Fotó: Gligor Róbert László
Az eddigi megvalósításokra csak a LEADER programból tudtak pénzeket lehívni, a nagy pályázatokhoz még nem fértek hozzá. Messze vannak attól, amit a lakosság is elvár – összegzett Nyárádremete polgármestere, Magyari Péter.
2015. november 01., 17:322015. november 01., 17:32
2015. november 01., 18:252015. november 01., 18:25
Már csak egy vízügyi engedély beszerzése maradt hátra, így hamarosan pályázatot nyújt be az önkormányzat, hogy a községben elkezdje a szennyvíz-csatornarendszer kiépítését. Mivel a községi rendszer mintegy 2,5 millió euróba kerülne, de pályázatonként csak egymilliót lehet kérni, ezért több szakaszban dolgoznának. Első lépésben Remete központjától kiépülne a gerincvezeték Nyárádköszvényesen és Mikházán át Deményházáig, ahol az ülepítő állomás is helyet kapna. A gerincvezeték mellett található 227 családi gazdaságot és intézményt csatlakoztatnának a rendszerre, és természetesen a mikházi elmegyógyintézetet is, mert ott 240 személyt érintene a beruházás. Egy következő szakaszban és új pályázati támogatással a települések minden utcájában kiépítenék a hálózatot. A községvezető szerint amint szerződést kötnek a mostani pályázatukra, rögtön készítik a bővítési munkálatok dokumentációját is.
Sokan, főleg városiak panaszolják, hogy porfelhőben lehet a mikházi Csűrszínházat megközelíteni. Arra is rákérdeztünk a polgármesternél, mikor lehet számítani itt aszfaltútra. Amint a csatornázás megvalósul, pályázni fognak a mikházi bekötőút, Köszvényesen az iskola, Remetén az iskola és az egészségügyi rendelő felé vezető és egyéb fontos utcák aszfaltozása céljából – mondta el az elöljáró. A napokban befejezik a községi utak, utcák gödreinek kiegyenlítését, őszi kövezését is.
Tervben volt, hogy idén folytatják a járdaépítést Remetétől a köszvényesi iskoláig, a szükséges pénzt elkülönítették, de a munkálat elmaradt, ugyanis úgy döntöttek: elsőbbséget élvez a csatornázás, ezért addig nem épül járda. Ugyanúgy a Mikházára vezető bekötőutat sem aszfaltozzák le, amíg nem oldják meg a szakaszon a közművesítést. Amúgy azt szeretnék, hogy a mikházi kultúrotthonig aszfaltút vezessen, onnan a kolostortemplom és a római romok irányába viszont kockaköves utat építenének, hogy megőrizzenek egy bizonyos hagyományos faluképet.
Augusztusban kezdődött el a Vármezőbe vezető út korszerűsítése a fejlesztési minisztérium támogatásával. Nemrég egy rövid időre abbamaradt a munkálat, ugyanis Köhér határában, a Nagy-Nyárádnál magánberuházás révén kis vízi erőmű épül, ezért rengeteg, napi 30–40 teherautó használta az utat. Az egyeztetések szerint néhány nap múlva újrakezdik a munkálatot. Folytatják a sáncok betonlapokkal való kirakását 2800 méteren, ezzel párhuzamosan elkezdik egy 4850 méteres útszakaszon a tört köves réteg, majd az aszfalt leterítését. A szerződés szerint a kivitelezőnek november végéig be kell fejeznie a munkálatot, ellenkező esetben büntetést kell fizetnie.
Az áramszolgáltató értesítése szerint Maros megyében a következő napokban több településen is áramszünet várható karbantartási és hálózatfejlesztési munkálatok miatt.
Súlyos baleset történt szombaton délután Marosvásárhelyen: egy 12 éves fiú esett bele egy négy méter mély műszaki aknába egy elhagyatott hőközpont épületében.
Az éppen zajló útfelújítási munkálatokról adott tájékoztatást a marosvásárhelyi városháza. Jelenleg tíz utcában dolgoznak.
Bogdan Ivan energiaügyi miniszter Marosvásárhelyen jelentette be: vizsgálják, érdemes-e a Romgaz bevonásával újraindítani a hazai műtrágyagyártást, hogy olcsóbb legyen a termelés, a műtrágya és ezáltal az élelmiszer is Romániában.
Jelentős forgalmi változásokra kell számítani a következő időszakban Marosvásárhelyen, mert péntektől elkezdődik az új parkolóház környékén a közművezetékek áthelyezése. A forgalomkorlátozás fél évre szól, de ez meghosszabbítható.
Nagyszabású közúti ellenőrzést tartottak a 151D jelzésű megyei úton, Ákosfalva és Nyárádtő között a rendőrök szerdán. Az akció különlegessége, hogy a belügyminisztérium egy helikoptere is segítette a földi egységeket.
Öt házkutatást tartottak Maros megye területén a hatóságok csütörtökön reggel, sikkasztás megalapozott gyanújával.
A kormány 3,5 millió eurót biztosított korszerű sótalanító berendezésekre Maros megye számára, hogy Dicsőszentmárton, Gyulakuta és Küküllőszéplak vízellátása biztonságossá váljon. A cél, hogy iskolakezdésre beüzemeljék a rendszereket.
Viharos időjárásra és jégesőre vonatkozó másodfokú riasztást adott ki az Országos Meteorológiai Szolgálat Maros megye bizonyos területeire, Segesváron és Dícsőszentmártonban máris meggyűlt a lakók baja a viszontagságos idővel.
Bálázógép gyulladt ki Nyárádtő határában, a 151B jelzésű megyei út közelében kedden, a délelőtti órákban. A lángok gyorsan átterjedtek a környező száraz növényzetre és a tarlóra is.
szóljon hozzá!