Fotó: Boda L. Gergely
Még nem oldódott meg az a teremhasználati vita, amely a marosvásárhelyi Unirea Főgimnázium és a Római Katolikus Teológiai Gimnázium között robbant ki néhány héttel ezelőtt. Az Unirea illetékesei ugyanis úgy mondtak le néhány magyar tannyelvű osztályról, hogy eközben az általuk elfoglalt tantermek használati jogát vitatják. Ők persze másképp látják a dolgok állását.
Lemondott néhány magyar osztályáról az Unirea Főgimnázium, ezeket – legalábbis az egyházi oktatási intézmény értelmezésében – a tantermekkel együtt átvette a szintén az épületben működő Római Katolikus Teológiai Gimnázium. Közben az Unirea – a gyereklétszám csökkenésétől tarva – román tannyelvű osztályokat indított a magyar osztályok helyett, amelyeket nincs hová elhelyezzen. A két intézmény közötti félreértés mára politikai színezetet kapott, sőt a minisztériumnál fel is jelentették a katolikus tanintézetet.
A feljelentésben az egyházi iskola létjogosultságát is megkérdőjelezik. Ennek nyomán a szaktárca ellenőrző bizottságot küldött az iskolába, amely csaknem két hete vizsgálódik, de még nem született döntés az ügyben – tudtuk meg Tamási Zsolttól, a Római Katolikus Teológiai Gimnázium igazgatójától.
„Nem tartok a vizsgálódástól, hiszen formailag és a határidők szempontjából is minden rendben van a tanintézmény létrejöttét alátámasztó iratokkal. Törvényesen volt létrehozva, elég furcsának tartanám, ha egy tanév után jönnének rá, hogy törvénytelenül jöttünk létre, és emiatt bezáratnák az iskolát” – fogalmazott az igazgató. Érdeklődésünkre azt is elmondta, hogy eddig minden rendben volt a két iskola között, jó volt az együttműködés, de az ügy kirobbanása óta szinte csak levélben kommunikál a két tanintézmény vezetősége. Az igazgató megerősítette: ragaszkodnak az álláspontjukhoz, főleg, hogy egy szerződést is aláírtak, illetve a városi tanács sem mondta, hogy nem járul hozzá.
Az újraalapítás története
Az Unirea Főgimnázium által használt, a kommunizmus idején államosított épületegyüttest 2004-ben szolgáltatták vissza a római katolikus egyháznak. Marosvásárhelyen ugyanabban az évben a magyar tannyelvű Bolyai Farkas Gimnázium termeiben indult be a katolikus oktatás. Az intézmény a 2015–2016-os tanév elejétől költözhetett be az egyházi épületbe, miután az önkormányzat 2015 januárjában egy önálló római katolikus gimnázium megalapításáról hozott tanácsi határozatot. Az egyház azzal a feltétellel adta bérbe épületeit a városnak, hogy azokban jogilag önálló felekezeti iskolát is működtet. Az egyháznak egyébként 2009-ben lejárt az a törvényi kötelezettsége, hogy a visszaszolgáltatott épületben helyet adjon az ott működő állami iskolának.
Megkerestük az Unirea Főgimnázium igazgatóját, Andreea Năzneant is. „Inkább félreértésről beszélhetünk, nem konfliktusról” – fogalmazott az iskolavezető, aki szerint Tamási Zsolt túllépte a hatáskörét azzal, hogy másként értelmezi azt a konvenciót, amelyet közösen írtak alá. Szerinte ha mindenki betartaná az ebben foglaltakat, akkor nem lennének teremgondok. A 2014-ben húsz évre aláírt új bérleti szerződés mellett az egyház egy 2019-ig szóló felhasználási szerződést is kötött a várossal, amelyben éves bontásban szabályozzák, hogyan osztják el a tantermeket az Unirea és a katolikus iskola között.
Illés Ildikó, Maros megye helyettes főtanfelügyelője úgy véli, túlmediatizált politikai konfliktusról beszélhetünk. Szerinte kívülállók borzolják a kedélyeket, akik saját politikai érdekeiket próbálják érvényesíteni. „Nem szabad hagyni, hogy tönkretegyék a harmóniát, hiszen eddig jó kapcsolat volt a két iskola tanárjai, diákjai között. Hagyni kellene, hogy ők maguk oldják meg teremgondjaikat, nem kellene politikai manipulációt folytatni” – mondta el lapunknak Illés, aki meg van győződve arról, hogy a józan ész dönt majd, és iskolakezdésig megoldódnak a félreértések.
Megkerestük Borbély László parlamenti képviselőt is, aki ebben az iskolában végezte el az általánost, s a Római Katolikus Státus kuratóriumának tagjaként lépett fel az ügyben. A politikus szerint az ügy egy mesterségesen keltett álvita. „Voltak aláírt szerződések, az lett volna a normális, ha az iskolán belül leülnek és megtárgyalják az ügyet, nem pedig hisztérikus megnyilvánulásokkal próbálják megoldani, mint ahogyan azt a román szülők tették” – mondta el a Vásárhelyi Hírlap megkeresésére a képviselő. Szerinte van „egy szenátor”, aki „folyton mindenkit feljelentget”, ez történt most is. „Remélem, hogy lecsillapodtak már a kedélyek, leülnek a polgármesteri hivatal, valamint az iskolák képviselői, és megoldódik a helyzet” – summázott Borbély László.
A képviselő – bár nevét nem mondta ki – alighanem Marius Pașcanra, a Nemzeti Liberális Párt Maros megyei szenátorára célzott, aki a napokban tartott egyik sajtótájékoztatóján szót ejtett az Unirea által használt, a katolikus egyház tulajdonába került épület ügyéről is. A szenátor, mint beszámoltunk róla, akkor egy radikális megoldást javasolt: szerinte az állami iskolának ki kellene költöznie az egyház épületéből. A szenátor ugyanekkor megkérdőjelezte a katolikus iskola megalapításának törvényességét is.
