Fotó: Boda L. Gergely
A francia cégek Maros megyei terjeszkedéséről tárgyalt Marosvásárhelyen Franciaország bukaresti nagykövete, Philippe Gustin, valamint szó esett az iskolakerülésről és ennek megakadályozásáról is. A diplomata magyarul köszöntötte a Maros megyei elöljárókat.
2013. április 23., 14:282013. április 23., 14:28
2013. április 23., 14:482013. április 23., 14:48
„Jó reggelt” (magyar nyelven) – köszöntötte Maros megye prefektusát, Corneliu Grosut és a Maros megyei tanács elnökét, Ciprian Dobrét április 23-án, kedden Franciaország romániai nagykövete, mire a válasz az önkormányzati elöljárótól érkezett: „Jó napot” (szintén magyarul). Ezzel az intermezzóval indult a találkozó, melynek végén sajtótájékoztatót tartottak.
Philippe Gustin (a fotón középen) elmondta, egy éve tölti be a tisztséget, és Marosvásárhely a harmincnegyedik romániai megyeszékhely, ahova ellátogat (a 41-ből – szerk. megj.). „Tapasztalatcsere céljával járom az országot, mert gazdasági kapcsolatok nélkül nem lehet politikákat kidolgozni. Romániában 3000, francia tőkével működő cég létezik, egyikük a marosludasi cukorgyárat 2012-ben felvásárló Tereos, ezek lehetőségeiről tárgyaltunk” – ismertette a nagykövet, majd szóba hozta a frankofónia kérdését. „Romániában a gyerekek 40 százaléka tanul franciául, ez a szám eddig soha nem volt ekkora. Az viszont igaz, hogy nem úgy tanulnak egy idegennyelvet, mint 20–30 évvel ezelőtt, hanem pragmatikusabbá, gyakorlatiasabbá vált az oktatás. Azt szeretnénk, hogy neveljük a franciatanárokat, és minél több helyen legyenek nyelvvizsgaközpontok, egyik DELF-központ például Marosvásárhelyen, a Papiu-líceumban. A romániai oktatási rendszer megfelelő, kifejezetten az elitképzés, segítséget nyújt a nehézségekkel küszködőknek, de sajnos elveszítettek egymillió diákot. Nem az iskoláztatással van gond, hanem azzal, hogy a gyerekek ne hagyják ott az iskolát, és ez ellen Franciaországban is küzdenünk kell. A romániai hatóságoknak is fel kell lépniük ez ellen. Mi javasoljuk, hogy az iskolákban vagy mellettük hozzanak létre menzákat (kantinokat), van egy erre vonatkozó kísérleti projektünk Aranyosgyéresen, ahol jók az eredmények a szülők nevelését, a mellékhelyiség-használatot illetően, integrált megközelítés, hogy csökkentsük az iskolaelhagyást” – fogalmazott a diplomata.
A fél órás találkozóról Ciprian Dobre (a fotón jobbra) tanácselnök elmondta, főként gazdasági kérdéseket érintettek, a befektetési lehetőségekről és a mezőgazdaságról esett szó, Corneliu Grosu (a fotón balra) prefektus pedig hozzátette, a kultúra, az egyetemi oktatás és a frankofónia kérdéskörében látnak lehetőséget az együttműködésre.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
szóljon hozzá!