Fotó: Gligor Róbert László
A vidéki iskolák vezetői igyekeznek meggyőzni a szülőket, hogy gyerekeiket ne a közeli városokba írassák, hanem a lakhelyük szerinti tanintézetekbe. Nincs ez másként Maros megyében sem.
2016. március 14., 11:472016. március 14., 11:47
Makfalván és Hármasfaluban minden feltétel adott, hogy a gyerekek szülőfalujukban tanulhassanak. Sok szülő fel sem méri, hogy miképpen érzi majd magát a gyereke egy másik közösségben. Egy makfalvit új osztálytársai sosem fognak sem erdőszentgyörgyiként, sem szovátaiként elfogadni, ha a kisvárosba megy iskolába, ugyanakkor a makfalvi társai is lassan elfordulnak tőle – véli Albert Csilla, a makfalvi Wesselényi Miklós Általános Iskola igazgatója. Szerinte a gyerekek otthoni környezetben tudnak kibontakozni és fejlődni, ahol kellően figyelnek rájuk a pedagógusok. A gyermek visszajelzést kap eredményeiről és hibáiról, nem pedig huszonkilencediknek kerül be egy huszonnyolc fős kisvárosi osztályba, ahol a pedagógusok nem tudnak mindenkivel kellőképpen foglalkozni.
„Minden szülőnek joga van azt az iskolát választani amiről úgy gondolja, hogy gyereke számára a legmegfelelőbb, de mi igyekszünk, hogy a legtöbbet nyújtsuk a gyerekeknek. Itt is vannak olyanok a feltételek, mint például Erdőszentgyörgyön, de Szolokmában és Székelyabodban is vannak olyanok, mint Marosvásárhelyen” – fogalmazott az intézményvezető, hozzátéve, hogy még nem jelentős azok száma, akiket szüleik más településen levő iskolába íratnak a községből. Albert Csilla úgy véli: nem tesz jót a gyereknek, ha szüleik más iskolába viszik. Makfalván 17 gyereket írtak már be az előkészítő osztályba, Hármasfaluban 11 a beírtak száma és öt gyerekre vár a pszichológus, de a másik két településen is folynak az iratkozások.
Vámosgálfalva községből a szomszédos Dicsőszentmárton „szippant el” gyerekeket, bár volt olyan eset, hogy nemsokára a gyereket vissza is hozták szülőfalujába – tudtuk meg Pataki Józseftől, a Fogarasi Sámuel Általános Iskola igazgatójától. Gálfalván tizenöt gyerekre számítanak a magyar tagozat előkészítő osztályába (több mint felét már bejelentették a szülők), míg a román tagozatra négyből három gyereket jegyeztek már be. Szőkefalván hat magyar gyereket várnak előkészítőbe, három pedig Dicsőszentmártonban tanul majd. Van tehát lemorzsolódás, de még nem veszélyes – teszi hozzá az igazgató, aki szerint iskolájuk jó feltételeket biztosít: sporttermet, műfüves pályát, felszerelt szaktermeket, dokumentációs és információs központot, felkészült pedagógusokat és a gyerekek szállítására iskolabuszt is. Mindemellett az oktatás délelőtt folyik a dicsői iskolákkal szemben, ahol a felső tagozatosak délután tanulnak, ami nem a legelőnyösebb a diákoknak.
Csíkfalva is mindent megtesz azért, hogy a községbeli gyerekeket ne Nyárádszeredába írassák a szülők óvodába és iskolába. Balogh Tünde igazgatónő szerint többek között azért ajánlott, hogy gyerekeinket falusi intézménybe írassuk, mert falvakon „még értéke van az emberségnek, becsületnek, kitartó pontos munkának, illedelmességnek”, továbbá az iskolák udvarai tágasak, élő környezetben, természetközelben vannak a gyerekek. És hogy miért épp a csíkfalvi általános iskolát válasszák a községbeliek vagy akár épp más községek lakói? Az igazgató szerint itt lelkes, lendületes, céltudatos, nyitott, befogadó pedagógusközösség dolgozik, amely figyelembe veszi a gyerekek értékeit és érdekeit. Az intézmény didaktikai eszközökkel, központi fűtéssel, mosdókkal korszerűen fel van szerelve, van sporterem, műfüves kis pálya, iskolabusz. A kerettantervbe foglalt tantárgyak, ismeretek átadása mellett lehetőséget biztosítanak a tehetségek, képességek kibontakozásának. Iskolai rendezvényeiken nagy hangsúlyt fektetnek az erdélyi magyar hagyományok ápolására. Az iskolában színjátszó- és néptánccsoport, iskolazenekar, furulyacsoport, focicsapat működik, kézműves, nyelvi és logopédiai foglalkozásokat tartanak, modern könyvtár, suliújság van, nemzetközi kapcsolatokat ápolnak. Tekintettel vannak az elfoglalt, munkába járó szülőkre, ezért délutáni oktatás és napközi is működik itt.
Újabb bikaborjú született a Marosvásárhelyi Állatkertben az őshonos és rendkívül ritka mokány szarvasmarha fajtából.
Új református templomot szenteltek Nyárádszentbenedeken. A magyar kormány támogatásával épült templomot Kolumbán Vilmos József erdélyi református püspök szentelte fel vasárnap ünnepi istentisztelet keretében.
Gázrobbanás történt Marosludason vasárnap dél körül, nagy erőkkel szálltak ki a tűzoltók.
Kiszálltak vasárnap a rendőrök a mezőméhesi gyújtogatás és gyilkosság elkövetésével gyanúsított Emil Gânj fiú- és lánytestvérének lakásához.
A hatóságok közölték, a Mezőméhesen történt gyilkosság elkövetésével gyanúsított férfi közeli hozzátartozói együttműködésbe kezdtek a rendőrséggel, így újabb releváns információkhoz jutottak, amelyek elősegíthetik a gyanúsított elfogását.
Egy férfit fogtak el és kísértek kihallgatásra a Maros megyei rendőrök szombaton délután, aki a hétfőn történt mezőméhesi gyilkossággal kapcsolatban segíthet nyomravezetni a hatóságokat.
Ujfalvi-Veres Dorothea az egyetlen magyar diák Maros megyében, aki idén tízest szerzett a román érettségin. Sikerének titka gyerekkoráig nyúlik vissza: a szülői példa, a nyitottság és a hétköznapi nyelvhasználat szinte pótolhatatlan.
Marosvásárhelyre látogatott Alexandru-Florin Rogobete egészségügyi miniszter, aki megtekintette két új egészségügyi létesítmény építkezését, és kórházi ebédet fogyasztott, „példaértékűnek” nevezve a menüt.
Előzetes megfigyelést követően a rendőrök tetten értek két fiatalt, akik kiemelten veszélyes kábítószernek minősülő metamfetamint (köznyelven kristály) akartak eladni Marosvásárhelyen.
Kulturális programokkal várják a vendégeket és a helybélieket minden hétvégén Szovátán.
szóljon hozzá!