoz.
„Most érkezett telefonon a hír, hogy Brüsszelben a magyar tüntetőkhöz csatlakoztak a flamandok, együtt vonultak ki a román nagykövetség elé” – mondta a friss hírt Tőkés László.
„Kölcsey Ferenc szülőföldjéről érkeztem, a székelyek mellett ne feledkezzünk meg a partiumiakról és a közép-erélyiekről. Az ő szabadságukért is harcolunk. Meg kell szüntetnünk Trianon következményeit, a trianoni sebek gyógyulására van szükség!” – hangoztatta az EP-képviselő.
17.41: „Az autonómiáért békességgel tüntetni elemi jogunk. Békességgel, félelem nélkül, itt Marosvásárhelyen, a székelyek örök fővárosában” – mondta Izsák. Kitért arra, hogy nem lehet az, hogy Románia ésszerű területi felosztását a magyarok iránti félelem miatt nem merik megvalósítani. „Egyedül a teremtő Istent féljük, de másnak nincs oka félni tőlünk. Székelyföld autonómiája nem más, mint a székely nép törvények által szavatolt szabadsága. Nem azt kell keresnünk, mi a legtöbb, amit megengednek nekünk” – fogalmazott Izsák Balázs. Hozzátette, a régiós felosztásról szerinte csakis az adott területeken élők megkérdezésével lehet dönteni, népszavazással. „Mi azt akarjuk, hogy a nyolc székely székből álló Székelyföld önálló közigazgatási egység legyen. Ha mi magunk állunk elő ettől eltérő elképzeléssel, akkor az önfeladást választottuk” – mondta Izsák. Megjegyezte, vannak, akik azt mondják, hallgatni kell – a tömeg félbeszakította, és kiabálta: Nem! Nem! Soha!
17.32: Óriási üdvrivalgással fogadta a többezres tömeg Izsák Balázst, a Székely Nemzeti Tanács elnökét: Autonómiát, autonómiát!
„Óvatos becsléssel mondtam, hogy tízezren leszünk. Tárgyilagos becslések szerint azonban közel harmincezren vagyunk” – mondta Izsák.
17.30: A szlovákiai Magyar Közösség Pártja elnökének, Berényi Józsefnek a levelét olvassák fel. „Régóta tudjuk, hogy a Kárpát-medencei magyarok sorsa azonos. Mi már elszenvedtük a régiósítás folyamatát, azóta száztízezerrel vagyunk kevesebben, mint 1990-ben. A félmilliós közösségünkre nézve ez drámai. A különböző autonómiaformák léte nélkül Szlovákiában a magyarság létének vége. Szolidaritást vállalunk a marosvásárhelyi tüntetőkkel, hiszen a problémánk közös.”
17.27: A Baszk Nemzeti Párt elnöke, Euzko Alderdi levelében írta, Székelyföld példa arra, hogy a nemzeti méltóság képes ellenállni a beolvadásnak. Reményét fejezte ki az iránt, hogy az autonómiatüntetés meghozza a gyümölcsét.
17.22: Dél-Tirol kormányzójának, Luis Durnwaldernek az üdvözlőlevelét olvassák fel.
„A kisebbségeknek türelemre van szükségük” – hangzik a kormányzó gondolata. „Évtizedekbe telt a kisebbségvédelmet megalapozni, hogy az senkinek se legyen kárára. A kisebbségvédelem számtalan fázisán mentünk keresztül. Olaszország kisebbségét volt, amikor a megsemmisülés vagy az asszimiláció fenyegette” – hangzott a levélből. A sikeres kisebbségvédelem olyan kell legyen, amely mindenkit magába foglal.
17.15 Az első felszólaló, Mark Gafarotti Katalóniából érkezett Székelyföldre, hogy támogatásáról biztosítsa a székelységet, angol nyelven. Gondolatait Dabis Attila az SZNT külöügyi szolgálatának részéről tolmácsolta. „Ezt a mozgalmat Katalónia jól ismeri, és még nem felejtette el. Egy olyan nemzet tagjaként, akinek nyelvét, kultúráját évszázaodokon kereszütl üldözték, rendkívül közel érzem magam a székely néphez” – mondta. Hozzátette, biztos abban, hogy remek jövő áll a székelyek előtt, akiknek sosem szabad szégyellniük kultúrájukat. „Autonómiát Székelyföldnek, Isten óvja a székely népet” – mondta magyar nyelven.
17.10: A Székely vértanúk kivégzésének 159. évfordulójára gyűltek össze az emberek a Székely Szabadság Napján – hangzik a bemondótól.
17.07: Himnusz szavalásával kezdődik az esemény
17.01: Taps és felhangzik a zene... Úgy tűnik, kezdünk.
17.00: Az esemény még nem kezdődött el, de egyre több az ember, már csak nagyon lassan lehet haladni a tüntető tömegben. Azt halljuk, ötezren vagyunk már. Talán az időjárás is a tüntetés mellé áll, jelenleg ugyanis nem esik.
16.50: A Marosvásárhelyi Orvosi és Gyógyszerészeti Egyetem előtt sorban állnak a buszok, amelyekkel a tüntetésre érkeztek a részvevők. A régi szerpentin tetejéről elindult a tömeg. Hosszú sorban érkeznek a Székely Vértanúk emlékművéhez. Zászlókkal, település-névtáblákkal. Közben 1848–49-es, forradalmi indulókat énekelnek, Kossuth Lajos üzenete hangzik...
16.30: Hivatalosan 17 órakor kezdődik Marosvásárhelyen az autonómiatüntetés, de a kezdés előtt fél órával már néhány száz ember gyülekezik a Székely Vértanúk emlékművénél. Székely zászlók, magyar zászlók a kézben, valamint esernyők. A tüntetést ugyanis úgy látszik, zuhogó eső kíséri.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!