Fotó: Haáz Vince
Az 1943. január 12-i szovjet offenzíva elindulására emlékeztek mintegy százan szombaton a marosvásárhelyi római katolikus temetőben. A 250 ezer fős második magyar hadsereg kötelékéhez tartozó honvédek és munkaszolgálatosok közül mintegy 125–130 ezren estek el, sebesültek meg vagy estek fogságba. Mert a háború folytatódott.
2016. január 17., 13:072016. január 17., 13:07
A megemlékezést az EMKE Maros megyei szervezete rendezte meg, immár 14. alkalommal, illetve jó pár éve társult a Marosvásárhelyi 23. Határvadász Hagyományőrző Csoport szervezőként. Kilyén Ilka színművésznő, megyei EMKE-elnök röviden emlékeztetett az évfordulóra, majd Henter György református lelkész szólt az egybegyűltekhez. Ezt követően Nagy László unitárius lelkész tartott emlékező beszédet. Elmondta, arcokat keresünk most, atyáink és dédatyáink arcát, akik egy értelmetlen háborúban haltak hősi halált, váltak ártatlan áldozatokká, még akkor is, ha tudatuk szerint a hazát védték a távoli idegenségben. Azért hősök ők, mert vállalták a mártírságot, és nem szegték meg adott szavukat. „Add Uram, hogy a kései utódokban valami megmozduljon...” – fohászkodott a lelkész.
Csige Sándor Zoltán, Magyarország Csíkszeredai Főkonzulátusának vezető konzulja a nemzetet ért veszteséget emelte ki beszédében. „Talán nincs olyan magyar család a Kárpát-medencében, akinek ne lenne fájó emléke a második világháborúról” – mondotta. Hiszen a véráldozatot szinte minden család megfizette, szinte minden családban volt egy nagyapa, apa, gyermek, esetleg unoka, aki nem tért vissza a hadak útjáról, s ezek nagy része az 1943-as Don-kanyari offenzívában vagy azt követően tűnt el. Sokan megrokkanva, összetörten, hitüket és vágyaikat vesztve, hosszú fogság után tértek haza, de soha nem tudták feledni a szenvedéseket.
Az EMKE megyei és országos alelnöke, Ábrám Zoltán sorolta: tizennégy éve minden évfordulón összegyűl egy kis tömeg a katolikus temetőben, tíz éve, hogy a Bocskai Vince alkotta műemlékszobor mellett gyűlnek össze az emlékezők, öt éve, hogy folyamatosan szervezik a doni emléktúrát. És 577 azoknak a Don-kanyari hősöknek a száma, akiket az EMKE és az őt segítő történészek azonosítani tudtak Maros megyéből. Megnyugtató, hogy a megemlékezéseken itt összegyűlő csapat száma évről évre növekszik. Sajnos lesújtó emlékek is vannak már: egy éve, január 12-én temették az egyik doni veteránt, Márton Zoltánt, s ezekben a napokban hunyt el Cseresznyés Pál is.
Benkő József történész-doktorandusz, a Marosvásárhelyi 23. Határvadász Hagyományőrző Csoport tagja a fronton megmutatkozott aránytalanságokról beszélt: a 2. magyar hadsereg több mint fele elesett, illetve Budapest ostrománál 70 ezer katona halt meg – ezért van a magyar hadseregnek több mint 200 ezres vesztesége. Ezzel szemben Berlin körgyűrűjében, az ostromnál 300 ezer orosz katona halt meg abból a 2,5 millióból, akiket a német főváros ellen indítottak.
1942 tavaszán mintegy 200 ezer katonát küldtek ki a Don-kanyarba, de már az év novemberében döntöttek arról, hogy kiszállítanak egy 45–50 ezres kontingenst (benne 20 ezer munkaszolgálatost) a magyar katonák egy részének leváltására. Ez azonban éppen az 1943. január 12-i szovjet támadás időpontjával esett egybe, így azok sem jöhettek haza, akiket leváltottak volna, emiatt mintegy 250 ezres magyar hadsereggel kell számolni. A beígért fegyverzet és felszerelés a tél beálltával sem érkezett meg a németektől, akik 1942 novemberében a sztálingrádi csata miatt elkezdték csapataik kivonását a doni térségből. A szovjet Vörös Hadsereg 1943. január 12-én, mínusz 30–35 fokos hidegben az arcvonal északi részén, az urivi hídfőből kiindulva törte át a magyar vonalat és 8–12 kilométer mélyen hatoltak előre. A 2. magyar hadsereg közel egyéves keleti hadszíntéri tevékenysége során az elesett, megsebesült és fogságba esett honvédek és munkaszolgálatosok száma mintegy 125–130 ezer (pontosabb becslés szerint 128 ezer) főre tehető.
Első ízben vettek részt a marosvásárhelyi megemlékezésen a Szolnokról érkezett Szent László Hadosztály Honvéd Hagyományőrző Egyesület tagjai. Vezetőjük, Nagy Péter elmondta, megtiszteltetés, de egyben öröm is számukra, hogy itt lehettek, hiszen a szolnoki hadosztály katonái voltak azok, akik 1940-ben elsőkként jöttek át a Királyhágón. Ennek emlékére a hágón emlékmű is épült, amit „természetesen” 1945-ben leromboltak.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
Háromszáz munkással dolgozik a kiválasztott török cég a Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti autópálya-szakasz megépítésén – tudta meg a Moldva autópályát akar elnevezésű civil szervezet, amelynek önkéntesei a terepen tájékozódtak a munkálatokról.
A felelősségteljes motorozás népszerűsítése mellett a közlekedésbiztonság erősítése és a motoros közösség összekovácsolása – ezeket a célokat tűzte ki a hétvégi marosszéki Think and Ride, Stay Alive! nevű esemény.
Csaknem kétszáz olyan gépkocsivezetőt állítottak meg a Maros megyei rendőrök az elmúlt napokban, akik megszegték a közlekedési szabályokat.
Idén a Maros Művészegyüttes lesz a házigazdája az Erdélyi Magyar Hivatásos Néptáncegyüttesek Találkozójának, amely a régió magyar zene- és táncművészeinek szakmai fórumot és találkozóhelyet, a nézőknek sokszínű táncszínházi műsort kínál napokon át.
Három házkutatást hajtottak végre a rendőrök vasárnap a Maros megyei Mezőbánd községben, egy lopási ügyben folytatott nyomozás részeként. A rendőrök négy gyanúsítottat állítottak elő.
Két medvét fogtak be péntekről szombatra virradó éjszaka Marosvásárhelyen, és további beavatkozásokra is készülnek.
Többéves kihagyás után hétvégén újra megrendezik a Szovátai Napokat. Május 10–11-én kézművesvásárral, gulyásfőző versennyel, koncertekkel és néptáncelőadásokkal várják az érdeklődőket.
A 14 éves fiú egy marosvásárhelyi gyerekotthonból távozott május 8-án, és még nem tért vissza. A rendőrség a lakosság segítségét kéri a fiú megtalálásban.
szóljon hozzá!