
A nagy matematikus születésének 250. évfordulójára emlékeznek
Bolyai Farkas születésének 250. évfordulója alkalmából emlékünnepség-sorozatot szervez a marosvásárhelyi Bolyai Farkas Elméleti Líceum február 9–12. között.
2025. február 07., 11:452025. február 07., 11:45
Az emlékünnepség-sorozat vasárnap, február 9-én kezdődik egy kirándulással a Bolyai Farkas életében fontos szerepet játszott települések nyomán: Marosvásárhely, Domáld, Bólya, Nagyenyed és Marosvásárhely útvonalon.
A hivatalos megnyitó hétfőn, február 10-én lesz az iskolában, de előtte 9 órától megkoszorúzzák a Bolyaiak sírját a református temetőben. 12 órától
majd 13 órától a tudós mindennapjairól és tárgyi emlékeiről mesél Lázok Klára, a Teleki–Bolyai Könyvtár vezetője. Bemutatják Miholcsa Gyula Bolyai Farkas című filmjét is az iskola diákjainak, 17 órától pedig ugyanezt a nagyközönség is láthatja. A film előtt Oláh-Gál Róbert matematikus, Bolyai-kutató beszélget Miholcsa Gyula filmrendezővel.
Február 11-én, kedden emlékkonferencia kezdődik egy vezetett látogatással a Bolyai Múzeumban, ahol a résztvevők a Bolyaiak tárgyi hagyatékait tekinthetik meg. A konferencia előadásai 13 órától kezdődnek a Bolyai Farkas Elméleti Líceum dísztermében.
Az emlékünnepség-sorozatban partnerszervezők a Sapientia Erdélyi Magyar Tudományegyetem, a Teleki Téka, az Edunium Egyesület, a Bolyai Collegium Alapítvány és a Bolyai János Tehetséggondozó Egyesület. Részletesebb programról az esemény Facebook-oldalán tájékozódhatnak.
Közel négyszer a törvényes határ feletti alkoholszinttel vezette személygépkocsiját egy nyárádtői férfi péntek reggel Kerelőszentpálon, de nem sokáig, mert a rendőrök lekapcsolták a sofőrt.
Több akciót is végrehajtott a Maros Megyei Rendőr-főkapitányság pénteken reggel a megyében, ezúttal a Nyárád mentére összpontosítottak.
Közösségi szurkolásra hívják a futballrajongókat Marosvásárhelyen: a labdarúgó-világbajnokság bronzmérkőzését és döntőjét óriás LED-kivetítőn közvetítik a Víkendtelepen.
Őrizetbe vettek egy 62 éves Hargita megyei férfit, akit felfüggesztett jogosítvánnyal és pszichoaktív szer hatása alatti vezetésen értek tetten Maros megyében.
Megbízható és olcsó utcai szemétszolgáltatást szeretne Kovács Mihály Levente marosvásárhelyi alpolgármester, így az RMDSZ-frakcióval kezdeményezte, hogy a város hozzon létre egy saját szolgáltatót. Soós Zoltán polgármesterrel most nem egyeztettek.
Két 18 éves fiatalt állítottak elő a marosvásárhelyi rendőrök, miután a gyanú szerint késsel megsebesítettek két férfit. A feltételezett elkövetőket röviddel az eset után egy taxiban találták meg.
A napokban zajlik a roma tanulók, valamint a sajátos nevelési igényű diákok számára fenntartott helyekre történő középiskolai jelentkezés is. Mekkora az igény ezekre a helyekre, és bírják-e a tanulási tempót az adott iskolában a diákok, miután bejutottak?
Kigyulladt egy kisteherautó szerda délután a Maros megyei Dedrádon. A jármű három utasából ketten orvosi ellátásra szorultak.
Kevésbé vannak kitéve az üzemanyagár-ingadozásnak, ezért viszonylag alacsony áron tudják tartani a repülőjegyárakat – mondta Ian Malin, a Wizz Air gazdasági vezetője, aki kedden Marosvásárhelyen az egynapos kedvezményekről is beszélt.
Azonosította a marosvásárhelyi vasútállomáson történt tűzeset gyanúsítottját a rendőrség. A 40 éves helybéli férfit hétfőn 24 órára őrizetbe vették.
szóljon hozzá!