Fotó: Gligor Róbert László
Július közepén kezdődtek és még néhány napig tartanak az idei ásatások a mikházi ókori római katonai tábor területén. A néhány éve elkezdett, a Maros Megyei Múzeum által vezetett nemzetközi projekt az idén is működött az anyagi nehézségek ellenére, és valószínűleg a jövőben is folytatódik.
2016. szeptember 08., 19:182016. szeptember 08., 19:18
2016. szeptember 08., 20:232016. szeptember 08., 20:23
Az idei ásatás célja az volt, hogy a mikházi katonai táborban álló parancsnoki épület kiterjedését meghatározzák, ezért a geofizikai mérésekre alapozva három helyszínen dolgoztak: sikerült feltárni az épület két déli sarkát, és a bazilikában, azaz a parancsnoki épület törvénycsarnokában próbálták feltárni a korai fázisokhoz köthető építészeti elemeket.
A több éve folyó ásatások nyomán tavaly létrejött egy régészeti park Mikházán, azaz kivontak a mezőgazdasági termelésből egy olyan területeket, ahol a talajban értékes leletek vannak. Ezt annak érdekében tették, hogy a szántás és egyéb munkálatok ne tegyék tönkre a fellelhető régészeti emlékeket, épületmaradványokat, hanem azokat gyepesítve megőrizhessék, majd feltárhassák a csaknem kétezer éves emlékeket. De az eredmények bemutatása is fontos, ezért a tavaly két idődoboznak nevezett kiállítópavilon épült, amely a három év leleteit mutatja be, a katonai parancsnokság és a római fürdő eddig feltárt elemeit.
Ugyanebben az övezetben húzódik az egykori civil település egy része is, hiszen az itt állomásozó mintegy ötszáz katona mellett egy másfél-kétezres lakosú falu is volt, ahol a katonák családjai, kereskedők, kézművesek, a katonák kiszolgálói, ellátói éltek. A 140X160 méter nagyságú táborban a Cohors Prima Augusta Ituraeorum nevű csapat állomásozott. Őket Szíriában toborozták Augustus császár idején, kitűnő íjászok voltak, majd a mai Magyarország területére irányították őket. Dácia meghódítása után néhány évig a mai Szilágyságban állomásoztak, majd a mikházi katonai tábor létrejötte után ide helyezték, és annak feladásáig ez az egység védte a Nyárád felső folyásánál a határvonalat.
A régészeknek konkrét elképzelésük van arról is, hogy miként kellene bemutatni a feltárt tábori épületeket, leleteket. Az idén szeretnének tervet készíttetni, majd az engedélyek és a finanszírozás megszerzése után egy védőszerkezetet állítanának fel a parancsnoksági épület fölé, amely annak volumenét is jelezné, de meg is óvná a téli fagyoktól az épületmaradványokat. A muzeális célú építményben modern anyagok használatát is elképzelhetőnek tartják, továbbá ezáltal növelnék Mikháza és a Nyárádmente turisztikai vonzerejét is.
Pánczél Szilamér, a Maros Megyei Múzeum régésze, az ásatások egyik vezetője szerint szenzációs eredmény, hogy azonosították a katonai parancsnok tribünjét a törvénycsarnokban. A tribün alatt egy börtöncella volt, ahová bezárva a gyanúsított katona vagy civil végighallgatta az éppen folyó perét. Ennek közelében tavaly egy korabeli bilincset is találtak. Bár később a faszerkezetű emelvény leégett, ilyen jól dokumentált leletegyüttest az egykori római birodalom területén ritkán találtak. Mindezek mellett idén előkerült egy nagyon jó állapotban levő horgonyfibula, azaz ruhatű, de rábukkantak vallási szertartásokban használt „kígyós edények” darabjaira is, és előkerült egy párduchoz hasonló mágikus állatot ábrázoló, ezüstözött bronzlemez, sőt egy császárnak állított mészkőfelirat töredéke is. Ha a töredékből sikerülne megfejteni a császár nevét, az felfedhetné a tábor építésének vagy átépítésének idejét is.
Azzal tiltakozott az egyik marosvásárhelyi iskola másodikos tanulójának folyamatos agresszív viselkedése ellen az osztály szülői közössége, hogy nem engedték el gyerekeiket az országos felmérőtesztre. Az esetet vizsgálják a hatóságok.
Számos érettségiző előtt homályos még a jövőkép, a Gyulafehérvári Caritas marosvásárhelyi ifjúsági mentorai rajtuk segítenének pályaorientációs és karriertervező tréningükkel. De a karrierváltást fontolgató felnőttek előtt is nyitva áll az ajtajuk.
Egy anyamedve és két bocs sétált péntek reggel Nyárádtő utcáin, mielőtt a gyerekek iskolába indultak volna. A lakosságot Ro-Alert üzenetben riasztották az esetről.
Gyorsabb ügyintézést, az uniós pénzalapok jobb felhasználását reméli Cseke Attila fejlesztési miniszter az építkezések engedélyeztetésére vonatkozó új jogszabálytól.
Különleges élményben lehet részük mindazoknak, akik ellátogatnak szombaton a Marosvásárhelyi Állatkertbe, hiszen a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat részeként az intézmény egyedülálló programokkal várja látogatóit.
Egy román–török cégtársulás nyerte az Erdélyt Moldvával összekötő A8-as autópálya Nyárádszereda és Sóvárad közötti szakaszának megépítésére kiírt közbeszerzési eljárást – tájékoztatott szerdán a szállításügyi miniszter.
Csónakkal, drónnal és kutyával is keresik a Hargita és Maros megyei tűzoltócsapatok, valamint a hegyimentők azt a férfit, aki még vasárnap tűnt el a Maros folyóban Maroshévízen.
Csütörtökön elkezdődnek az A8-as autópálya Marosvásárhely és Nyárádszereda közötti szakaszának építési munkálatai – jelentette be a közúti infrastruktúráért felelős társaság (CNAIR) igazgatója.
Hivatalosan átadták, nyáron már filmvetítés is lesz a szászrégeni Patria moziban, ahol a kétezres évek elején a Titanicot vetítették az utolsók között. Az átadón jelen volt Cseke Attila fejlesztési miniszter is.
Országszerte egyedinek számít a marosvásárhelyi Múzeumok éjszakája, hiszen a városban működő minden kulturális intézmény bekapcsolódik a rendezvénybe május 17-én. Idén is izgalmas programokkal várják a látogatókat délelőtt 11 órától éjjel kettőig.
szóljon hozzá!