A kályhától az automatáig – vidéken is vannak női vállalkozók

•  Fotó: Gligor Róbert László

Fotó: Gligor Róbert László

Bár több civil szervezet próbálkozott képezni és átképezni a nőket, a Kis-Küküllő mentén mégsem „tapodják le egymást” a vállakozó kedvű hölgyek. Körképünk viszont azt igazolja: vannak vállakozó nők vidéken is.

Gligor Róbert László

2013. március 11., 17:442013. március 11., 17:44

2013. március 11., 18:092013. március 11., 18:09

Egy közlemútban készült felmérés szerint a Kis-Küküllő felső szakaszán (Balavásár és Sóvárad között) működő vállalkozások közel 90 százaléka mikrovállalkozás, azaz kevesebb mint tíz személyt foglalkoztat, és a nők által irányított gazdasági egységek száma jóval alulmarad a férfiakéval szemben. Ennek ellenére a falvakban vannak vállakozásokat (is) működtető nők, és bár kevesebben, de több ideig sikerül talpon maradniuk a jelenlegi gazdasági helyzetben, mint számos, férfiak álatal vezetett egység.

Már nincs erő a beruházásra

A kibédi Péterfi Ilona 1991 óta vezet pékséget, akkor vette bérbe az egykori néptanácsi tulajdonú épületet. Jelenleg hat személynek nyújt munkalehetőséget, legfőbb cikke az adalékmentesen készült házikenyér. Nem mutatós, mint a „felfújt” fehér kenyerek, de jó ízű. „Ez a kenyér nem hazugság” – mondta egyszer egyik vásárlójuk. És a kliensek elégedettek: a legtöbben kibédiek, de már sok átutazó turista megkóstolta terméküket, és aki csak erre vetődik, az ismét visszatér, és annál több marosvásárhelyi is itt vásárolja meg rendszeresen a mindennapit. Ezen kívül Makfalván, Hármasfaluban, Szovátán, Cséjében és Szolokmában forgalmazzák a kenyeret, de különleges alkalmakra rendelésre készítenek kalácsot, kiflit, sósrúdat, néha nyári rendezvényeken lángost is árulnak. A termékskála bővítésére nemcsak igény nem mutatkozik, de erre a vállalkozásnak sincs lehetősége. Csak éppen felszínen tudják tartani magukat – panaszolja a tulajdonos, aki elmondta: jelentősen megnövekedett a kemencékben égő gáz ára is, és sok az államkasszába befizetendő járulék. Régen fel tudták javítani önerőből is az épületet és a követelményeknek megfelelően fel is szerelték, ám most fejlesztésre, beruházásra nem futja. Az emberek kezében kevés pénz van: amikor nyugdíjat és „gyermekpénzt” osztanak vagy ünnepek táján érezhető a nagyobb mennyiségű vásárlás, máskor alig van vásárló. Néhány évvel ezelőtt az egyik faluban hetente kétszáz kenyér is elkelt, ma egytizedét adják el. Ehhez persze az is hozzájárul, hogy megnövekedett a kínálat az üzletekben: Nyárádszeredától Parajdig minden pékség hozza a termékeit, de még háromszéki kenyér is kerül ide. Arra a kérdésünkre, hogy megéri-e ezt még folytatni, Ilona néni azt válaszolja: hat családnak biztosítja a megélhetést.

Tűzhelyen kezdte

Az erdőszentgyörgyi Barabás Rozália 2005-ben indította el pászkasütő egyéni kisvállalkozását: kezdetben az aragázkályhán kis kéziprésben sütött – emlékszik vissza a kezdetekre. Mivel nagyobb volt az igény a termelésnél, öt éve kölcsönhöz folyamodott és automata sütőberendezést vásárolt. Azóta a kölcsönt törlesztette, de még mindig csak pászkát készít, négyfélét: fokhagymásat, sajtosat, kömény- és szezámmagosat. A 100–500 grammos kiszerelésű termékeket többnyire Maros megyében forgalmazza, de Szászmeggyesen is kaphatni belőle. Mivel egy éve megszerezte a Székely Termék minősítést és névjegyet is, az egyik üzletlánc polcain is találhatni az erdőszentgyörgyi ropogtatnivalóból, sőt egy másik üzletlánc felé is „kacsingat” a tulajdonos.

Nem mondhatni, hogy meg lehet gazgadodni ebből a vállalkozásból, hiszen nem alapélelmiszerről van szó – mondja a hölgy, de a kétfős „személyzet” fizetését kitermeli. Gondolkodik ugyan a termékskála bővítésén, mint például sósrúd, szárazsütemény – a berendezés „bírná” az iramot, de nagyobb beruházásra volna szükség, és erre egyelőre nincs lehetősége.

Kecske helyett virág

A gyulakutai Császár Ágnes a fiatal gazdák indulását segítő vidékfejlesztési 112-es intézkedésen nyert támogatást egy vegyes farm létrehozására. Mivel az elképzelt kecsketenyészet nem valósulhatott meg, 2009 óta szabadföldi virágkertészettel foglalkozik. Jelenleg 19 ár területen termeszt dísznapraforgót és csokorlazítót, ezeket Marosvásárhelyen és a Kis-Küküllő menti virágüzletekben értékesíti, és egyelőre nincs sok versenytársa. A pályázati támogatásból öntözőberendezést, kapagépet, vízszivattyút vásárolt, de a közeljövőről még nem tud nyilatkozni. Mivel a pályázati szerződés lejártáig bizonyos megkötések vannak érvényben, még nem tudja, hogy merre fog fejlődni, esetleg irányulni az egyszemélyes vállalkozása.

szóljon hozzá! Hozzászólások

Ezek is érdekelhetik

A rovat további cikkei