A botrány kronológiája
Hogy nincs minden rendben a két iskola közötti kommunikációban, a nyilvánosság számára először július elején derülhetett ki, amikor az Unirea Főgimnázium vezetősége sajtótájékoztatott hívott össze, azzal vádolva a katolikus iskolát, hogy az előzetes egyezményben foglaltakon túl, önkényesen két osztályterem kiürítését várják el a főgimnáziumtól. Andreea Naznean igazgató szerint azok között, akik szóban a B épületszárny teljes kiürítésére szólították fel az Unireát, Borbély László képviselő is ott volt. Claudiu Maior, marosvásárhely polgármesterének főtanácsadója július 5-én látogatást tett az intézményben, s arról biztosította az összegyűlt szülőket, hogy nem ürítik ki az osztályokat. „Ha Borbély még idejön és fenyegetőzik, tegyenek bűnügyi feljelentést” – biztatta a Zi de zi című napilap szerint Maior a szülőket. Július 11-én Lucian Moga prefektus kezdeményezésére leültek tárgyalni a felek. Ennek végén a kormánybiztos azt nyilatkozta, hogy a felek egyetértettek abban, hogy betartják az egyezményt, s a két osztálytermet nem kell kiürítse a B szárnyban az Unirea. A nézeteltérés okát a prefektus részben abban látta, hogy a korábbi tárgyalásokon nem vett részt az egyik fél, vagyis a katolikus egyház képviselője.
A történet azonban itt nem ért véget, ugyanis egyre-másra jelentek meg a néha harcias, az Unirea intézményét megvédő román, többnyire a PNL berkeiből érkező nyilatkozatok. Egy újságcikkben (zidezi.ro, július 25.) Andreea Naznean igazgató és Maria Motorga aligazgató nem kevesebbel vádolta a Római Katolikus Státust és a tanfelügyelőséget, hogy hosszú távú céljuk az Unirea Főgimnázium felszámolása. A marosvásárhelyi városháza szakosztályának az iskolák ügyeivel foglalkozó aligazgatója ugyancsak a Zi de ziben ugyanaznap pontosító jellegű interjúval jelentkezett, amelyben leszögezte: húsz évig még biztosan a Mihai Viteazul utcai ingatlanban fog működni az Unirea, a katolikus iskola pedig, ha akar, száz osztályt is indíthat, de nem abban az épületben. Augusztus 9-én Borbély László is interjút adott a Zi de zinek az ügyben, ahol cáfolta, hogy a katolikus iskola „ki akarta volna dobni a román iskolásokat a kis épületből”. Mivel abban az épületben (ti. a B szárnyban – szerk. megj.) eleve az Unireához tartozó magyar osztályok működtek, amelyeket átvett a katolikus iskola.
Az interjú másnapján a replika jogán méretes, az interjúnál nagyságrendekkel hosszabb állásfoglalást jelentett meg a román lap internetes oldalán Maria Motorga, az Unirea aligazgatója. Ebben a már ismert vádak felsorolásán túl a magyar osztályok átvételét az iskola „önkényes és törvénytelen felosztásának” nevezi, s leszögezi: az Unireának nem kötelessége az átvett magyar osztályok számára termet biztosítani, ez a kötelezettség a teológiai gimnáziumra hárul.
Borzalmas részletek derültek ki a Mezőméhesen történt gyilkosság ügyében: a rendőrség által körözött Emil Gânj nemcsak egy korábbi gyilkosságért ült már, hanem 2008-ban egy kiskorúval elkövetett szexuális bűncselekmény miatt is elítélték.
Ezer autó parkol egy átlagos nyári hétvégén a marosvásárhelyi Somostetőn, néha egymás hegyén-hátán. Eddig ingyenes volt az állomásozás, most egy részen fizetni kell. Autóbuszjárat is van, de nem mindenki elégedett a programmal.
Tűz ütött ki Marossárpatakon kedden délután, de a tűzoltók gyors beavatkozása megelőzte a nagyobb bajt.
Ötven szabad ég alatt tárolt takarmánybála lángol a Beszterce-Naszód megyei Nagynyulason, de fennáll a veszélye, hogy továbbterjednek a lángok, ezért mentek át segédkezni a Maros megyei tűzoltók.
Száraz növényzet és haszonnövények kaptak lángra hétfőn délután több Maros megyei településen – közölte a Maros megyei katasztrófavédelem.
A tavalyihoz képest nagyobb helyszínnel, sokkal több zenei programmal és előadással, illetve a világ harmadik legjobb DJ-párosával készült idén a VIBE fesztivál, amelyre a négy nap alatt 106 ezren látogattak ki – derül ki a záró közleményükből.
Tűz ütött ki egy melléképületben Mezőbanyicán hétfőn hajnalban, a lángok a közeli lakóház tetejére is átterjedtek.
Magyarországi és helyi hivatalosságok is elkísérték utolsó útjára Marosvásárhelyen Kincses Előd jogászt, közírót. A család kérésére a temetés, amelyen részt vett Magyarország miniszterelnöke, Orbán Viktor is, nem volt sajtónyilvános.
Szászrégenben idén nem szervezik meg a városnapokat, inkább a fejlesztések befejezésére fordítják a pénzt.
Kilencedik alkalommal szervez családi napot az Erdélyi Református Nőszövetség a Maros megyei Bonyhán, a Bethlen-kastély parkjában július 5-én, szombaton.
szóljon hozzá!